2019-08-03, Katowice
Uwertura przed historycznymi mistrzostwami
W niedzielę rozpoczynają się w katowickim Spodku gry 9. mistrzostw świata seniorów w badmintonie (BWF World Senior Badminton Championships 2019). To historyczne wydarzenie: pierwsza główna impreza BWF (Major Event) organizowana w Polsce (do tej kategorii zaliczają się ponadto: indywidualne i drużynowe mistrzostwa świata elity i juniorów — łącznie siedem rodzajów mistrzostw).

Uwerturę do mistrzostw stanowiło sobotnie otwarcie w prestiżowej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Część oficjalną rozpoczął prezes Polskiego Związku Badmintona, Marek Krajewski (fot.).

Otwierając tę największą imprezę badmintonową świata (ok. 1500 uczestników), zachęcił zawodników do korzystania z polskiej gościnności i życzył "by nogi i ręce nadążały za głową". Do życzeń pomyślności przyłączył się minister edukacji, Dariusz Piontkowski, który sam trenuje ten sport. Z kolei w imieniu gospodarza mistrzostw przemawiał wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun, opowiadając o przemianie tego miejsca z miasta "węgla i stali", w kulturalną stolicę Śląska wartą zwiedzania.

Z ramienia BWF wystąpił Venu Mahalingam, menedżer głównych wydarzeń (major events) BWF, który docenił niezwykłą atmosferę miejsca otwarcia (salę NOSPR — jedną z najlepszych i najnowocześniejszych na świecie sal koncertowych). Opowiedział nieco rozbawiony, że mimo wielu znaków zapytania w chwili wyboru Polski na organizację tak ważnego turnieju, polscy organizatorzy wznieśli mistrzostwa seniorów na nowy poziom jakości. Podziękował również licznym wolontariuszom zaangażowanym w imprezę i życzył powodzenia zawodnikom.

Prezes PZBad uhonorował pamiątkowymi medalami ministra Piontkowskiego, wiceprezydenta Bojaruna oraz przedstawiciela głównego sponsora mistrzostw — firmy Yonex.

Uwerturę kulturalną do turnieju stanowił niezwykły koncert orkiestry kameralnej Aukso pod kierownictwem Marka Mosia. Rolę frontmana pełnił znakomity skrzypek-solista Krzysztof Jakowicz (fot. główna), który natchnął publiczność opowieściami o granych przez Aukso kompozycjach tanga — "tańca miłości". Pomiędzy energetyczno-nostalgicznymi wykonaniami solista przekazywał również swoje natchnione przesłanie do wszystkich uczestników mistrzostw, nawołując do "miłości, dobrej energii oraz wzajemnego szacunku". Przy okazji zagraniczni zawodnicy mogli, korzystając ze znakomitej akustyki sali NOSPR, chóralnie przećwiczyć kluczowe słowo przesłania po polsku ("miłość"). Zapewne z nim na ustach oraz dźwiękami znakomitego występu Aukso będą wspominać swoje doświadczenia sportowe z historycznych polskich mistrzostw.


Zob. też:
Wczesna pobudka w Katowicach
Potrzebna ponad setka wolontariuszy!
W czym badminton przypomina kabaret?

9. mistrzostwa świata seniorów w badmintonie. BWF World Senior Badminton Championships 2019. 4-11 sierpnia 2019. Katowice (Polska). Kategoria: BWF Major Event. Strona zawodów.  Zob. wyniki na tournamentsoftware.com. Strona Silesia Badminton na Facebooku.

Fot. © Agnieszka Pugacewicz, BadmintonZone.pl (live)

ap, jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj