2021-12-02, Bali
Axelsen numerem 1 na świecie i w grupie A WTF
W grupie A singla mężczyzn na HSBC BWF World Tour Finals 2021 rozstrzygnięto w czwartek nie tylko kwestie awansu (to już było oczywiste po rezygnacji dwóch zawodników), ale i pierwszego miejsca. Viktor Axelsen (Dania), który dopiero co zdetronizował na liście światowej liderującego długi czas Kento Momotę (Japonia), pokonał w trzy kwadranse Lakshyę Sena (Indie) 21:15 21:14. Nie obeszło się bez kontrowersji co do oceny akcji nad siatką (fot. 1-3).

W drugim dniu zawodów znowu doszło do rezygnacji z gry. Hindusi Satwiksairaj Rankireddy i Chirag Shetty wycofali się z deblowej rywalizacji w grupie A, oddając walkowerem mecz faworytom turnieju Marcusowi Fernaldiemu Gideonowi i Kevinowi Sanjayi Sukamuljo (Indonezja). Plaga rezygnacji może mieć związek z napiętym (z powodu komplikacji wywołanych pandemią COVID-19) kalendarzem, wymuszającym na topowych zawodnikach seryjne starty w imprezach najwyższej rangi bez chwili oddechu, co między innymi sprzyja nasileniu dolegliwości i ryzyka kontuzji.

Wiadomo już (zakładając, że nie dojdzie do jakichś niespodziewanych rezygnacji), że do półfinałów z grupy A singla kobiet awansowały Pornpawee Chochuwong (Tajlandia) i Pusarla Sindhu (Indie), a z grupy B debla mężczyzn Takuro Hoki, Yugo Kobayashi (Japonia) oraz Ong Yew Sin, Teo Ee Yi (Malezja). Z grupy A debla kobiet awans ma w kieszeni para Kim So Yeong, Kong Hee Yong (Korea), z grupy B Nami Matsuyama, Chiharu Shida (Japonia) oraz Gabriela i Stefani Stojewe (Bułgaria). Z grupy A miksta Yuta Watanabe, Arisa Higashino (Japonia) oraz Chan Peng Soon, Goh Liu Ying (Malezja), a z grupy B na razie tylko Dechapol Puavaranukroh, Sapsiree Taerattanachai (Tajlandia). Kwestia pierwszych miejsc (czyli rozstawienia) nie jest na razie rozstrzygnięta poza grupą A singla panów.

Finały cyklu turniejów badmintona HSBC BWF World Tour 2020. HSBC BWF World Tour Finals 2021. Pula nagród: 1,5 mln dol.. 1-5 grudnia 2021. Bali (Indonezja). Mangupura Hall. Pula nagród 1,5 mln dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. 

Fot. Raphael Sachetat © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj