2020-07-24, Orange (Kalifornia)
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
TO JUŻ NIE FUKS. TO FUCHS I OVERZIER!

24.07.2010. Wprawdzie Nadia Zięba i Robert Mateusiak nie dotarli niestety do finału otwartych mistrzostw USA (zob. Finał Yonex/OCBC US Open nie dla Polaków), ale za to godnie ich tam zastąpili, broniąc honoru Europy, niemieccy miksiści — Michael Fuchs i Birgit Overzier (fot.).

Overzier zasygnalizowała wysoką formę już tydzień wcześniej w Kanadzie, gdzie wraz z Sandrą Marinello dotarły do finału debla i stoczyły zacięty, choć przegrany, trzysetowy mecz z faworytkami z Tajpeju. Także w Kanadzie para Fuchs/Overzier spisywała się dobrze, była o krok od zwycięstwa w 1/8 finału nad znakomitym mikstem tajwańskim Chen Hung Ling/ Chien Wen Hsing.

Niemcy wyciągnęli właściwe wnioski z tamtej minimalnej porażki z Chenem i Chien i w rewanżu w Kalifornii nie dali sobie w półfinale wydrzeć zwycięstwa, a w finale jeszcze bardziej przekonywająco, w dwóch setach, pokonali duet Lee Sheng Mu/ Chien Yu Chin, czyli kolejny mikst tajwański, dokładnie ten, który wyeliminował poprzedniego dnia Polaków. Niemcy potrafili w finale zepchnąć Azjatów, sprawiających wrażenie przemęczonych, do obrony.
Zwycięstwo niedawno utworzonego miksta, który z powodu niewielu rozegranych turniejów zajmuje na razie dopiero 143. pozycję w rankingu BWF, wywołało nieomal euforię w niemieckim badmintonie. Miksiści zepchnęli nawet w cień bardzo dobrze grającą Juliane Schenk, która miała tym razem pecha natrafić już w półfinale na nierozstawioną, ale najsilniejszą w turnieju Zhu Lin.

Drugi tytuł mistrzowski dla Europy zdobył Rajiv Ouseph (Anglia), gromiąc w finale Brice'a Leverdeza (Francja). Francuz może być lekko zawiedziony, ponieważ tydzień wcześniej (w Kanadzie) również przegrał w finale, ale tym razem przeciwnik mógł wydawać się łatwiejszy, a ranga turnieju była jeszcze wyższa.

Ekspertów z kolei zastanawia, czy największy sukces Ousepha w jego karierze można przypisać dobroczynnemu wpływowi nowego trenera Anglików, Kennetha Jonassena (zob. niżej Anglia odebrała Danii Jonassena, 14.07.2010).

Lee Sheng Mu powetował sobie finałową porażkę w grze mieszanej z Niemcami. Dwie godziny póŹniej, wraz z Fang Chieh Minem, pokonał rodaków z Tajpeju — Chen Hung Linga i Lin Yu Langa. Powetował z aptekarską dokładnością, bo w tym samym wymiarze punktowym, tylko na odwrót (21:19 21:14).

W finale debla kobiet Cheng Wen Hsing i Chien Yu Chin (Tajpej) pokonały w dwóch setach Rie Eto i Yu Wakitę (Japonia). Przedwcześnie zakończył się singel pań. Judith Meulendijks (Holandia) po dzielnej walce przegrała pierwszego seta z byłą chińską mistrzynią świata Zhu Lin, ale w drugim była zmuszona skreczować.

Wyniki finałów (24.07.2010)
Singel mężczyzn
Rajiv Ouseph (Anglia, 3) — Brice Leverdez (Francja, 9) 21:17 21:9 (0:30).
Singel kobiet
Zhu Lin (ChRL) — Judith Meulendijks (Holandia, 4) 21:19 11:6, krecz (0:15).
Debel mężczyzn
Fang Chieh Min/ Lee Sheng Mu (Tajpej, 1) — Chen Hung Ling/ Lin Yu Lang (Tajpej, 3) 21:19 21:14 (0:28).
Debel kobiet
Cheng Wen Hsing/ Chien Yu Chin (Tajpej, 1) — Rie Eto/ Yu Wakita (Japonia, 4) 21:8 22:20 (0:29).
Mikst
Michael Fuchs/ Birgit Overzier (Niemcy) — Lee Sheng Mu/ Chien Yu Chin (Tajpej, 3) 21:19 21:14 (0:31).

Otwarte mistrzostwa USA w badmintonie. Yonex/OCBC US Open Grand Prix Gold Badminton Championships, 19-24 lipca 2010, Orange (Kalifornia, Stany Zjednoczone). Turniej kategorii Grand Prix Gold (level 3A). Pula nagród: 120 tys. dol. Strona organizatora. Zobacz wyniki na tournamentsoftware.com.

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj