2019-12-11, Kanton
Badminton śmiało wychodzi na dwór (na razie w Chinach)
Światowa Federacja Badmintona (BWF) i HSBC wspólnie rozpoczęły realizację projektu airbadmintona (AirBadminton), czyli badmintona na wolnym powietrzu. Inauguracja nastąpiła w Tianhe w Kantonie.

W ślad za udaną majową inauguracją airbadmintona w Kantonie (zob. Badminton polowy wkracza do akcji) BWF wraz ze swoim partnerem w skali światowej, HSBC, ogłosiły, że zapewniają szereg ogólnodostępnych stałych kortów do airbadmintona na różnych nawierzchniach. Jest to element ich programu wsparcia społeczności. Pierwsze z owych kortów zostały zademonstrowane na specjalnej ekspozycji na stadionie Tianhe w Kantonie przy okazji finałów HSBC BWF World Tour.

Na prezentacji byli obecni: prezes BWF, a zarazem mistrz olimpijski w singlu na igrzyskach w Atlancie (1996) Poul-Erik Høyer, prezes i dyrektor generalny banku HSBC (Chiny) David Liao oraz przedstawiciele Chińskiego Związku Badmintona (Chinese Badminton Association — CBA) i Biura ds. Sportu w Kantonie (Guangzhou Sports Bureau — GSB).

Prezes Høyer powiedział, że celem projektu jest zwiększenie dostępności airbadmintona przez budowę publicznych kortów na użytek społeczności. — Pracowaliśmy ciężko wraz z HSBC i naszymi przyjaciółmi z CBA i GSB, aby przekształcić malo wykorzystywane tereny i urządzić stałe korty do airbadmintona w dostępnej przestrzeni publicznej — powiedział Høyer. — To jest coś, czym się bardzo ekscytujemy i wierzymy, że będzie stanowić punkt przełomowy w rozwoju airbadmintona i ogólnie - badmintona. I dodał: — Będziemy otwierać więcej kortów w kolejnych czterech lokalizacjach w Kantonie do końca roku, a ustalono również, że w następnej fazie położymy kolejne korty w pobliskim Shenzhen. W razie osiągnięcia pełnego sukcesu w tym przedsięwzięciu spodziewamy się powstawania stałych kortów do airbadmintona na całym świecie. Doskonałe zgranie w czasie polega na tym, że spodziewamy się pierwszych lotek do gry na dworze (AirShuttles) na półkach sklepowych całego świata na początku przyszłego roku.

Projekt airbadmintona tworzył się w ciągu pięciu lat, wstępna wizja zakładała udoskonalenie nowej lotki przeznaczonej do gry na dworze (AirShuttle), którą miała cechować większa trwałość, stabilność i odporność na wiatr, aby umożliwić grającym w plenerze doznanie bardziej pozytywnych wrażeń. Dalekosiężnym zamysłem ukrytym w airbadmintonie jest promowanie zdrowego stylu życia i czerpania z badmintona społecznego pożytku.

Przemawiając na uroczystej inauguracji Liao powiedział: — Jesteśmy wielce podekscytowani, widząc pierwsze korty do plenerowego badmintona oddawane do użytku w Guangdong, regionie tak pasjonującym się badmintonem, a zarazem będącym strategicznym obszarem dla HSBC. I dodał: — To nie tylko duży krok w rozwoju airbadmintona, mający przynieść więcej pożytku z gry w badmintona dla społeczeństwa, ale także dobry przejaw naszego długofalowego zaangażowania w rozwój wspólnoty.

Miejscowi badmintoniści w wieku juniorskim z Kantońskiej Akademii Badmintona zapoczątkowali użytkowanie nowych stałych kortów plenerowych, a fani przybyli na finałowy turniej  HSBC BWF World Tour także mieli szansę wypróbować grę w airbadmintona w strefie aktywności kibiców. — Wierzymy, że te nowe publiczne korty uczynią badminton bardziej przystępny dla ludzi i stworzą dla nich platformę dla wspólnego uczestnictwa w zdrowszym, lepszym i bardziej integrującym życiu — dodał Liao.

Więcej informacji na temat airbadmintona można znaleźć na stronie www.airbadminton.sport.

Pierwsze lotki do airbadmintona, czyli AirShuttles, będą dostępne na rynku w pierwszym kwartale 2020 roku.

Fot. 1.: Od lewej:  prezes i dyrektor generalny banku HSBC (Chiny) David Liao, wiceprezes BWF i członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Khunying Patama Leeswadtrakul, prezes BWF i członek MKOl Poul-Erik Høyer, zastępca sekretarza generalnego zarządu Chińskiego Związku Badmintona  Feng Pingshan, wicedyrektorka Kantońskiego Biura ds. Sportu Lin Yanfen.
Fot. 2.: Uroczyste odsłonięcie kortu w ramach Projektu wspólnoty airbadmintona (HSBC BWF AirBadminton Community Project) na stadionie Tianhe w Kantonie.
Fot. 3.: Widok z lotu ptaka na nowe stałe korty w ramach Projektu wspólnoty airbadmintona (HSBC BWF AirBadminton Community Project).

Fot. © BadmintonPhoto.com/BWF (live)

BWF, jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj