2019-09-15, Adelaide
Młodość górą w Adelajdzie
Na międzynarodowych mistrzostwach Australii Południowej w badmintonie męskiego singla wygrał Malezyjczyk Tze Yong Ng. Finał był konfrontacją pokoleniową, bo przeciwnikiem 19-latka z Malezji (na fot. 1. drugi z prawej), ćwierćfinalisty ubiegłorocznych mistrzostw świata juniorów, był słynny weteran Lee Hyun Il, 39-letni Koreańczyk (na fot. drugi z lewej), niegdyś nawet lider rankingu światowego, brązowy medalista mistrzostw świata, półfinalista igrzysk olimpijskich i zwycięzca (2008) rozegranego w atmosferze skandalu finału otwartych mistrzostw Korei przeciwko Lin Danowi (Chiny).
Tze Yong Ng wygrał z Lee Hyun Ilem pierwszego seta, a w drugim Koreańczyk szybko skreczował. To pierwszy wygrany przez Tze turniej  tak wysokiej rangi. W Adelajdzie nie stracił ani jednego seta.

Swoje smaczki miała finałowa konfrontacja w deblu mężczyzn. Rekordzista świata w szybkości smeczowanej lotki Tan Boon Heong (Malezja) zmierzył się  ze swoim niedawnym partnerem Kim Sa Rangiem (Korea, na fot. drugi z prawej). Jeszcze w kwietniu grali razem w międzynarodowych turniejach. Malezyjczyk (na fot. 2. drugi z lewej) grał teraz w parze ze swoim rodakiem, Shia Chun Kangiem (pierwszy z lewej), z którym wygrali dopiero co razem Perth International, i liczył na podtrzymanie zwycięskiej passy. To jednak nie nastąpiło, bo Kim Sa Rang (ćwierćfinalista igrzysk w Rio, gdzie tylko o włos przegrał z późniejszymi mistrzami) i drugi Koreańczyk, Kim Dukyoung (pierwszy z prawej) wygrali w trzech setach.

Nieco zaskoczyć może fakt, że zarówno tryumfatorki debla (fot. 3.), Rin Iwanaga/ Kie Nakanishi (Japonia), jak zwycięski mikst, Joshua Hurlburt-Yu/ Josephine Wu (Kanada), odpadli już w pierwszej rundzie Polish Open 2019 w Częstochowie, mimo że obie pary były tam rozstawione (odpowiednio z numerami sześć i pięć).
Teraz — po wygranej z rozstawionymi z numerem jeden Australijkami (Setyana Mapasa/ Gronya Somerville) Iwanaga jest dobrej myśli. — Cieszymy się z naszego pierwszego wspólnego tytułu. Jeszcze nie jesteśmy w kadrze narodowej, ale mamy nadzieję, że punkty rankingu światowego zdobyte w takich turniejach pomogą nam w dostaniu się do niej — zapowiedziała Japonka.

Wyniki finałów (15.09.2019)
Gra pojedyncza mężczyzn
Tze Yong Ng (Malezja) — Lee Hyun Il (Korea, 1) 23:21 5:1 rezygnacja.
Gra pojedyncza kobiet
Natsuki Nidaira (Japonia) — Yukino Nakai (Japonia) 20:22 21:12 21:10.
Gra podwójna mężczyzn
Kim Dukyoung/ Kim Sa Rang (Korea) — Shia Chun Kang/ Tan Boon Heong (Malezja) 21:14 17:21 21:16.
Gra podwójna kobiet
Rin Iwanaga/ Kie Nakanishi (Japonia, 4) — Setyana Mapasa/ Gronya Somerville (Australia, 1) 21:15 19:21 21:9.
Gra mieszana
Joshua Hurlburt-Yu/ Josephine Wu (Kanada, 1) — Dejan Ferdinansyah/ Serena Kani (Indonezja) 21:19 25:27 21:16.

Międzynarodowe mistrzostwa Australii Południowej w badmintonie. South Australia International 2019. 12-15 września 2019. Adelaide (Australia). Titanium Security Arena. BWF International Challenge event. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. Facebook.

Fot. © Richard Morton

jr, Badminton Oceania

© BadmintonZone.pl | zaloguj