2021-06-02, Kuala Lumpur
Nowe sławy w Gali Sławy
Światowa Federacja Badmintona (BWF) ogłosiła nowe nazwiska sław dyscypliny, które weszły do Hall of Fame BWF. Ostatnia taka propozycja miała miejsce w 2018 r.

Złoci medaliści olimpijscy Zhang Ning, Cai Yun i Fu Haifeng zostali włączeni do Galerii Sław BWF. Trio z Chin zostanie oficjalnie uznane podczas wirtualnej ceremonii i wydarzenia medialnego organizowanego przez BWF w środę 16 czerwca 2021 roku.

Zhang, Cai i Fu byli kluczowymi postaciami w potężnej dominacji Chin w najważniejszych mistrzostwach w latach 2000 i na początku lat 2010, wykazując się ogromnymi umiejętnościami, talentem, sportową postawą i wytrwałością.

Prezydent BWF Poul-Erik Høyer pochwalił ich wspaniałe osiągnięcia w trakcie kariery i określił ich jako postacie "instrumentalne" w historii dyscypliny:

- Zhang Ning, Cai Yun i Fu Haifeng to kultowe postaci z ostatnich lat — powiedział Høyer. - Grali na niewiarygodnie wysokim poziomie, co pomogło im zdobyć każdy ważny tytuł w badmintonie. Co najważniejsze, wyznaczane przez nich standardy zawsze będą wyzwaniem dla młodszych pokoleń zawodniczek i zawodników, którzy starają się je naśladować. Gratuluję im wejścia do Galerii Sław BWF, co jest zasłużonym uznaniem dla tych trzech wspaniałych graczy z Chin - dodał prezydent BWF.

Nowe sławy w Hall of Fame BWF 2021:

Zhang Ning

Jako „starsza siostra” chińskiej drużyny, mając niewiele ponad 30 lat, Zhang Ning pokonała ogromną presję domową na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2008, aby obronić swój złoty medal w Atenach 2004, stając się jedyną kobiecą singlistką, która to zrobiła. Wspaniała, wszechstronna zawodniczka, zwyciężała niemal w każdym ważnym wydarzeniu na torze, w tym na Mistrzostwach Świata BWF w 2003 roku, i poprowadziła Chiny do triumfów drużynowych w Uber Cup (2004, 2006) i Sudirman Cup (2005, 2007).

Cai Yun

Cai Yun i Fu Haifeng osiągnęli bezprecedensowy sukces, stając się jedyną męską parą deblową, która wygrała cztery Mistrzostwa Świata BWF. Dzięki swojej grze na korcie, która umiejętnie asystowała potężnemu Fu, Cai poprowadził parę do srebra olimpijskiego w Pekinie 2008 i złota w Londynie 2012, a także złotego zespołu Igrzysk Azjatyckich w 2006 i 2010 roku i trwajcej  dekadę chińskiej dominacji w zawodach Thomas Cup i Sudirman Cup.

Fu Haifeng

Leworęczny Fu Haifeng był znany ze swojej ogromnej siły, która w połączeniu z przebiegłością Cai Yun pomogła duetowi wygrać bezprecedensowe cztery mistrzostwa świata, plus złoto olimpijskie (2012), srebro olimpijskie (2008) i dwie drużyny na Igrzyska Azjatyckie złoto. Po odejściu Caia na emeryturę, Fu współpracował z Zhang Nanem, aby zdobyć drugie z rzędu złoto olimpijskie w Rio 2016. Podobnie jak Zhang i Cai, Fu był kręgosłupem chińskiego zespołu podczas głównych imprez drużynowych przez ponad dekadę.

Zobacz obecną listę osób wyróżnionych w Galerii Sław BWF.

Zawodnicy zostaną nagrodzeni podczas wirtualnej ceremonii i wydarzenia medialnego, które rozpocznie się o godzinie 14:00 w środę 16 czerwca 2021 r.

Źródło ilustracji: BWF.

bwf, ap

© BadmintonZone.pl | zaloguj