2020-03-17, Kuala Lumpur, Birmingham
Axelsen awansuje, Tai znów numerem 1
Wyniki otwartych mistrzostw Anglii w badmintonie (All England Open, HSBC BWF World Tour Super 1000, 1, mln dol.) przyniosły przetasowania na szczytach rankingu Światowej Federacji Badmintona (BWF).
Zwycięstwo w finale singla kobiet odniesione przez Tajwankę Tai Tzu Ying (fot.) nad liderką listy światowej, Chen Yu Fei (Chiny) przyniosło zamianę ich pozycji. Teraz badmintonistka z Tajpeju jest numerem jeden, spychając Chen na drugie miejsce. Dla Tai liderowanie to nie pierwszyzna. Na tronie singlistek zasiadła 1 grudnia 2016 i traciła go niechętnie i nie na długo. Łącznie zaliczyła tam 147 tygodni, zaczyna teraz 148... Trzecia jest Akane Yamaguchi, czwarta Nozomi Okuhara (obie Japonia), piąta Ratchanok Intanon (Tajlandia). Tuż za Tajlandką pojawiła się odrabiająca straty po kontuzji Carolina Marin (Hiszpania), która wyprzedziła właśnie Pusarlę Sindhu (Indie). Najwyżej z Polek (118.) zawędrowała w tej chwili Wiktoria Dąbczyńska.

Najwiekszy skok w górę zaliczył drugi tryumfator singla na All England 2020 — Viktor Axelsen (Dania). Awansował o 3 miejsca i jest czwarty, za Kento Momotą (Japonia), swoim rywalem finałowym z Birmingham, Chou Tien Chenem (Tajpej) i rodakiem, Andersem Antonsenem (awans o jedno miejsce). Awans Axelsena nastapił niejako kosztem wielkiego przegranego All England, Indonezyjczyka Anthony'ego Sinisuki Gintinga, który w Birmingham przegrał już w pierwszej rundzie z Duńczykiem Rasmusem Gemke. Na piątym miejscu jest po staremu Chińczyk Chen Long. Najlepszy z Polaków, Michał Rogalski, jest 119.

W deblu mężczyzn jedyna zmiana w pierwszej piątce to wejście do niej na piąte miejsce zwycięzców All England, Hiroyukiego Endo i Yuty Watanabe. Zepchneli z niego indonezyjski duet Fajar Alfian, Muhammad Rian Ardianto. Na pierwszych czterech miejscach bez zmian kolejno: Marcus Fernaldi Gideon, Kevin Sanjaya Sukamuljo (Indonezja); Hendra Setiawan, Mohammad Ahsan (Indonezja), Li Jun Hui, Liu Yu Chen (Chiny); Takeshi Kamura, Keigo Sonoda. Najwyżej z Polaków są sklasyfikowani — na 127. miejscu — Paweł Pietryja i Jan Rudziński.

W deblu kobiet mistrzynie All England, Yuki Fukushima i Sayaka Hirota (Japonia) przeszły z trzeciego miejsca na drugie, zamieniając się z rodaczkami, Mayu Matsumoto i Wakana Nagaharą. Brakuje im w tej chwili niewielu punktów, by wyprzedzić chiński debel Chen Qing Chen, Jia Yi Fan, który poniósł w Birmingham porażkę w ćwierćfinale z trzecim deblem japońskim (Misaki Matsutomo, Ayaka Takahashi). Czwarte są Lee So Hee, Shin Seung Chan z Korei, a piąte wicemistrzynie All England 2020, Du Yue i Li Yin Hui (Chiny), które weszły do pierwszej piątki kosztem drugiej pary koreańskiej, Kim So Yeong, Kong Hee Yong. Aleksandra Goszczyńska i Karolina Szubert (159. miejsce) to najlepsze Polki.

W grze mieszanej gigantyczna przewaga wypracowana od dawna przez dwie najlepsze pary chińskie: Zheng Si Wei, Huang Ya Qiong i Wang Yi Lyu, Huang Dong Ping nie pozwoliła na naruszenie ich pozycji liderów i wiceliderów. Również na miejscu trzecim nadal widnieją finaliści All England 2020 Dechapol Puavaranukroh, Sapsiree Taerattanachai (Tajlandia). Natomiast z piątego na czwarte awansowali dzięki tryumfowi w Birmingham Praveen Jordan i Melati Daeva Oktavianti z Indonezji. Na piąte zepchnęli japoński mikst Yuta Watanabe, Arisa Higashino. Najwyższe miejsce (68) spośród Biało-Czerwonych zajmują na liście światowej Paweł Śmiłowski i Magdalena Świerczyńska.

Fot. © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj