2021-02-18, Vantaa
Waleczne serca Szkotów
W piątkowych półfinałach mistrzostw Europy drużyn mieszanych w badmintonie spotkają się Rosja z Francją i Dania z Niemcami, co stanowi okazję do rewanżu za środowe spotkania w grupach eliminacyjnych.

Faworytami półfinałów są Dania i Rosja, tym bardziej że wczoraj poradziły sobie z tymi rywalami. Jednak w czwartek obie drużyny miały mniejsze (Rosja) lub większe (Dania) kłopoty w ostatnich meczach grupowych. 

Najpierw grała Rosja z Holandią i mecz ułożył się po myśli faworytów, gdyż nieoczekiwanie szybko wygrali pojedynek otwarcia, w którym teoretycznie mogli jak najbardziej stracić punkt. Jak doszło do takiego zaskakującego obrotu sytuacji i zwycięstwa 19-letniego Georgija Karpowa (146. BWF) nad renomowanym, 26-letnim Markiem Caljouwem (36. BWF)? Klaudia Majorowa, główna trenerka reprezentacji Rosji (na fot. 1 z singlistką Jewgienią Kosecką, która zdobyła drugi punkt dla Rosji), relacjonowała to następująco: Karpow zaczął niepewnie, ale potem rozegrał się i zaczął realizować zaplanowaną taktykę. Zaczął ściągać przeciwnika do siatki, a następnie przebijać lotki nad jego głową do tyłu. I jedno takie zagranie od  siatki wykonał ze zwodem, przeciwnik gwałtownie odskoczył do tyłu i naderwał plecy. W efekcie rywal skreczował.

Kontuzja i porażka Caljouwa ustawiła spotkanie zdecydowanie po myśli Rosjan, gdyż kolejne dwa mecze mieli praktycznie w kieszeni i dopiero w deblu kobiet i mikście mogli obawiać się straty punktów. Co sprawdziło się w tym pierwszym przypadku, gdyż zdemobilizowane Anastazja Akczurina i Olga Morozowa uległy Deborze Jille i Cheryl Seinen.

Spotkanie Danii ze Szkocją miało swego bohatera w osobie Adama Halla. Wicemistrz deblowy Polish Open z 2017 roku porozstawiał Duńczyków po kątach. Najpierw w parze z Julie MacPherson (fot. 2) ograł w dwóch setach Niclasa Nohra i Amalie Magelund, co dało Szkocji prowadzenie 1:0. Następnie w deblu z Christopherem Grimley'em rozbił raz jeszcze Nohra, któremu towarzyszył Anders Skaarup Rasmussen, co pozwoliło Szkocji wyrównać na 2:2.

O zwycięstwie Danii zadecydował dopiero ostatni mecz, debel pań, w którym 
Maiken Fruergaard i Freja Ravn uporały się w trzech setach z MacPherson i Ciarą Torrance.

Szkocja zajęła w grupie 1 trzecie miejsce przed gospodarzami, Finlandią. W grupie 2 trzecie miejsce zajęła Holandia, a ostatnie Anglia, która przysłała młodzież po doświadczenia.

Wyniki meczów grupowych (18.02.2021)
Grupa 1 
Dania - Szkocja 3:2
Niemcy - Finlandia 5:0
Grupa 2 
Rosja - Holandia 4:1
Francja - Anglia 4:1


26. Mistrzostwa Europy Drużyn Mieszanych w badmintonie. 2021 European Mixed Team Championships. Turniej finałowy: 16-20 lutego 2021. Vantaa (Finlandia). Energia Areena. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Yohan Nonotte © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj