2021-01-12, Bangkok
Przeciwciała przeciw walkowerom
W pierwszym dniu otwartych mistrzostw Tajlandii w badmintonie (Yonex Thailand Open HSBC BWF World Tour Super 1000) doszło do sytuacji mogącej nieco przypominać polskim kibicom skoków narciarskich historię z zawirowaniem przy dopuszczeniu Biało-Czerwonych do konkursu w Oberstdorfie pod koniec zeszłego roku.


Światowa Federacja Badmintona (BWF) i Tajlandzki Związek Badmintona (BAT) oficjalnie potwierdziły, że troje z czworga zawodników, którzy uzyskali wcześniej wynik pozytywny na obecność COVID-19 na azjatyckim etapie HSBC BWF World Tour, zostało przywróconych do turniejowej drabinki, czyli anulowano ich dzisiejsze przegrane walkowerem (początkowo widoczne w wynikach online).
Tę trójkę stanowią: Saina Nehwal (fot. 1, Indie), Haseena Sunilkumar Prannoy (Indie) i Jones Ralfy Jansen (Niemcy). Czwarty zawodnik, Adham Hatem Elgamal, miksista z Egiptu, został wycofany.

Nehwal i Prannoy zostali wcześniej zabrani do szpitala, podczas gdy Jansen i Elgamal poddali się kwarantannie w hotelu. Mąż Nehwal, Kashyap Parupalli, również został poproszony o poddanie się kwarantannie ze względu na to, że małżeństwo dzieliło pokój.

Po ponownym przetestowaniu próbek czterech graczy wcześniej, Prannoy, Jansen i Elgamal mieli wynik negatywny, podczas gdy wynik Nehwal ponownie okazał się pozytywny.

Cała czwórka przeszła następnie drugi test PCR i badanie krwi na obecność przeciwciał w celu dalszego potwierdzenia.

Dzisiejszego wieczoru BWF otrzymała wyniki i decyzje Komisji Diagnostyczno-Badawczej Ministerstwa Zdrowia Tajlandii (wraz z uzasadnieniem) — grupy roboczej sześciu lekarzy, która została utworzona specjalnie na ten turniej.

Wnioski są następujące: Nehwal, Prannoy i Jansen mieli wynik pozytywny w teście PCR, ale ich przeciwciała IgG były dodatnie. Pozytywny wynik takiego testu przeciwciał oznacza, że ​​dana osoba została zakażona wirusem COVID-19 w przeszłości. Nie oznacza to, że są obecnie zarażeni. Wszyscy troje zarazili się COVID-19 pod koniec 2020 roku. Komisja jest przekonana, że nie są zarażeni i nie stanowią zagrożenia dla turnieju.

Elgamal otrzymał wynik pozytywny w teście PCR, ale jego przeciwciała IgG były ujemne, co wskazuje, że nie ma przeciwciał przeciwko wirusowi. Elgamal wcześniej nie zaraził się COVID-19. Komisja zaleciła wycofanie zawodnika.
Elgamal zostanie zabrany do szpitala w celu dalszej obserwacji i testów i pozostanie w izolacji przez co najmniej 10 dni w szpitalu.

BWF i Badminton Association of Thailand (BAT) będą nadal przestrzegać wszystkich zasad określonych przez lokalne władze ds. zdrowia, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim pozostałym uczestnikom, przy zachowaniu rygorystycznych środków śledzenia kontaktów.

Ekipa egipska jest zaliczona do wysokiego ryzyka. Zawodniczka Doha Hany (na fot. 2, z wtorkowego występu w deblu — z prawej) jest uznana za kontakt bezpośredni i dlatego musi poddawać się sama kwarantannie i być testowana codziennie do odwołania. Grająca również w singlu Hadia Hosny (na fot. 2 z lewej) jest bliskim kontaktem i może grać pod warunkiem negatywnych wyników testów.

Zob. też:
Bańka na razie czysta
Badmintonowa bańka w Bangkoku
COVID-19 wyklucza Momotę i resztę Japończyków
CBA wycofuje swoją ekipę
BWF wywiesiła połówkę kalendarza na 2021 rok.

Otwarte Mistrzostwa Tajlandii w badmintonie. Yonex Thailand Open. 12-17 stycznia 2021. Bangkok (Tailandia). IMPACT Arena. Turniej HSBC BWF World Tour Super 1000. Pula nagród 1 mln dol. Strona organizatora. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. 

Fot. © BadmintonPhoto.com (live)

jr, BWF

© BadmintonZone.pl | zaloguj