2019-10-21, Warszawa-Wesoła
1/4 tys. zgłoszeń na festiwal badmintona w Warszawie
Wprawdzie trwają jeszcze ostatnie przygotowania organizacyjne, ale już znana jest lista zawodników mających wystartować od najbliższego piątku 25 X w turnieju rangi Grand Prix Open: XVI Warszawskim Otwartym Festiwalu Badmintona. W trzech kategoriach wiekowych: juniorów, młodzików, juniorów młodszych wystartuje niemal ćwierć tysiąca zawodników.
Najliczniej obsadzone są rozgrywki w kategoriach, w których turniej ma rangę GP, czyli młodzików  — 130 zawodników i juniorów — 80 zawodników. W kategoriach juniora i młodzika wystartuje niemal cała ścisła czołówka kraju, w tym reprezentanci Polski w tych kategoriach.

Tradycji Warszawskich Otwartych Festiwali i w tym roku stało się zadość: udział wezmą w nim także zawodnicy zagraniczni. Zagrają zawodnicy z Czech, a ściślej z jednego z najsilniejszych ośrodków czeskiego badmintona — Pilzna, z Ukrainy i Białorusi  — z tej ostatniej będą nawet dwie osobne ekipy. Wystąpią oni we wszystkich kategoriach wiekowych.

Zespół sędziego głównego: Tomasz Rogowski wraz ze swym pierwszym zastępcą Jarosławem Ociepą skonkretyzowali już nieco harmonogram rozgrywek. I tak:

- w piątek 25 X po południu w hali głównej w SP 385 grać będą wyłącznie młodzicy. Zagrają wszystkie mecze w grupach eliminacyjnych gier pojedynczych oraz dwie rundy meczów w grupach mikstów. Niemal wszyscy młodzicy zagrają dalej od soboty, ponieważ dopiero wtedy ruszą ich deble, a także dlatego, że w rundzie pucharowej grać będą także ci zawodnicy, którzy zajmą drugie miejsca w swych grupach;

- w sobotę o 9.30 w hali głównej nastąpi otwarcie turnieju OGP Juniorów, a od 10.00 ruszą gry tej kategorii. Młodzicy dołączą tam do gier nie wcześniej niż o 11.30.
W sobotę po godz. 10 ruszą także w drugiej hali w SP 172 rozgrywki w kategorii juniora młodszego. To właśnie szczególnie gry odbywające się tam poświęcone będą pamięci zmarłego pięć miesięcy temu Andrzeja Janeckiego, wieloletniego animatora badmintona w tym właśnie miejscu, wychowawcy kilku pokoleń zawodników, a także wysokiej klasy sędziego badmintonowego.

- w niedzielę od godz. 9.00 kontynuowane będą rozgrywki we wszystkich kategoriach w obu halach.

Pewną ciekawostką będzie dla niemal wszystkich zawodników system IRLS, czyli "challenge" zainstalowany na korcie nr 1. Na tyle dużą, że już od kilkunastu dni wśród polskich zawodników, w szczególności z kategorii młodzika, trwa spore podekscytowanie i różnorakie nadzieje oraz wielkie oczekiwania na to, co to "odlotowego" będą mogli oni z tym systemem porobić. I nie jest to bynajmniej wymysł redakcji BadmintonZone.pl, a fakt. Bywało to całkiem bezpośrednio zasłyszane w rozmowach prowadzonych przez różnych zawodników. Nawet i tych z kategorii juniorów. Próby "przygaszania" nastrojów za pomocą prostej matematyki w niewielkim stopniu tu działają. A przecież będzie tam rozgrywana tylko 1/8 wszystkich meczów. I to raczej takich, które będą uznane za mecze równego, wysokiego poziomu lub sporego ryzyka dużej liczby sporów.

Przypominamy, że dla wszystkich chętnych obejrzenia turnieju, którzy nie mogą przybyć do hali osobiście, prowadzona będzie relacja non-stop (choć niestety, tylko z dwóch kortów na osiem) na kanale You Tube "Badminton Polska".

Miejscami rozgrywek są:
- hala główna dla gier rangi Grand Prix (International) w kategoriach juniora (U-19) oraz młodzika (U-15), która znajduje się w SP 385, Warszawa-Wesoła, ul. Klimatyczna 1 (os. Stara Miłosna);
- hala druga dla gier rangi Krajowej w kategorii Juniora Młodszego (U-17), poświęconych pamięci Andrzeja Janeckiego, która znajduje się w SP 172, Warszawa-Wesoła, ul. Brata Alberta 46 (os. Zielona).

Wspierającymi finansowo turniej są:
- Ministerstwo Sportu i Turystyki,
- Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
- Miasto Stołeczne Warszawa.

Sponsorem są RSL oraz FORZA.

Wspierającymi są także:
- "Polskie Specjały Regionalne — Nowy Świat 44",
- Przychodnia lekarska "Gabinet Króli, Wyszogrodzka 2".

Patronem medialnym jest BadminonZone.pl.

Zob. też Warszawski Otwarty Festiwal Badmintona po raz 16.

XVI Warszawski Otwarty Festiwal Badmintona. 25-27 października 2019. Warszawa-Wesoła.
Hala SP 385 (d. Gimnazjum nr 119) przy ul. Klimatycznej 1 i Hala SP 172 przy ul. Brata Alberta. Zob. tournamentsoftware.com.

Fot. © Mat. organizatora

jr, mat. organizatora

© BadmintonZone.pl | zaloguj