2020-02-01
Zakłócone kwalifikacje olimpijskie
Za parę dni ma się rozpocząć w irańskim Shirazie turniej Fajr Badminton International Challenge 2020. Miał on być wliczany do rankingu badmintonowych kwalifikacji olimpijskich (Race to Tokyo — BWF Olympic Qualification). Zapewne dlatego początkowo zgłosili się doń Michał Rogalski i Wiktoria Dąbczyńska.

Sprawy przybrały inny obrót w następstwie konfliktu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem i zestrzeleniu ukraińskiego samolotu pasażerskiego 8 stycznia 2020 roku. Światowa Federacja Badmintona (BWF) opublikowała 21 stycznia decyzję o skreśleniu tego turnieju z listy kwalifikacji do Tokio, a pozostawieniu jedynie na liście zawodów wliczanych do podstawowego rankingu światowego.

Federacja wzięła pod uwagę, że niektórzy zawodnicy wycofali się z turnieju z powodu zaleceń ich rządów dla obywateli, aby w tej chwili odbywać tylko niezbędne podróże do Iranu. BWF doszła do wniosku, że badmintoniści i działacze powinni wziąć pod uwagę wspomniane porady swoich władz krajowych. BWF argumentowała, że znaczna liczba rządów ostrzegała w tej chwili przed dającymi się uniknąć podróżami do Iranu.

Jednak znaczenie opisanej zmiany zostało przyćmione przez dużo większe dla świata badmintonowego konsekwencje ataku koronawirusa w Chinach, gdzie zaplanowano w najbliższych miesiącach dwie wielkie imprezy badmintonowe wliczane do rankingu olimpijskiego. Chodzi o Lingshui China Masters 2020, zawody zaplanowane na 25 lutego — 1 marca w Lingshui oraz indywidualnych mistrzostw Azji w badmintonie — 21-26 kwietnia w Wuhanie. BWF zapowiedziała w komunikacie opublikowanym 29 stycznia stały monitoring sytuacji w Chinach. Był to rodzaj ostrzeżenia niemal wprost, że obie imprezy mogą być np. odwołane lub przełożone. Z drugiej strony BWF podkreśliła, że kwietniowe mistrzostwa Azji są jedną z ostatnich szans sportowców na zakwalifikowanie się na igrzyska olimpijskie.

Pierwsze konkrety otrzymaliśmy 1 lutego. BWF poinformowała- w porozumieniu z Chińskim Związkiem Badmintona (CBA) — o decyzji odłożenia Lingshui China Masters 2020 w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi wybuchu epidemii koronawirusa w Chinach i najbliższym regionie. BWF i CBA rozważyły wszystkie konieczne do uwzględnienia zagrożenia dla zdrowia, bezpieczeństwa i logistyki i obie strony uznały, że na tę chwilę rozsądne jest odłożenie turnieju. Można przy tym zauważyć, że wielu graczy już wycofało się z turnieju.

Nowy termin będzie ustalony z zainteresowanymi. Najwcześniejszy przypadałby w maju, co oznacza wypadnięcie z kalendarza kwalifikacji olimpijskich.

BWF nadal monitoruje wszystkie oficjalne komunikaty dotyczące koronawirusa i jest świadoma, że może on mieć wpływ na HSBC BWF World Tour i inne sankcjonowane przez BWF turnieje, ale w tym momencie nie ma konkretnych planów ani decyzji o zmianie statusu innych wydarzeń. BWF może również potwierdzić, że Badminton Asia dokonuje przeglądu swojej sztandarowej imprezy, Mistrzostw Azji w Badmintonie 2020, które odbędą się w Wuhanie w Chinach, a BWF będzie wspierać Badminton Asia i CBA w tym procesie. Jest jednak obecnie zbyt wcześnie, aby wyciągać ostateczne wnioski związane z tą imprezą.

Źródło ilustracji: BWF

jr, BWF

© BadmintonZone.pl | zaloguj