2021-05-22, Warszawa
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
ZŁOTE MEDALE BADMINTONISTEK AZS UW. ANNA SZYMAŃSKA WYGRAŁA Z AGATĄ ŚWIST

22.05.2011. Jakby zdopingowani ogłoszonymi kilka dni temu wynikami rankingu "Rzeczpospolitej", w którym ich uczelnia zajęła pierwsze miejsce w Polsce wśród szkół wyższych (o włos przed Uniwersytetem Jagiellońskim), reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego podjęli próbę dorzucenia do zdobytego wcześniej drużynowego mistrzostwa kobiet i mężczyzn XIII Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza w Badmintonie, także medali w rywalizacji indywidualnej.
Dodajmy, że w niedzielnym turnieju wystąpili już tylko najlepsi zawodnicy stołecznych uczelni, wyłonieni w dwóch wcześniejszych turniejach eliminacyjnych (12 grudnia 2010 i 10 kwietnia 2011).

Plany medalowe udało się zrealizować z wielkim powodzeniom zwłaszcza badmintonistkom Uniwersytetu Warszawskiego. Nie przestraszyły się faworytek, które wygrywały wszystkie turnieje eliminacyjne. W grze pojedynczej kandydatką do tytułu mistrzowskiego była rozstawiona z numerem jeden Agata Świst (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie). Notowana obecnie na drugim miejscu rankingu Polskiego Związku Badmintona gwiazda warszawskiej AWF, w której barwach zdobyła dopiero co brązowy medal drużynowych akademickich mistrzostw Polski, napotkała w finale zacięty opór Anny Szymańskiej (Uniwersytet Warszawski). Najlepsza zawodniczka UW wcześniej, w półfinale, pokonała w trzech setach inną reprezentantkę AWF, Annę Głębocką, która walnie przyczyniła się do zajęcia przez swoją uczelnię miejsca na podium AMP w Krakowie, wygrywając w spotkaniu o brązowy medal pojedynek z Mariolą Grządzielską (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).
W finale Szymańska doznała w pierwszym secie bolesnego urazu; mimo to wygrała tę partię do 15. W drugiej prowadziła 20:18, ale Świst wyrównała. Ostatecznie studentka UW wykorzystała piątą lotkę meczową, zwyciężając 23:21.

Trzecie miejsce zajęła Głębocka, pokonując w dodatkowym pojedynku o brązowy medal Marię Hałkę (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego).

W deblu pań faworytkami były reprezentantki gospodarzy obiektu, w którym rozegrano turniej, Wojskowej Akademii Technicznej — Dagmara Mazur i Katarzyna Panek. Podobnie jak Agata Świst wygrały oba turnieje eliminacyjne i były rozstawione z jedynką. Jednak już w ćwierćfinale napotkały nierozstawioną parę Uniwersytetu Warszawskiego, Marta Kolimaga/ Barbara Powała. Spotkanie to okazało się przedwczesnym finałem, a zawodniczki UW rozstrzygnęły je na swoją korzyść 21:11 24:22.

W finale Kolimaga i Powała pokonały duet Szkoły Głównej Handlowej, Anna Suwald/ Karolina Kołakowska 21:15 21:9.

Brązowy medal zdobyły inne reprezentantki UW, Katarzyna Jarzyna i Marta Wrońska, pokonując Zuzannę Sieradzką i Paulę Szymczak (SGGW) 21:16 21:11.

W grach męskich sytuacja nieco się odwróciła. Tam faworytami mieli być właśnie zawodnicy Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak zwycięzca turniejów eliminacyjnych Mateusz Dynak (UW) nie stawił się na starcie z powodu egzaminów na uczelni. Próbował go zastąpić kolega z Wydziału Prawa i Administracji UW Marcel Wójtowicz, ale nie dał rady w półfinale Maciejowi Głębockiemu (AWF) i musiał zadowolić się brązem po zwycięstwie nad Arturem Sawickim (Politechnika Warszawska) 21:15 21:14. Głębocki w finale pokonał z wielkim trudem Macieja Skucza (WAT) 21:15 17:21 22:20. Wydaje się, że na słabsze wyniki reprezentantów AWF wpływ miała absencja dobrego ducha i motoru zespołu — grającego trenera Dariusza Nowickiego.

Także w deblu reprezentantom UW nie udało się sięgnąć po złoto. Rozstawieni z numerem jeden Jacek Jakubowski i Jan Olearczuk (UW) przegrali w finale z Mateuszem Sieciechowiczem i Michałem Turzyńskim (WAT) 22:20 11:21 17:21. W bratobójczym meczu o brązowy medal Łukasz Kowalski i Damian Zarzecki pokonali Mirosława Dwornikowskiego i Wojciecha Żbikowskiego (wszyscy SGGW) 21:18 18:21 21:17.

Medale wręczył członek zarządu AZS Środowisko Warszawa, dr Saturnin Przybylski. Medaliści otrzymali też upominki od sponsora mistrzostw, firmy Vektor Sport — dystrybutora produktów YONEX w Polsce.

Migawkę z zawodów nadała w niedzielę wieczorem TVP Warszawa.

XIII Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w badmintonie, finały, 22 maja 2011, hala sportowa Wojskowej Akademii Technicznej, ul. Kartezjusza 1, Warszawa.

Fot. © Janusz Rudziński, BadmintonZone.pl (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj