2021-02-19, Vantaa
Miłe złego początki...
Półfinały mistrzostw Europy drużyn mieszanych w badmintonie rozpoczęły się od konfrontacji Rosji i Francji. Rosjanie w swoich wypowiedziach w trakcie turnieju wielki nacisk kładli na uniknięcie w półfinale Danii, chociaż trzeba przyznać nie lekceważyli innych silnych zespołów. Półfinał przeciwko Francji był dla Rosjan jak wymarzony. Nie tylko z tego powodu, że Francja to nie Dania... W fazie grupowej Sborna pokonała Trójkolorowych aż 4:1, a półfinał rozpoczął się od zwycięstwa Jewgienii Koseckiej nad Qi Xuefei, a przecież w spotkaniu grupowym Qi jako jedyna zdobyła dla Francji punkt!

Gdy rosyjscy kibice, dla których prowadzono transmisję telewizyjną (zapowiedziano też w niej sobotni finał), byli już wniebowzięci rozwojem sytuacji, coś się zacięło. W singlu też był rewanż za mecz w grupie i też był udany, czyli tym razem punkt dla Francji. Jak do tego doszło? "(Władimir) Malkow nie wytrzymał fizycznie wyrównanej gry — dziś nie można było wciągnąć (Tomy Juniora) Popowa do ataku, nie ścinał, ale grał więcej po korcie, co wpłynęło na wynik — tłumaczyła Klaudia Majorowa, trenerka kadry Rosji.

Debel żeński nie był w pełni rewanżem za środę, bo para francuska została zmieniona połowicznie, a rosyjska stanowiła kombinację najlepszej singlistki z najlepszą specjalistką gier podwójnych. Zmiany posłużyły lepiej Trójkolorowym, a Majorowej nie pozostało nic innego, jak wytknąć błędy: Francuzki wzmocniły wczoraj parę kobiet na mecz z Anglią, więc postawiliśmy na ostrzejszy wariant. Ale niestety ostrość owszem była, ale było też wiele błędów. 

Rosjanie wyrównali na 2:2 po solidnym występie ich największych gwiazd, pary Władimir Iwanow, Iwan Sozonow. Tu rewanż Francuzów był zupełnie nieudany. Ale co się nie udało deblistom, powiodło się francuskim miksistom. Delphine Delrue i Thom Gicquel (fot. 1) pokonali po raz pierwszy w życiu mikst Rodion Alimow, Alina Dawlietowa. "Początek nie był zły, ale w trzecim secie Alina Dawlietowa zupełnie przygasła, podczas gdy Francuzi, wręcz przeciwnie, byli na fali wznoszącej — ubolewała Majorowa.

Gdyby wynik zależał od wygranych setów, Rosja wyszłaby ze starcia zwycięsko. Na pocieszenie Rosjanie otrzymali brązowe medale. Zresztą medale tej imprezy zdobywają bez przerwy od 2009 roku.


Drugi półfinał zapowiadał się teoretycznie bardziej zacięty niż pierwszy. Wprawdzie wystąpiła w nim Dania, postrach nie tylko dla Rosjan, ale już w spotkaniu grupowym faworyci męczyli się z Niemcami, przegrywając chwilowo już 1:2, a następnie odrabiając z trudem straty w dwóch trzysetówkach. Na rewanż obie drużyny wyszły w częściowo zmienionych składach. Problem Duńczyków polega na tym, że chociaż obecnie są wielką potęgą na miarę światową w singlu mężczyzn, to w pozostałych grach nie jest już tak różowo. A Niemcy (mistrzowie Europy z 2013 roku) stanowią wyrównany skład i tradycyjnie potrafią się świetnie mobilizować w rywalizacji drużynowej.

Miksta wygrali właśnie Niemcy, a w singlu oczywiście Viktor Axelsen zmiażdżył rywala i przyniósł drużynie wyrównanie. Bardzo ważny był singel kobiet. Tu rewanż za środowy pojedynek w grupie udał się Mii Blichfeldt (fot. 2), która po godzinie gry pokonała Yvonne Li w trzech setach. W deblu męskim Duńczycy w ciągu całego turnieju zdołali wygrać tylko raz, ze słabiutką para fińską i półfinał niczego w tej statystyce nie poprawił. Decydował debel żeński. W trzecim secie Niemki obroniły cztery lotki meczowe, O jedną za mało, by wyrównać. W zespole niemieckim wyróżnił się zwłaszcza Mark Lamsfuss, który wygrał zarówno miksta, jak i debla.

W sobotnim finale zobaczymy więc Francję i Danię. Dla Trójkolorowych już dojście do finału stanowi historyczny sukces. Nigdy wcześniej nie zdobyli na mistrzostwach Europy drużyn mieszanych nawet brązowego medalu. Dania tryumfowała 17 razy.

Wyniki półfinałów (19.02.2021)
Francja — Rosja 3:2
QI Xuefei — Jewgienia KOSECKA 19:21 14:21 (0:41), Toma Junior POPOV — Władimir Malkow 14:21 21:17 21:15 (1:32), Lea PALERMO, Anne TRAN — Alina DAVLIETOWA, Jewgienia KOSECKA 21:18 23:25 21:11 (1:34), Ronan LABAR, Julien MAIO — Władimir IWANOW, Iwan SOZONOW 13:21 10:21 (0:30), Thom GICQUEL, Delphine DELRUE — Rodion ALIMOW, Alina DAWLIETOWA 18:21 21:15 21:9 (1:13).
Dania — Niemcy 3:2
Mathias CHRISTIANSEN, Alexandra BOJE — Mark LAMSFUSS, Isabel HERTTRICH 18:21 17:21 (0:42), Viktor AXELSEN — Max WEISSKIRCHEN 21:13 21:8 (0:33), Mia BLICHFELDT — Yvonne LI 21:17 12:21 21:16 (1:02), Kim ASTRUP, Anders Skaarup RASMUSSEN — Mark LAMSFUSS, Marvin SEIDEL 19:21 5:21 (0:34), Maiken FRUERGAARD, Amalie MAGELUND — Isabel HERTTRICH, Kilasu OSTERMEYER 21:11 18:21 21:19 (1:23).


26. Mistrzostwa Europy Drużyn Mieszanych w badmintonie. 2021 European Mixed Team Championships. Turniej finałowy: 16-20 lutego 2021. Vantaa (Finlandia). Energia Areena. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Yohan Nonotte © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj