2021-09-04, Tokio
Historyczny medal z podpowiedzią od Lee Chong Wei'a
Cheah Liek Hou (fot. 1) z Malezji został pierwszym w historii złotym medalistą parabadmintona na igrzyskach paraolimpijskich po perfekcyjnym wystąpieniu w sobotę w Tokio w finale singla mężczyzn SU5 przeciwko Dhevie Anrimusthi z Indonezji. To była zresztą jedyna kategoria z polskim udziałem, gdyż wystartował w niej Bartłomiej Mróz, który potrafił w przeszłości wygrać z Malezyjczykiem (choć najczęściej przegrywał).
Ograwszy rywala 21:17 21:15, Cheah uległ fali emocji i upadł na podłogę. Następnie specjalnie wspomniał o swym słynnym rodaku, który już zakończył zawodniczą karierę, Lee Chong Wei'u, którego rady, jak stwierdził, pomogły mu poradzić sobie z presją. Otóż Lee, trzykrotny srebrny medalista olimpijski, poradził mu, aby wyluzował na tyle, ile można.

Czuję się świetnie! I uwolniłem cały mój stres, nerwy i napięcie. Właśnie wyluzowałem całkowicie. Naprawdę się starałem. Myślę, że podczas meczu byłem bardzo skoncentrowany. Zasłużyłem, aby go wygrać – powiedział Malezyjczyk. - Miałem instrukcje od Lee Chong Wei'a, jak przezwyciężyć nerwy i presję na korcie. Podzielił się wieloma wskazówkami. Chciałbym mu podziękować, a ten złoty medal jest dla wszystkich malezyjskich miłośników badmintona.
- Lee powiedział mi, że będzie na mnie spoczywać duża presja, ponieważ wszyscy na mnie liczą. Chcą, żebym uzyskał dobry wynik. On zaś kazał mi się dobrze bawić i być — na ile tylko potrafię — wyluzowanym w wiosce paraolimpijskiej — wspominał Cheah.

Lee stwierdził w poście na Instagramie po wygranej Cheah: Denerwowałem się, obserwując tego narodowego herosa w akcji. Roniłem łzy, gdy Cheah i (trener) Rashid objęli się po zwycięskiej lotce.
Z kolei Anrimusthi (na fot. 2 od lewej: Dheva Anrimusthi, Cheah Liek Hou i Suryo Nugroho) przyznał, że Cheah był tego dnia najlepszym zawodnikiem:
- Zrobiłem, co w mojej mocy, najlepiej jak mogłem. Trenowałem tak ciężko i dałem z siebie wszystko i tak wyszło, że teraz mam srebrny medal. Zdobycie medalu paraolimpijskiego było ważne. (...) Już wiem, że Cheah jest bardzo dobrym zawodnikiem i był lepiej przygotowany niż ja.

Wcześniej pierwszy medal parabadmintona igrzysk paraolimpijskich – brąz w singlu mężczyzn SU5 – zdobył Suryo Nugroho z Indonezji, pokonując Fang Jen Yu z Tajwanu 21:16 21:9.
Nie przyjechałem tu tylko po to, żeby wziąć udział; przyjechałem tu, żeby coś wygrać. To był mój cel – zdobyć medal — i jestem bardzo zadowolony z mojego brązowego medalu – powiedział Nugroho. - Chcę zadedykować to zwycięstwo i ten medal mojemu ojcu, który był chory, kiedy opuszczałem Indonezję. Teraz on czuje się lepiej.
Japonka Sarina Satomi (fot. 3) została pierwszą złotą medalistką parabadmintona kobiet w historii Igrzysk Paraolimpijskich, pokonując Sujirat Pookkham z Tajlandii.
- Moim celem było zdobycie tego złotego medalu i byłam bardzo szczęśliwa, że go zdobyłam. Ale jedną z rzeczy, na których najbardziej chciałem się skupić, było sprawienie, by ludzie w Japonii poczuli, że parabadminton to fajny, interesujący sport i myślę, że to mi się udało – powiedziała Satomi. — Po meczu miałam zamęt w głowie, naprawdę nie docierało do mnie, że wygrałam. Na ceremonii dekoracji otrzymałam medal i dopiero wtedy zdałam sobie sprawę, że wygrałam cały mecz.

Faworyci wygrywają
Udany debiut paraolimpijski Merila Loquette.

Igrzyska paraolimpijskie. Tokyo 2020 Paralympic Games. 24 sierpnia — 5 września 2021. Turniej badmintona: 1 — 5 września 2021. Tokio (Japonia). Yoyogi National Stadium. Wyniki na stronie organizatora. Strona Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (International Paralympic Committee).

Fot. © Parabadmintonphoto/BWF (live)

jr, BWF

© BadmintonZone.pl | zaloguj