2020-09-27, Odense
Momota chce po raz 3. podbić Danię
Ostatnim akcentem wielkiego badmintona w 2020 roku a zarazem uwerturą jego powrotu w 2021 roku po przerwie wymuszonej pandemią COVID-19 ma być październikowy Danisa Denmark Open (HSBC BWF World Tour Super 750) w Odense z pulą 750 tys. dol.
W sytuacji, kiedy sąsiadujące z nim we wcześniejszej, choć nie pierwszej wersji kalendarza, mistrzostwa świata drużyn męskich i żeńskich oraz Victor Denmark Masters zostały odwołane wskutek odmowy przybycia szeregu azjatyckich uczestników, tym bardziej podejrzliwie można się przyglądać metamorfozie listy startowej w Odense.
Pozytywną oznaką jest potwierdzenie startu japońskich gwiazd z dominującym na arenie światowej singlistą Kento Momotą (fot.) na czele. Japończyk był w styczniu — nazajutrz po wygraniu Masters Malezji w badmintonie (PERODUA Malaysia Masters by Daihatsu 2020) — uczestnikiem tragicznego wypadku samochodowego, w którym odniósł obrażenia. Musiał pauzować, a potem koronawirus i tak wstrzymał wydarzenia sportowe na długi czas. Momota jest oczywiście rozstawiony w Odense z numerem jeden i ma to być jego pierwszy występ od stycznia. Ma on szansę wygrać w Denmark Open trzeci raz z rzędu! Akces potwierdzają również wicelider rankingu światowego Chou Tien Chen (Tajpej) i numer trzy — Anders Antonsen (Dania). Z powodu kłopotów z kostką wycofał się natomiast inny Duńczyk, Viktor Axelsen.

Ciosem dla rangi zawodów jest natomiast wycofanie się Chińczyków, choć na razie nie wszystkich, gdyż na liście zgłoszonych wciąż figurują ci z Hongkongu. Natomiast 24 września wycofały się — oprócz innych Chińczyków — takie asy badmintona Chińskiej Republiki Ludowej jak mistrz olimpijski Chen Long i również utrzymujący się w czołówce światowych singlistów Shi Yu Qi. Analogicznie wiceliderka listy światowej w singlu pań — Chen Yu Fei. Mówiąc o liście startowej singlistek, nie sposób nie zauważyć, że już zakwalifikowano do startu dwie zawodniczki sklasyfikowane niżej od Wiktorii Dąbczyńskiej (Polka — obecnie 118. na świecie — nie została zgłoszona), a numer 7 na liście rezerwowej, Ukrainka Anna Michałkowa, jest sklasyfikowana niżej na świecie niż druga Polka — Karolina Władzińska.

Analogiczne sytuacje mają miejsce w grach podwójnych. Na przykład w mikście na aktualnej liście startowej (może to się zmieniać) widnieją tylko trzy pary z Azji z japońskim duetem Yuta Watanabe, Arisa Higashino (5. BWF) na czele. Został on rozstawiony z numerem jeden. Na liście zakwalifikowanych jest już 12 europejskich par mieszanych o gorszym rankingu od naszego eksportowego miksta Paweł Śmiłowski, Magdalena Świerczyńska.

Dodajmy, że z numerem jeden w singlu kobiet jest rozstawiona Akane Yamaguchi (3. BWF), w deblu mężczyzn Keigo Sonoda, Takeshi Kamura (4. BWF), w deblu kobiet — Yuki Fukushima, Sayaka Hirota (2. BWF) — wszyscy z Japonii.

Otwarte mistrzostwa Danii w badmintonie. Danisa Denmark Open 2020. 13-18 października 2020. Odense (Dania). Odense Sportspark. Turniej HSBC BWF World Tour Super 750. Pula nagród: 750 tys. dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj