2021-10-09, Aarhus
Nastolatki z Francji nie zwalniaja tempa
Jeszcze nie ostygły emocje Pucharu Sudirmana, a już rozpoczęła się pokrewna rywalizacja na szczycie, a w dodatku podwójna: Puchary Thomasa i Uber, czyli mistrzostwa świata drużyn męskich i żeńskich w badmintonie — turnieje finałowe.
Największe wrażenie na wielu kibicach zrobiła pierwszego dnia postawa młodych Francuzów, którzy grali w Pucharze Thomasa przeciwko jednej z topowych drużyn — Danii, która przezornie wystawiła przewciko Trójkolorowym najsilniejszy skład. Szczególnie spektakularne były wyczyny Christo Popova (fot. 1) i Alexa Laniera.

Popov niezrażony stratą pierwszego seta i niekorzystnym wynikiem 10:15 w drugim w pojedynku z aktualnym mistrzem olimpijskim Viktorem Axelsenem (fot. 2) zdołał wyrównać na 1:1 w setach i opadł z sił dopiero w trzecim. Natomiast 16-letni Lanier, jakby uskrzydlony zeszłomiesięcznym sukcesem (podwójne złoto na mistrzostwach Europy U17), ostro postawił się w pojedynku trzecich singlistów Francji i Danii i w trzecim secie przeciwko Rasmusowi Gemke (fot. 3) od stanu 12:19 zdobył osiem punktów z rzędu. Niestety szesnastolatek nie wykorzystał lotki meczowej i tuż przed północą Duńczycy objęli prowadzenie 4:0. Potem jeszcze zagrały pierwsze deble i Dania wygrała ostatecznie tak niespodziewanie długi mecz 5:0, przy czym seta faworytom urwał jeszcze wcześniej francuski drugi debel, Fabien Delrue, William Villeger.

Dużą wagę powinno mieć spotkanie innej grupy Pucharu Thomasa, w którym grały Tajlandia i Tajwan. Faworytem grupy jest tam Indonezja, która ograła niegroźną Algierię. Tajlandia i Tajwan rywalizują z Indonezją o awans z grupy (wychodzą bowiem dwie najlepsze drużyny). W tym starciu równorzędnych rywali Tajwańczycy prowadzili 2:0 po raczej przewidywalnych wygranych czwartej rakiety singlowej świata (Chou Tien Chen) i aktualnych mistrzów olimpijskich w deblu (Lee Yang, Wang Chi-Lin), ale ostatecznie zeszli z kortu pokonani 3:2 wskutek zwycięstw tajlandzkich drugiego (rewelacyjny Kunlavut Vitidsarn — fot. 4) i trzeciego singlisty i drugiego debla. Dramatycznie ułożył się zwłaszcza trzeci singel, kiedy Tajwańczyk Chi Yu Jen nie wytrzymał presji:  po wysokim wygraniu pierwszej partii z Suppanyu Avihingsanonem roztrwonił w drugiej prowadzenie 17:12 i nie wykorzystał dwóch lotek meczowych.

W Pucharze Thomasa nie obejrzymy zespołu angielskiego, który wycofał się na krótko przed zawodami z powodu plagi kontuzji.

W Pucharze Uber Dunki zgodnie z oczekiwaniami pokonały Malezyjki. Przykre wydarzenia pierwszego dnia w rywalizacji kobiet to kontuzje. Makabrycznie wyglądał uraz francuskiej deblistki Lei Palermo. Z powodu kontuzji wycofała się również po pierwszym secie renomowana singlistka kanadyjska Michelle Li.

Wyniki spotkań grupowych Pucharu Thomasa (9.10.2021)
Dania — Francja 5:0
Korea — Niemcy 4:1
Tajlandia — Chiński Tajpej 3:2
Indonezja — Algieria 5:0

Wyniki spotkań grupowych Pucharu Uber (9.10.2021)
Dania — Malezja 4:1
Chiny — Kanada 5:0
Indonezja — Niemcy 4:1
Korea — Francuska Polinezja (Tahiti) 5:0

Mistrzostwa świata drużyn męskich (Puchar Thomasa — Thomas Cup) i żeńskich w badmintonie (Puchar Uber — Uber Cup). TotalEnergies BWF Thomas & Uber Cup Finals 2020. 9-17 października 2021. Aarhus (Dania). Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.


Fot. Yves Lacroix, Yohan Nonotte © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj