2020-11-07, Lahti
Rosja, Francja, Dania i Niemcy ze złotem ME juniorów
W indywidualnych mistrzostwach Europy juniorów w badmintonie Rosjanie odkuli się częściowo za odpadnięcie w półfinale rozegranego wcześniej czempionatu drużynowego. Sukces Rosjan byłby jeszcze większy, gdyby rozstawiona z numerem jeden ich męska para deblowa Jegor Chołkin, Gieorgij Lebiediew nie uległa w finale duńskiemu duetowi Mads Vestergaard, William Kryger Boe (fot.).

Jednak szkoleniowcy rosyjscy nie liczyli zbytnio na ogranie duńskich deblistów i byli zadowoleni z ogólnego dorobku. Jak powiedział po zawodach trener Nikołaj Nikołajenko: — Dzisiaj wszyscy nasi zawodnicy grali dobrze, demonstrując zarówno poziom umiejętności, jak i charakter. W deblu męskim trochę nam brakowało, co w zasadzie jest oczywiste — Duńczycy zagrali dziś niemal bezbłędnie, w żadnym momencie nie okazali słabości, nie pozwalali odetchnąć. Ale nawet wtedy, pod koniec drugiego seta, nasi mogli dokonać przełomu w grze, przedłużając ją do trzeciej partii, ale jak na razie jest to dla nas trudne. W deblu kobiet dziewczyny są świetne. W drugim secie Niemki grały składniej, solidniej, ale nasze nie przejęły się tym i przechyliły szalę na swoją korzyść. Występ Szapowałowej to niemal thriller — w pierwszej partii nie było możliwości, w drugiej wyrwała grę "zębami", a w trzeciej, przegrywając, była w stanie dokonać fantastycznego comebacku. Myślę, że dla niej to złoto jest także nagrodą za ciężką pracę nad rehabilitacją po kontuzji. Jesteśmy zadowoleni z wyniku. Szkoda oczywiście, że wczoraj nie daliśmy rady wygrać miksta — dziś mogło być jeszcze jedno złoto. Zbieraliśmy ten zespół już z pięć lat — i dzisiaj widzimy rezultat. Chciałbym pogratulować wszystkim zawodnikom, trenerom kadry narodowej i indywidualnym tego sukcesu, dziękuję NFBR (Narodowa Federacja Badmintona Rosji), trenerowi reprezentacji narodowej Klaudii Majorowej za ich stałą pomoc. Nasi menedżerowie bardzo pomogli, dział medyczny pracował bardzo dobrze — wszystkim gratuluję! Będziemy pracować z nową drużyną, a od tych chłopaków i dziewczyn będziemy oczekiwać wyników w dorosłej drużynie!

Poza wspomnianymi Rosjankami i duńskim deblem złoto przypadło Niemcom w mikście i Francji w singlu mężczyzn. Ten ostatni finał był wewnętrzną sprawą Trójkolorowych. Ich dominacja w singlu juniorów to już pewna tradycja. Teraz dla Popova złoto, srebro dla Gaudina. Podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach finał mistrzostw Europy juniorów w grze pojedynczej mężczyzn jest w stu procentach francuski. Po Tomie Juniorze Popovie w 2017 roku, Arnaud Merkle w 2018 roku, Christo Popov właśnie dopisał swoje nazwisko na listę tryumfatorów. Po srebrze w 2018 roku Christo Popov wydawał się być zdeterminowany, aby teraz zgarnąć złoto. Christo w końcu zdobył najwyższy laur, dołączając do swojego brata na liście posiadaczy tytułu. Jego kariera w juniorach została właściwie ukoronowana, co podsumował słowami: — Jestem bardzo dumny z tego medalu, to był mój cel w tym roku. Mimo odwołania mistrzostw świata juniorów, z radością kończę karierę juniorską zwycięstwem. To już po raz trzeci finał w stu procentach francuski. Myślę, że obaj jesteśmy z niego bardzo dumni. Yanis zagrał naprawdę dobrze w drugim secie, zagrażał mi do końca. Naprawdę zasługuje na ten medal. Gratulacje dla niego.
Niebędący faworytem Yanis Gaudin skwitował porażkę w finale: — Dałem z siebie wszystko, co mogłem. Jestem trochę rozczarowany, ale Christo był dziś lepszy ode mnie. Gratulacje dla niego.

Zob. też Młodszy Popov po powtórkę rodzinnego złota nie sięgnął.  

Wyniki finałów (7.11.2020)
Singel mężczyzn 
Christo POPOV (Francja, 1) — Yanis GAUDIN (Francja, 7) 21:9 21:18 (0:43)
Singel kobiet 
Anastazja SZAPOWAŁOWA (Rosja, 1) — Edith URELL (Szwecja) 14:21 21:18 22:20 (1:04) 
Debel mężczyzn 
William Kryger BOE, Mads VESTERGAARD (Dania, 2) — Jegor CHOŁKIN, Gieorgij LIEBIEDIEW (Rosja, 1) 21:15 22:20 (0:34)
Debel kobiet 
Anastazja BOJARUN, Alena JAKOWLEWA (Rosja, 1) — Leona MICHALSKI, Thuc Phuong NGUYEN (Niemcy) 21:12 21:19 (0:36)
Mikst 
Matthias KICKLITZ, Thuc Phuong NGUYEN (Niemcy, 4) — Gustav BJORKLER, Edith URELL (Szwecja) 21:19 21:19 (0:25) 

Indywidualne mistrzostwa Europy juniorów w badmintonie. 2020 European Junior Team Championships, 2 — 7 listopada 2020, Lahti (Finlandia). Wyniki w serwisie TournamentSoftware.com.

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj