2020-09-15
Drużynowe MŚ znów odłożone
Światowa Federacja Badmintona (BWF) zrezygnowała jednak z przeprowadzenia w październiku w Danii mistrzostw świata drużyn męskich i żeńskich, czyli TOTAL BWF Thomas and Uber Cup Finals 2020. Jak można wnioskować z dzisiejszego komunikatu, wpłynęły na to zapowiedziane absencje części ekip oraz spowodowane tym niezadowolenie kibiców obniżeniem realnej rangi mistrzostw.

W komunikacie BWF czytamy m.in., że po przeprowadzeniu pełnej konsultacji i w porozumieniu z gospodarzem zawodów, Badminton Denmark, podjęła trudną decyzję o przełożeniu TOTAL BWF Thomas and Uber Cup Finals 2020, w Aarhus w Danii.

Decyzja zapadła po wycofaniu się kilku spośród uczestników finałów TOTAL BWF Thomas i Uber Cup oraz europejskiej części przeformułowanego cyklu HSBC BWF World Tour.

BWF we współpracy z Badminton Denmark od wielu miesięcy przygotowuje się do bezpiecznego powrotu do międzynarodowego badmintona. Obejmuje to podejmowanie najdalej idących wysiłków w celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich uczestników, np. wdrożenia systemu tzw. baniek społecznych.

Jednak wobec ostatnich wydarzeń związanych z COVID-19 na całym świecie wiele drużyn i zawodników indywidualnie zdecydowało się nie podróżować do Danii na turnieje w Aarhus i Odense. To wybór, który BWF musi uszanować i zaakceptować. 

Są to wyjątkowe okoliczności, w których się znajdujemy i chociaż powrót do międzynarodowego badmintona pozostaje priorytetem dla BWF, zdrowie i bezpieczeństwo całej społeczności badmintona ma ogromne znaczenie. 

Dlatego po długich dyskusjach z kluczowymi podmiotami (zainteresowane strony, w tym komercjalni partnerzy i federacje krajowe) zdano sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie zapewnić takiego poziomu rywalizacji, którego racjonalnie oczekują kibice i wszyscy inni zainteresowani, w wyniku czego zdecydowaliśmy, że nie będzie w tym roku kalendarzowym TOTAL BWF Thomas and Uber Cup Finals przewidzianych uprzednio na 3-11 października 2020. BWF szuka możliwych alternatywnych dat, aby zmienić termin odbycia drużynowych mistrzostw świata mężczyzn i kobiet, ale nie wcześniej niż w 2021 r. 

Tymczasem jednak DANISA Denmark Open 2020 w Odense, impreza HSBC BWF World Tour, odbędzie się zgodnie z pierwotnym planem w kalendarzu turniejów BWF (13-18 października). Zawody te będą również okazją do wdrożenia odpowiednich protokołów bezpieczeństwa COVID-19 i procedur operacyjnych dla planowanego wznowienia międzynarodowych turniejów badmintona. 

Drugi turniej zaplanowany w Odense — VICTOR Denmark Masters 2020 zaplanowany na 20-25 października — został odwołany, ponieważ nie jest już możliwe przeprowadzenie tego dodatkowego wydarzenia. 

Prowadzona jest analiza realności planowanej azjatyckiej części zmodyfikowanego harmonogramu HSBC BWF World Tour (trzy turnieje HSBC BWF World Tour organizowane w Azji), a BWF wyda dalsze komunikaty, gdy tylko zostaną wyjaśnione szczegóły.


Mistrzostwa świata drużyn męskich (Puchar Thomasa) i żeńskich (Puchar Uber) w badmintonie. 3-11 października 2020. Aarhus (Dania). Puchar Thomasa i Puchar Uber w serwisie tournamentsoftware.com. Wydarzenie na Facebooku.

jr, BWF

© BadmintonZone.pl | zaloguj