2021-11-30, Bali
Co widać w szklanej kuli?
Obaj finaliści Polish Open w Częstochowie (2019) załapali się na kończący sezon lukratywny turniej mistrzów: HSBC BWF World Tour Finals 2021 (1,5 mln dol.). Chodzi o Tajlandczyka Kunlavuta Vitidsarna i Hindusa Lakshyę Sena. Wprawdzie nie zostali rozstawieni, ale ich nazwiska wśród zakwalifikowanej ósemki symbolizują napływ nowej generacji zawodników do światowej czołówki.

Prestiż owego challengera w Częstochowie podwyższa po paru latach fakt, że w finałach World Touru wystąpi także wicemistrzyni wspomnianych otwartych mistrzostw Polski Yvonne Li (Niemcy), a także bracia Christo i Toma Junior Popovie, którzy wtedy nie odegrali większej roli, ale teraz wystąpia na Bali w deblu, a Toma również w singlu. Oczywiście na wyżej wymienionych nie zamyka się lista dawnych uczestników, a nawet tryumfatorów otwartych i międzynarodowych mistrzostw Polski grających w finałach na Bali — chodziło tu o młodą generację elity startującą u nas w najmniej odległej przeszłości.

Napływ nowicjuszy został niewątpliwie ułatwiony przez ogólną absencję reprezentantów Chin w cyklu World Tour spowodowaną polityką tego państwa względem pandemii COVID-19. Chińczycy grali w mistrzostwach świata, ale przestali organizować wielkie turnieje i na ogół omijali zawody World Touru.

Za głównych faworytów w singlu mężczyzn są uważani Duńczyk Viktor Axelsen (aktualny mistrz olimpijski) i Japończyk Kento Momota (aktualny mistrz świata). W wyniku losowania (Japończyk nie był rozstawiony) znaleźli się w tej samej grupie eliminacyjnej. Nie musi to oznaczać tzw. przedwczesnego finału, bo z grupy awansują dwaj najlepsi.

Trochę podobna sytuacja zaistniała w deblu mężczyzn, gdyż do rozstawionych z numer jeden faworytów, Marcusa Fernaldiego Gideona i Kevina Sanjayę Sukamuljo (Indonezja) dolosowano mistrzów olimpijskich, Lee Yanga i Wang Chi-Lina (Tajpej). Tajwańczycy jednak ostatnio nie błyszczeli.

Wyniki losowania grup są widoczne na załączonych zdjęciach.

Rozstawieni:
Gra pojedyncza mężczyzn
1. Viktor AXELSEN (Dania)
2. LEE Zii Jia (Malezja)
3/4. KIDAMBI Srikanth (Indie)
3/4. Rasmus GEMKE (Dania)
Gra pojedyncza kobiet
1. Pornpawee CHOCHUWONG (Tajlandia)
2. Akane YAMAGUCHI (Japonia)
3/4. PUSARLA Venkata Sindhu (Indie)
3/4. Busanan ONGBAMRUNGPHAN (Tajlandia)
Gra podwójna mężczyzn
1. Marcus Fernaldi GIDEON, Kevin Sanjaya SUKAMULJO (Indonezja)
2. Takuro HOKI, Yugo KOBAYASHI (Japonia)
3/4. Kim ASTRUP, Anders Skaarup RASMUSSEN (Dania)
3/4. ONG Yew Sin, TEO Ee Yi (Malezja)
Gra podwójna kobiet
1. Jongkolphan KITITHARAKUL, Rawinda PRAJONGJAI (Tajlandia)
2. Nami MATSUYAMA, Chiharu SHIDA (Japonia)
3/4. KIM So Yeong, KONG Hee Yong (Korea)
3/4. Gabriela STOJEWA, Stefani STOJEWA (Bułgaria)
Gra mieszana
1. Yuta WATANABE, Arisa HIGASHINO (Japonia)
2. Dechapol PUAVARANUKROH, Sapsiree TAERATTANACHAI (Tajlandia)
3/4. Mathias CHRISTIANSEN, Alexandra BØJE (Dania)
3/4.Marcus ELLIS, Lauren SMITH (Anglia)

Reprezentowane federacje:
1.-5. Dania, Indie, Japonia, Malezja, Tajlandia — po 5.
6. Indonezja — 4.
7.-9. Anglia, Francja, Korea — po 2.
10.-14. Bułgaria, Hongkong, Niemcy, Singapur, Tajpej po 1.

Finały cyklu turniejów badmintona HSBC BWF World Tour 2020. HSBC BWF World Tour Finals 2021. Pula nagród: 1,5 mln dol.. 1-5 grudnia 2021. Bali (Indonezja). Pula nagród 1,5 mln dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. 

Fot. Raphael Sachetat © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj