2020-03-15, Birmingham
Spełnione marzenie na All England
Duńczyk Viktor Axelsen (fot.) jako pierwszy od 1999 roku Europejczyk w singlu mężczyzn wygrywa All England! Tajwańczyk Chou Tien Chen (2. BWF) nie mógł znaleźć sposobu na pokonanie Axelsena, sprawiał wrażenie spiętego i popełniał sporo niewymuszonych błędów.

W niedzielę zakończyły się otwarte mistrzostwa Anglii w badmintonie (All England Open, HSBC BWF World Tour Super 1000), odpowiednik tenisowego Wimbledonu, choć o mniejszej puli nagród (1,1 mln dol.). Axelsen wykorzystał w pełni szansę wynikającą z nieobecności numeru jeden na świecie, Japończyka Kento Momoty, z którym na poprzednim All England przegrał w finale. Duńczyk powiedział po wygranej: — To spełnienie moich marzeń. Zwyciężyć w tym prestiżowym turnieju w jego 110. edycji to wielkie marzenie, a było dotąd tak nierealne. Jestem bardzo szczęśliwy. Dla Chou Tien Chena pierwszy w życiu finał na All England to także wielki sukces (YouTube).

Tegoroczne finały przebiegały bez niespodzianek, jeśli weźmiemy pod uwagę bilanse head-to-head. We wszystkich pięciu wygrała strona mająca mniej lub bardziej dodatni bilans dotychczasowych spotkań. Tak było więc i w singlu kobiet, w którym zwyciężyła Tai Tzu Ying (YouTube) — triumfatorka All England z lat 2017 i 2018. Jednak wielu za faworytkę uważało jej rywalkę, liderkę listy światowej Chen Yu Fei (Chiny). Wszak rok temu w finale w Birmingham właśnie Chen przekreśliła nadzieje Tajwanki na trzeci tytuł z rzędu. Ponadto ostatnio Chen Yu Fei prezentowała coraz lepsze umiejętności i przygotowanie fizyczne.

W deblu kobiet w finale spotkały się "dwójki" Japonii i Chin, czyli — rankingowo patrząc — drugie pary obu potęg (YouTube). Ich "jedynki" odpadły w ćwierćfinałach. Na najwyższym stopniu podium stanęły Japonki, Yuki Fukushima i Sayaka Hirota.

W rywalizacji mikstów mieliśmy do czynienia z zaskakującą klęską obu przewodzących w rankingach par chińskich. Pierwsza została wyeliminowana przez Holendrów już w 1/8 finału, a druga przez Praveena Jordana i Melati Daevę Oktavianti (Indonezja) w ćwierćfinale. Indonezyjczycy zresztą wygrali cały turniej, w finale pokonując po przejściowych kłopotach tajlandzki duet Dechapol Puavaranukroh, Sapsiree Taerattanachai (YouTube). To największy sukces w dziejach występów Jordana i Oktavianti.

Jako ostatni rozegrano finał debla męskiego. Marcus Fernaldi Gideon i Kevin Sanjaya Sukamuljo (1. BWF) z Indonezji i Japończycy Hiroyuki Endo, Yuta Watanabe (6. BWF) stworzyli znakomite widowisko. Można się było zastanawiać, czy fenomenalni Indonezyjczycy znajdą wreszcie sposób na żelazną (i niezwykle efektowną) defensywę Japończyków, z którymi od zeszłego roku przegrali pięć razy, a wygrali ostatnio w 2018. Tak się nie stało, ale był to najdłuższy i najbardziej wyrównany finał. Trzeciego seta wygrali Endo i Watanabe 21:19 (YouTube).

Tegoroczny All England był pierwszym od 1996 roku, w którym żadnego tytułu mistrzowskiego nie zdobyli Chińczycy. Zawiedli zwłaszcza ich singliści debliści i miksiści. Niewiele lepiej zaprezentowały się panie, z wyjątkiem finalistek w singlu i deblu.

Obecnie rozpoczyna się długa pauza w międzynarodowych rozgrywkach badmintonowych spowodowana pandemią koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 (zob. Przerwa w międzynarodowym badmintonie). Już przed All England odwoływano lub odkładano inne turnieje badmintona, jednak ten udało się przeprowadzić do końca pomimo wątpliwości i trudności. Obecna sytuacja wywarła oczywiście widoczny wpływ na zachowania uczestników. Większość zawodników i sędziów przyjęła zmienione konwencje powitań i podziękowań, preferując takie, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu, jak podanie ręki.

Wyniki finałów (15.03.2020)
Gra pojedyncza mężczyzn
Viktor Axelsen (Dania)- Chou Tien Chen (Tajwan) 21:13 21:14.
Gra pojedyncza kobiet
Tai Tzu Ying (Tajwan)- Chen Yu Fei (Chiny) 21:19 21:15.
Gra podwójna mężczyzn
Hiroyuki Endo/ Yuta Watanabe (Japonia) Marcus Fernaldi Gideon/ Kevin Sanjaya Sukamuljo (Indonezja)- 21:18 12:21 21:19.
Gra podwójna kobiet
Yuki Fukushima/ Sayaka Hirota (Japonia)- Du Yue/ LI Yin Hui (Chiny) 21:13 21:15.
Gra mieszana
Praveen Jordan/ Melati Daeva Oktavianti (Indonezja)- Dechapol Puavaranukroh/ Sapsiree Taerattanachai (Tajlandia) 21:15 17:21 21:8.

Zob. też:
Pech Antonsena, awans Axelsena
Smith i Ellis nie zawodzą angielskiej publiczności
Zrobiło się gorąco
Kto skorzysta na nieobecności Momoty?
Żelazna tradycja.

Otwarte mistrzostwa Anglii w badmintonie. Yonex All England Open Badminton Championships. 11-15 marca 2020. Birmingham (Anglia). Turniej z cyklu HSBC BWF World Tour Super 1000. Pula nagród: 1,1 mln dol. Strona turnieju. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. Facebook.

Fot. © BadmintonPhoto.com (live)

jr, mż

© BadmintonZone.pl | zaloguj