2021-10-08, Ropczyce
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
MISTRZOWIE NA PODKARPACIU

8.10.2011. W sobotę na kortach badmintona w Ropczycach odbył się Krajowy Turniej Badmintona Seniorów i Młodzików. Ropczyce gościły w tym dniu zawodników z wielu regionów Polski: Podlasia, Mazowsza, Dolnego śląska, Opolszczyzny, świętokrzyskiego, Małopolskiego oraz Podkarpacia.

Szczególną gratką dla fanów tego sportu była mistrzowska obsada gier męskich w kategorii senior. Mateusz Dubowski (fot.) — obecny mistrz Polski juniorów w singlu i brązowy medalista mistrzostw Polski seniorów w deblu, Patryk Szymoniak — były mistrz Polski juniorów i obecny wicemistrz Polski młodzieżowców, Rafał Skrzek — były wicemistrz Polski juniorów w singlu i mistrz Polski młodzieżowców w deblu, Mateusz Ciurkot — były mistrz Polski młodzieżowców w deblu, Mateusz Czachor brązowy medalista w grze podwójnej i mieszanej, Przemysław Urban — wicemistrz Polski juniorów w deblu i brązowy medalista w singlu, Sebastian Sado — były mistrz Polski juniorów młodszych w grze mieszanej i z Dominikiem Sado wicemistrzowie w grze podwójnej, Dariusz Janik obecnie czołowy Polski singlista, ćwierćfinalista ostatnich mistrzostw Polski seniorów.

W grze pojedynczej mężczyzn ostra rywalizacja toczyła się od pierwszych meczy grupowych. Ostatecznie do półfinałów dotarli: Dariusz Janik (AZS AGH Kraków), który uległ Mateuszowi Dubowskiemu (UKS Hubal Białystok) po trzysetowej walce 16:21, 21:10, 13:21. Drugi półfinał rozegrał się pomiędzy Patrykiem Szymoniakiem UKS Hubal Białystok a pochodzącym z Rzeszowa a reprezentującym LKS Technik Głubczyce Przemysławem Urbanem. Zwyciężył Szymoniak 21:16,21:18. Mecz finałowy to rozgrywka wewnętrzna zawodników z Podlasia. Po trzysetowym pojedynku lepszy taktycznie i być może kondycyjnie okazał się o rok starszy Patryk Szymoniak 19:21 21:7 21:7.

W grze podwójnej mężczyzn podobnie jak w singlu zarysowała się przewaga kadrowiczów z Białegostoku. W finale Dubowski z Szymoniakiem pokonali po bardzo widowiskowym meczu Mateusza Ciurkota (UKS Orbitek Straszęcin) w parze z Michałem Zachewiczem (AZS UW Warszawa) 22:20 21:19. Trzecie miejsce dla par Sebastian i Dominik Sado (UKS Sokół Ropczyce) oraz Przemysław Urban (LKS Technik Głubczyce) i Mateusz Czachor (MKS Stal Nowa Dęba). Warto zauważyć, że po rozgrywkach grupowych o wejście do finału pary Ciurkot/ Zachewicz decydował stosunek małych punktów — gdyby bracia Sado zdobyli w pojedynku ze zwycięzcami grupy Ciurkotem i Zachwiczem lub parą Dariusz Janik/Kornel Apostolik (AZS AGH Kraków), choć jeden mały punkt więcej, to właśnie oni walczyliby w finale.

Gra pojedyncza kobiet rozstrzygnęła się pomiędzy dwoma zawodniczkami z Ropczyc występującymi obecnie w barwach Orbitka Straszęcin Anną Moskal i Dominiką Pyrc, a reprezentującą klub z dolnego śląska UKS 2 Sobótka Emilią Goldwasser — 15. miejsce w rankingu PZBad. Zwyciężyła Anna Moskal, pokonując najwyżej rozstawioną Emilię w setach 21:10 21:17. Trzecie miejsce dla Dominiki Pyrc.

Grę podwójną kobiet wygrały Kinga Stefańska — UKS Orbitek Straszęcin w parze z Anną Moskal. Drugie miejsce dla Izabeli Tomczyk (była brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw w grze mieszanej) — MKS Stal Nowa Dęba i Emilii Goldwasser. Wynik meczu pomiędzy tymi parami: 21:10 21:7 dla gospodyń z Ropczyc. Trzecie miejsce zajęła para Karolina Buczyńska — UKS Orbitek Straszęcin i Martyna Persona — MKS Orlicz Suchedniów.

Grę mieszaną zawojowała młoda para z Ropczyc — Sebastian Sado/ Kinga Stefańska, zwyciężając w grupie parę Mateusz Ciurkot — UKS Orbitek Straszęcin/ Martyna Persona — MKS Orlicz Suchedniów 22:24 21:14 21:19 (trzecie miejsce w turnieju), a w finale Mateusza Czachora i Izabelę Tomczyk (obydwoje MKS Stal Nowa Dęba) 21:16 21:18.

Na trzecim stopniu podium znaleźli się jeszcze najmłodsi uczestnicy tej kategorii — Konrad Zaucha i Katarzyna Gruszka reprezentujący UKS Orbitek Straszęcin. W turnieju młodzików gościliśmy klub z małopolski UKS Orliki Ropica Polska, ale obsadzony był głównie przez kluby z Podkarpacia: UKS Orbitek Straszęcin, UKSB Volant Mielec, MKS Stal Nowa Dęba, UKS Sokół Ropczyce, UKS Aktywna Piątka Przemyśl oraz UKS Jagielonka Medyka.

W najliczniej obsadzonej kategorii grze pojedynczej młodzików ton rywalizacji nadawali zawodnicy z Przemyśla i Straszęcina. W finale Michał Bienia (UKS Aktywna Piątka Przemyśl) zwyciężył Patryka Michałka (UKS Orbitek Straszęcin) w trzech odsłonach 21:15, 16:21 i 21:13. Finalistom nie sprostali i zajęli trzecie miejsce Patryk Michałek (UKS Orbitek Straszęcin) i Norbert Świerk (Jagielonka Medyka). Piąte miejsce zajął zawodnik z Ropicy Polskiej Michał Jedlecki.

Gra pojedyncza dziewcząt to, podsumowując, pojedynek Podkarpacia z Izabelą Jajko. Szóstoklasistka z Ropicy Polskiej nie zostawiła złudzeń, kto w tej chwili jest numerem jeden w południowo-wschodniej Polsce i zwyciężyła turniej bez straty seta, choć grająca z nią w finale Natalia Róg z Nowej Dęby była blisko w drugim secie doprowadzenia do trzeciego starcia. Wynik finału 21:10 21:18. Trzecie miejsce zajęły Magdalena Golenia (UKS Sokół Ropczyce) i Beata Mycek (MKS Stal Nowa Dęba).

W deblu chłopców tryumfowali zawodnicy UKS Aktywna Piątka Przemyśl — Michał Bienia/ Daniel Knap, którzy nie bez problemów pokonali ambitną parę braci ze Straszęcina — Patryka i Kamila Michałków 23:21 21:18. Trzecie miejsce wywalczyły pary Jakub Kufel (Orbitek Straszęcin)/ Rafał Lejko (MKS Stal Nowa Dęba) i Michał Jedlecki/ Albert Kluk (UKS Orliki Ropica Polska).
W pojedynkach debli dziewcząt po zaciętym finale zwyciężyły zawodniczki z Nowej Dęby — Natalia Róg i Beata Mycek. Drugie miejsce Magdalena Golenia (UKS Sokół Ropczyce)/ Paulina Wilczyńska (UKS Orbitek Straszęcin). Wynik meczu decydującego pomiędzy tymi parami — 22:24 21:17 22:20. Warto nadmienić, że wszystkie finalistki to dopiero piąta klasa szkoły podstawowej, zatem jeszcze rok rywalizacji w tej kategorii przed nimi. Trzecie miejsce zajęła para, Izabela Nowak/ Dominika Pieróg UKSB Volant Mielec.

W kategorii miksta młodzików bezkonkurencyjna okazała się para Daniel Knap z Przemyśla wraz z Izabelą Jajko z Ropicy Polskiej. Drugie miejsce: Norbert Świerk (Medyka) i Klaudia Bukowińska (UMKS Dubiecko). Trzecie miejsce dla mieleckiej pary Mateusz Makłos/ Dominika Pieróg.
Zobacz również nagrania wideo autorstwa Rafała Kosztyły z Krajowego Turnieju Badmintona Seniorów i Młodzików.

Fot. © Damian Pławecki (archiwum)

Dariusz Rachwał

© BadmintonZone.pl | zaloguj