2020-02-26
Koronawirus: zmiany terminów German i Polish Open
Wraz z rozszerzaniem się ognisk koronawirusa w Europie zaczęły nadchodzić wieści o zmianach terminów wielkich turniejów badmintona wliczanych do kwalifikacji na igrzyska w Tokio, co do których to igrzysk media też rozważają scenariusze ich przełożenia.

Światowa Federacja Badmintona (BWF) oficjalnie poinformowała, że YONEX German Open 2020, który odbędzie się w Mülheim an der Ruhr w przyszłym tygodniu, nie odbędzie się w planowanym terminie 3-8 marca.

Miasto Mülheim podjęło w środę 26 lutego taką decyzję zgodnie z własnymi przepisami i procedurami z powodu ograniczeń obowiązujących w związku z epidemią wirusa Covid-19 (koronawirus).

Po konsultacji lekarskiej z departamentu zdrowia publicznego w Mülheim i po rozpatrzeniu sprawy (Miasto Mülheim) odwołaliśmy to wydarzenie w wyznaczonym czasie — czytamy w oświadczeniu miasta.

Niemiecki Związek Badmintona (DBV) wkrótce potem potwierdził decyzję miasta Mülheim.
Nie podjęto żadnych konkretnych decyzji dotyczących najbliższej przyszłości turnieju poza tym, że nie nastąpi on w przyszłym tygodniu. BWF i DBV akceptują decyzję, w której widzą dobro graczy, ich otoczenia, kibiców i działaczy podczas turnieju jako główny priorytet.
Turniej jest imprezą Super 300 w ramach HSBC BWF World Tour, a także stanowi część kwalifikacji olimpijskich.

BWF nadal monitoruje wszystkie oficjalne komunikaty dotyczące Covid-19 (koronawirus), nie zaniechując organizacji innych imprez HSBC BWF World Tour lub innych turniejów uwzględnionych przez BWF. Jednak trzeba zaznaczyć, że poprzedniego dnia BWF poinformowała o przełożeniu turnieju CIPUTRA HANOI – YONEX SUNRISE Vietnam International Challenge 2020 z 24-29 marca na 2-7 czerwca. Powodem też była epidemia Covid-19. Takie rozwiązanie rekomendowały władze wietnamskiego sportu w związku z drastycznymi regulacjami wprowadzonymi na miejscu, w Wietnamie. Zmiana terminu powoduje, że zdobyte na tym turnieju punkty rankingowe nie będą wliczane do kwalifikacji olimpijskich.

BWF poinformowała także media o tym, że Polski Związek Badmintona (PZBad) odłożył turniej Polish Open 2020 zaplanowany na 26-28 marca. Jak podaje BWF, PZBad stwierdził w piśmie do Badminton Europe: Ze względu na rosnące zagrożenie sanitarne i epidemiologiczne stwarzane przez Covid-19 (koronawirus) Zarząd Polskiego Związku Badmintona, po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie, Departamentem Zarządzania Kryzysowego w Krakowie, Departamentem Spraw Społecznych oraz ministerstwami sportu i zdrowia zdecydował się przełożyć Polish Open 2020. Turniej, który miał odbyć się w Krakowie 26-29 marca, był imprezą kwalifikacyjną do igrzysk olimpijskich w Tokio 2020. Określenie nowego terminu jest w toku, ale turniej nie będzie już zaliczany do kalendarza kwalifikacji olimpijskich.

Bardziej szczegółowe wyjaśnienie znajduje się na internetowej stronie PZBad (cytujemy z zachowaniem oryginalnej pisowni):

W związku z rosnącym zagrożeniem sanitarno-epidemiologicznym wywołanym przez rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 (potocznie nazywanego Koronawirusem, Zarząd Polskiego Związku Badmintona po konsultacjach zewnętrznych odnośnie możliwości sprowadzenia do Polski wirusa SARS-CoV-2 zdecydował o przełożeniu zawodów międzynarodowych Polish Open 2020, jakie miały się odbyć w Krakowie w dniach 26-29 marca 2020 roku.

Ze względu na dużą ilość zgłoszeń na nasz Turniej zawodników z części świata bezpośrednio zagrożonych wirusem, stwierdzono iż może to powodować wysokie ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na terenie Krakowa (Polski). Z tego względu Zarząd Polskiego Związku Badmintona przekłada wydarzenie na okres późniejszy do chwili zmniejszenia zagrożenia.

- Decyzja Zarządu Polskiego Związku Badmintona o przełożeniu organizacji Polish Open, który miał się odbyć w Krakowie, jest podyktowania koniecznością zapewnienia pełnego bezpieczeństwa i sportowej atmosfery rywalizacji w czasie zawodów. Niestety w chwili obecnej w warunkach zagrożenia zdrowia i braku możliwości zapewnienia poczucia bezpieczeństwa zawodników, kibiców, organizatorów, nie możemy podejmować takiego ryzyka — mówi Michał Langer, sekretarz generalny PZBad. — Decyzja była trudna, ale konieczna — dodaje.

Ważnymi przesłankami dla podjętych kroków są również ograniczenia ruchu lotniczego z krajów Azji oraz ograniczenia transportowe lub wręcz narzucone administracyjnie ograniczenia w przemieszczaniu się osób na terenie Europy.
Nie pozostaje również bez uwagi fakt nasilającej się paniki w społeczeństwie, którą zawody w Krakowie mogłyby jedynie spotęgować. Z uwagi na powyższe uwarunkowania i tak duże zagrożenie, Polski Związek Badmintona nie podejmuje ryzyka organizacji Turnieju.
W najbliższym czasie postaramy się podać nowy termin i lokalizację turnieju Polish Open 2020.


Źródło ilustracji: Offizielle Website des Deutschen Badminton-Verbandes

BWF, PZBad, jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj