2020-02-10
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
BEZPARDONOWA WALKA SPONSORÓW

10.02.2010. W minionym tygodniu donosiliśmy, że Holendrzy wystąpią na mistrzostwach Europy w nadzwyczaj osłabionym składzie, bowiem zabraknie wśród nich piątki czołowych zawodników: Judith Meulendijks, Yao Jie, Rachel van Cutsen, Erica Panga i Dicky'ego Palyamy (fot.).
Wedle doniesień prasy ich start w mistrzostwach pod banderą holenderskiej drużyny sponsorowanej od niedawna przez firmę Yonex stoi w sprzeczności z umowami, jakie trójka z wymienionych powyżej badmintonistów podpisała z firmami Carlton (panowie oraz Yao Jie) oraz FZ Forza (Meulendijks) i Head (van Cutsen).

Jeśli nie zostanie podpisany aneks umożliwiający wspomnianym powyżej zawodnikom występowanie na turniejach w strojach z logo swojego sponsora, nie będą mogli startować również w innych międzynarodowych zawodach. Z tego powodu Dicky Palyama, Eric Pang oraz Judith Meulendijks zdecydowali się na bezprecedensowy krok — złożenie w sądzie pozwu przeciwko rodzimemu związkowi. Trójkę badmintonistów będzie wspierać w procesie producent sprzętu sportowego, właściciel marki Carlton — firma Dunlop Slazenger. Pierwsza rozprawa ma się odbyć już 24 lutego.

Badmintoniści liczą na to, że sąd rozstrzygnie sprawę na ich korzyść i będą oni mogli — jak dawniej — używać sportowego ekwipunku z logo swojego sponsora. Rozsierdzona Judith Meulendijks uważa, że nowy kontrakt wniósł wiele złego do holenderskiego badmintona: Nie jest dobrze, jeśli kompletuje się drużynę, biorąc pod uwagę gotowość zawodników do utożsamiania się z określoną marką, a nie ich umiejętności i pozycję w rankingu. Kocham grać dla Holandii, dotychczas na turniejach zawsze panowała wspaniała atmosfera.

Jeden z szefów firmy Dunlop Slazenger, Peter Blommaert, dodaje zaś: Wybór sponsora przez zawodnika jest jego prawem. Holenderska federacja zdaje się tego nie zauważać, podejmując zobowiązania wobec nowego sponsora bez uzgodnienia z zawodnikami. Co więcej, wywiera na badmintonistach presję, aby korzystali ze sprzętu nowego sponsora na międzynarodowych turniejach. To wpływa negatywnie nie tylko na zawodników, ale i na ich formę.

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

pola

© BadmintonZone.pl | zaloguj