2021-03-24, Białystok
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
AUGUSTYN ODPADŁA, WACHA WYCOFAŁ SIĘ

24.03.2011. W czwartek rozpoczęły się otwarte mistrzostwa Polski. W pierwszym dniu rozgrywano jedynie kwalifikacje. Uczestniczyło w nich wielu reprezentantów Polski, tych legitymujących się słabszą pozycją w rankingu.

Do turnieju głównego przedostali się tą drogą: Rafał Hawel, Paweł Prądziński, Przemysław Urban, Agata Świst, Konrad Baranowski/ Michał Śmiłowski, Krzysztof Jakowczuk/ Piotr Wasiluk, Radosław Tukendorf/ Michał Zakrzewski (bez gry) oraz Piotr Kowenicki/ Jan Rudziński. Do turnieju głównego przeniesiono także z kwalifikacji bez gry Małgorzatę Kurdelską na miejsce zwolnione przez wycofaną turniejową jedynkę — Judith Meulendijks (Holandia).

Paradoksalnie przez kwalifikacje nie zdołała przejść najlepsza obecnie polska singlistka Kamila Augustyn. Trafiła bowiem nieszczęśliwie na silną Hinduskę Arundhati Pantawane. Oprócz Hinduski postrach w kwalifikacjach singla pań siały młode Japonki.

Jak pisaliśmy już jakiś czas temu, tegoroczne mistrzostwa mają słabszą obsadę niż poprzednie, które też generalnie stały na słabszym poziomie w porównaniu do poprzedniego okresu. Niestety obsada tegorocznego turnieju uległa dalszemu pogorszeniu. Wspomnijmy, że np. oprócz wspomnianej Meulendijks wycofał się rozstawiony z numerem 1 Przemek Wacha, który musi jednak dorowadzić do końca proces leczenia i rehabilitacji mięśnia czworogłowego.
Najciekawszą obsadę wydaje się mieć singel kobiet z uwagi na obecność zawodniczek azjatyckich, zwłaszcza Japonek, przy jednoczesnym udziale utalentowanych Europejek (jedynie przykładowo wymieńmy Carolinę Marin z Hiszpanii — ciekawe jak poradzi sobie w pierwszej rundzie z młodą Japonką).

Interesujący — choć nieco mniej barwny od gry pojedynczej pań — może być singel mężczyzn. Natomiast największy zawód sprawia obsada gier podwójnych, gdzie można naliczyć niewiele rodzynek (np. deblistki japońskie). Szczególnie karykaturalnie przedstawia się obsada gry mieszanej. Paradoksem jest, że właśnie w niej wystąpią największe gwiazdy imprezy, tworzące obecnie czwarty mikst świata — Robert Mateusiak/ Nadia Zięba. Wygląda to — choć zapewne pozornie — tak, jakby ich udział odstraszył pretendentów do zwycięstwa. "Zico" i Nadia mają — patrząc na drabinkę turniejową — drogę lekkim spacerkiem po zwycięstwo. Gdzież tu porównanie do zeszłorocznej rywalizacji, gdy odpadli od razu po porażce z parą z Hongkongu, a ta ostatnia wcale nie zdołała wygrać turnieju, odpadając w półfinale!

Przypominamy, że zawody można obserwować w bezpłatnym bezpośrednim telewizyjnym przekazie internetowym — live streaming — zapewnionym przez Badmintoneurope.tv.

PKS EXPRESS YONEX 35th Polish Open International. 35. Otwarte Mistrzostwa Polski 2011, Białystok, 24-27 marca 2011. Turniej z cyklu International Challenge. Pula nagród: 15 tys. dol. Turniej z cyklu 20010/2011 Badminton Europe Circuit. Zobacz również wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj