2020-02-14, Liévin
Szkotki zabrały Rosjankom medal
Historyczna chwila szkockiego badmintona. Deblistka Julie MacPherson wygrywa (fot.) singla z 15-letnią Mariją Gołubiewą, co daje Szkotkom zwycięstwo 3:0 nad murowanymi faworytkami do medalu mistrzostw Europy drużyn żeńskich w badmintonie.

To pierwszy w dziejach medal Szkocji w drużynowych mistrzostwach Europy. Rosyjscy kibice w najczarniejszych snach nie spodziewali się takiego obrotu sprawy. Rosjanki były rozstawione z numerem dwa, do momentu rozpoczęcia meczu ze Szkotkami straciły w turnieju tylko jednego seta (Jewgienia Kosecka z Belgijką Lianne Tan). Rosja zdobyła we wcześniejszych edycjach mistrzostw drużyn kobiecych dwukrotnie srebro, a ostatnio brąz.

W przeddzień ćwierćfinałowej konfrontacji ze Szkotkami główny szkoleniowiec reprezentacji Rosji w badmintonie, Klaudia Majorowa, w wypowiedzi dla portalu swojej federacji oceniała losowanie: - U dziewczyn Szkocja — drużyna dość wygodna dla nas. Tam tylko (Kirsty) Gilmour gra na wysokim poziomie, dlatego  dla Żeni Koseckiej będzie to ważny i trudny mecz.

Otwierający spotkanie pojedynek pierwszych rakiet, wspomnianych Gilmour i Koseckiej w istocie okazał się ważny. Rosjanka nie zdołała powtórzyć swojego sukcesu z Polish Open 2017, kiedy jedyny raz pokonała Szkotkę (w innych pojedynkach trzy razy przegrała). Przegrana Koseckiej, którą trudno uznać za niespodziankę, chyba źle nastroiła drugą singlistkę Rosji, doświadczoną, 28-letnią Natalię Pierminową. Notowana obecnie na 66. miejscu listy światowej Rosjanka (a bywała już w pierwszej czterdziestce) sprawiała wrażenie w starciu z mało znana 18-latką Rachel Sugden, że uginają się jej z nerwów nogi i trzęsą ręce. Jednak Sugden złapała w tym roku niezłą formę, co pokazała, wygrywając (słabo co prawda obsadzony) turniej w Islandii.

Porażka Pierminowej stanowiła megasensację i postawiła w niedobrej sytuacji ("musisz wygrać") trzecią w tym składzie singlistkę Rosji, wspomnianą na początku Mariję Gołubiewą. Gołubiewa jest nie najgorzej znana w Polsce, bo w zeszłym roku wygrała w półfinale mistrzostw Europy juniorów młodszych (U17) rozgrywanych w Gnieźnie z Joanną Podedworny, a następnie wywalczyła złoto. Talent Gołubiewej wystarczył na ostro grającą deblistkę szkocką tylko w pierwszym secie. Po trzecim mieliśmy eksplozję radości Szkotek. Zwróćmy przy tym uwagę, że wyszły one dopiero z drugiego miejsca w naszej grupie eliminacyjnej.

Gilmour po swoim pojedynku komentowała: -Kosecka może wyglądać, jakby grała na luzie, ale to tylko taki jej styl. Ona zmusza cię do ciężkiej pracy o każdy zdobyty punkt i właśnie to musiałam zrobić. Tak naprawdę to był mój cały plan gry — ciężko pracować. Jeśli uda mi się to wcieliś w życie, to odbierze to mojej przeciwniczce przewagę, ponieważ będzie wiedzieć, że musi pracować jeszcze ciężej, a mentalnie jest to dość trudne.

To, co powiedziała później Szkotka po wygranej drużyny z Rosją, a możemy to przeczytać na stronie Badminton Europe, było taką grą słów, że warto przytoczyć w oryginale: — We love to be underdogs. Scotland are always the underdogs, but we are trying to change that. We are trying to be the top dogs. But we always go in with that fighting attitude that is so stereotypically Scottish and it is something we are consciously bringing to the match today

W półfinale Szkotki zagrają z Niemkami, a Dunki z Francuzkami.

Wyniki ćwierćfinałów mistrzostw Europy drużyn żeńskich (14.02.2020)
Dania — Turcja 3:0
Francja — Szwecja 3:1
Niemcy — Węgry 3:0
Szkocja — Rosja 3:0
Kirsty GILMOUR — Jewgienia KOSECKA 21:11 17:21 21:18 (0:58), Rachel SUGDEN -Natalia PIERMINOWA 21:18 21:13 (0:35), Julie MACPHERSON -Marjia GOŁUBIEWA 17:21 21:10 21:13 (0:53), Eleanor O'DONNELL/ Ciara TORRANCE — Jekaterina BOŁOTOWA/ Alina DAVLIETOWA, Kirsty GILMOUR/ Julie MACPHERSON — Anastazja AKCZURINA/ Nina WISŁOWA — nie rozgrywano.


Mistrzostwa Europy drużyn męskich i żeńskich w badmintonie. 2020 European Men's & Women's Team Championships. 11-16 lutego 2020. Liévin (Francja). Wyniki w serwisie tournamentsofware.com.

Fot. © Mark Phelan/ BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj