2019-06-07, Częstochowa
Jest nas coraz więcej - mistrzostwa Polski seniorów
40. Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów przeszły do historii. To były rekordowe mistrzostwa: W zawodach wzięło udział 269 zawodniczek i zawodników (zgłosiły się 271 osoby, ale dwie nie dojechały). Trwały od piątku (godz. 10.30) do niedzieli (godz. 15.30). Zaplanowano 448 meczów; rozegrano 442. Ale to był wyjątkowy sezon  — oprócz medali walczono o przepustki do sierpniowych mistrzostw świata w Katowicach.

Od początku sezonu było wiadomo, że na mistrzostwa Polski przyjedzie wielu badmintonistów. Przez cały sezon wielokrotnie przyszło nam z powodu dużej liczby zgłoszeń rozgrywać zawody dwudniowe.
Oczywiście jeszcze większa liczba startujących pojawiła się teraz na tegorocznym, trzydniowym czempionacie. Gry rozpoczęto już w piątek rano i — jak się okazało — nie tylko single rozgrywano w piątek (co się zdarzało na mistrzostwach, np. dwa lata temu).

W tym roku gospodarzem mistrzostw Polski była Częstochowa, a miejscem imponująca hala o tej samej nazwie. Mieszcząca około siedem tysięcy widzów hala robiła wrażenie: z całą pewnością to niezłe przetarcie dla niektórych zawodników, którzy podczas mistrzostw świata w Katowicach będą rywalizować w tak dużym obiekcie, jakim jest Spodek. — Pierwszy raz organizowaliśmy tak duże zawody w tej hali — z matami, z tyloma zawodnikami. Dlatego logistycznie i organizacyjnie to było niezłe przetarcie przed kolejnymi imprezami w Częstochowie -mówi nam Maciej Ociepa, organizator zawodów.

Zawodnicy na halę raczej nie narzekali. W turnieju wzięło udział 269 badmintonistów, na czele z takimi uznanymi zawodnikami i/lub trenerami jak m.in. Jacek Hankiewicz, Jerzy Dołhan, Monika Bieńkowska, Joanna Szleszyńska-Łogosz, Dorota Grzejdak, Paweł Gasz, Barbara Kulanty, Dariusz Janik, Dariusz Zięba, Dominika Guzik-Płuchowska i inni.

Sportowo nie zabrakło emocji. Wyjątkowa specyfika tych zawodów polegała na tym, że nie tylko medale miały znaczenie. Na MŚ w każdej kategorii Polska może wystawić czterech zawodników (lub pary w grach podwójnych) i dlatego ewentualnie oprócz medalistów, jako numer cztery, zagrają singliści lub pary będące najwyżej na liście klasyfikacyjnej. Jeśli tych miejsc nie zajmą olimpijczycy, bo według regulaminu oni mają absolutne pierwszeństwo.

Dlatego też w Częstochowie mogliśmy obserwować dramatyczne spotkania, gdzie w meczach o dalsze miejsca dochodziło do prawdziwych emocji. Przykład? Grupa 45+ w mikście. Nie miały szczęścia w losowaniu dwie pary: Dariusz Szymkiewicz/ Ewelina Bracha i Piotr Chrzęszczyk/ Barbara Jaskólska, które w grupie wylosowały późniejszych mistrzów Polski — parę Maciej Piekło/ Barbara Kulanty (notabene ci ostatni w finale musieli bronić lotek meczowych w meczu z Krzysztofem Walendą i Magdaleną Kobą — to był jeden z bardziej zaciętych meczów częstochowskich zawodów). Wiadomo było, że te dwie "pechowe" pary między sobą rozstrzygną, która z nich zajmie miejsca 4-6 dające 20 pkt do listy kwalifikacyjnej.
A co za tym idzie — awans do MŚ z "listy".  I stała się rzecz niebywała — Para Chrzęszczyk/ Jaskólska od stanu 11:17 w trzecim secie wygrywa 10 lotek z rzędu i zajmuje czwarte miejsce. I upragnione 20 pkt. Dlaczego to tak ważne? — Cała czwórka na liście klasyfikacyjnej będzie mieć teraz po 110 pkt z czterech najlepszych turniejów — remis, obie pary wygrały po trzy turnieje w sezonie — remis, liczba punktów ze wszystkich turniejów w sezonie... więcej grali Chrzęszczyk i Jaskólska i to oni najprawdopodobniej zagrają jako czwarta para na MŚ (oficjalna reprezentacja zostanie ogłoszona za kilka dni). Opłacało się więcej grać, opłacało się ten mecz o czwarte miejsce wygrać.

 - Nigdy nie myślałem, że można się tak cieszyć z "niezdobycia medalu" — mówi nam Piotr Chrzęszczyk. — Ale stawka tego meczu była wyjątkowo wysoka. To był po prostu szał radości. Ostatnie 10 punktów z rzędu, które wygraliśmy, to zagraliśmy jak w jakimś amoku. Broniliśmy lotek, które nie były do obrony. Istne szaleństwo — relacjonuje Piotr.

We wszystkich kategoriach miksty to była bardzo dobrze obsadzona kategoria. W grupie 0 było ich aż 17. Wygrała para Jakub Janaszek/ Marlena Szkudlarczyk, która w całym turnieju nie straciła nawet seta, a w finale pokonała Grzegorza Kuleszę i Annę Cielebąk 21:13, 21:11. Żadna z rozstawionych par nie zdobyła medalu w tej grupie, co tylko pokazuje jak wysoki poziom był w tej kategorii. Jakub Janaszek tryumfował także w singlu męskim. W finale po pasjonującym, trzysetowym pojedynku pokonał Rafała Rykowskiego 16:21, 21:15, 21:18.

W mikście w grupie 1 bez większych niespodzianek. Para Rafał Kasprów/ Krystyna Polakowska jedyne dwa sety w tym turnieju straciła w meczach grupowych. W półfinale i finale było już łatwiej. Para Radosław Walas/ Urszula Zielińska, finałowi przeciwnicy, w tym sezonie miała przeciwko tej parze — Kasprów/Polakowska — już lotki meczowe, jednak podczas mistrzostw Polski skończyło się na dwóch setach.

W starszych grupach zgodnie z przewidywaniami. W grupie 40+ wygrali Jerzy Dołhan/ Monika Bieńkowska, w grupie 45+ wspomniani Piekło/Kulanty. W grupie 50+ po raz pierwszy zagrała para Robert Bieganowski/ Ewa Młynarska i wygrała bez straty seta. Drugie złoto Ewa Młynarska dorzuciła w deblu z Anną Białasiewicz w kat. 45+.

W męskich deblach też wszystko zgodnie z planem. Wygrali ci, co "mieli wygrać". W grupie najmłodszej najlepsi okazali się Dariusz Janik/ Mateusz Szałankiewicz, którzy za niespodziewanych rywali w meczu o złoto mieli zawodników z Płocka Adama Kosza/ Adama Załęskiego. W grupie 1 bez większych problemów złoto zdobyli Kamil Turonek/ Zbigniew Jasiulewicz. Odbił sobie nieco Jasiulewicz niepowodzenie w singlu, gdzie w meczu grupowym musiał uznać wyższość Rafała Kasprówa.

W kat. 40+ drugi raz z rzędu wygrała para Robert Kowalczyk/ Krzysztof Maślanka, która w finale pokonała Sławomira Hetmańskiego i Mirosława Marka 21:10, 21:16. Dla Kowalczyka był to drugi złoty medal, po tym w singlu w kat. 40+.

W singlu pań wygrały: 25+ — Emilia Goldwasser, 35+ — Dominika Guzik-Płuchowska, 40+ — Monika Bieńkowska, 45+ — Dorota Grzejdak. Ta ostatnia nie mogła zagrać w swojej kategorii 50+, gdyż jej na MP nie rozgrywano. 55+ — Ewa Golańska, która zafundowała sobie i rywalce prawdziwy horror na boisku. Drugiego seta panie rozgrywały aż do stanu 28:26. 65+ — Krystyna Cielecka, która jak zwykle pełniła rolę naszej pani fotograf.
Krysia zawsze swoje zdjęcia umieszcza na specjalnie do tego dedykowanej stronie. Jeśli ktoś jeszcze nie zna to: http://placuniowo.2ap.pl.

U pań deble to często małe dramaty. W grupie 0 na najwyższym stopniu podium stanęły Magdalena Okupniak/ Emilia Korpus, które pokonały w finale Klaudię Rogalską i Marlenę Szkudlarczyk.

Natomiast w grupie 1 wszystkie gry odbywały się systemem "każdy z każdym" i o medalu brązowym decydowały... małe punkty, które przeliczano u trzech par. Niewiele zabrakło parze Agata Kornacka/ Karolina Olejarz, żeby zdobyć medal i zagrać w MŚ: dwie lotki. Tak dużo i tak mało... Ale też gdyby swój ostatni mecz przegrały dla odmiany 0:2, to one zagrałyby na MŚ. Takie to właśnie skomplikowane zasady kwalifikacji do MŚ.
Podsumowując: Mistrzostwa Polski w Częstochowie stały naprawdę na wysokim poziomie sportowym, organizacyjnym i logistycznym. Ponad 400 meczów w ciągu trzech dni. Z roku na rok organizatorzy stoją przed niemałym wyzwaniem... Jest nas coraz więcej.

Za rok widzimy się w Jaworznie. A już za niecałe dwa miesiące kolejna impreza badmintonowa, która zgromadzi badmintonistów z całego świata. Czy Katowice są gotowe? Bo my tak :)
Z badmintonowym pozdrowieniem

Medaliści w poszczególnych kategoriach
Singel mężczyzn 30+ (gr. 0)
1. Wojciech Poszelężny, 2. Dariusz Janik (1), 3. Maciej Ociepa.
Singel kobiet 25+ (gr. 0)
1. Emilia Goldwasser (4), 2. Emilia Korpus, 3. Magdalena Okupniak i Katarzyna Szafraniec
Debel mężczyzn 30+ (gr. 0)
1. Dariusz Janik/ Mateusz Szałankiewicz, 2. Adam Kosz/ Adam Załęski, 3. Andrzej Gasz/ Wojciech Poszelężny I Paweł Działo/ Wojciech Palikij
Debel kobiet 25+ (gr. 0)
1. Emilia Korpus/ Magdalena Okupniak, 2. Klaudia Rogalska/ Marlena Szkudlarczyk. 3. Joanna Fidos/ Monika Janduła i Karolina Sieciechowicz/ Marta Wojciechowska  
Mikst 25+/30+ (gr. 0)
1. Jakub Janaszek/ Marlena Szkudlarczyk, 2. Grzegorz Kulesza/ Anna Cielebąk. 3. Adam Załęski/ Beata Korkuś i Mateusz Szałankiewicz/ Emilia Goldwasser
Singel mężczyzn 35+ (gr. 1)
1. Jakub Janaszek, 2. Rafał Rykowski, 3/4. Tomasz Lipski i Rafał Kasprów
Singel kobiet 35+ (gr. 1)
1. Dominika Guzik-Płuchowska (1), 2. Dominika Cygan, 3. Agnieszka Puzio.
Debel mężczyzn 35+ (gr. 1)
1. Zbigniew Jasiulewicz/ Kamil Turonek (3/4), 2. Robert Aleksandrowicz/ Tomasz Lipski (3/4), 3. Marcin Grzywacz/ Marcin Puciato i Przemysław Ogrodziński/ Łukasz Szmel
Debel kobiet 35+ (gr. 1)
1. Dominika Guzik-Płuchowska/ Barbara Kulanty (2), 2. Dominika Cygan/ Krystyna Polakowska, 3. Olga Koniuch/ Urszula Zielińska
Mikst 35+ (gr. 1)
1. Rafał Kasprów/ Krystyna Polakowska (2), 2. Radosław Walas/ Urszula Zielińska (1), 3.
Robert Aleksandrowicz/ Olga Koniuch (4)
Singel mężczyzn 40+ (gr. 2)
1. Robert Kowalczyk (7), 2. Mariusz Pogoń (3), 3/4. Przemysław Pohl (1) i Robert Śmierzchalski (2)
Singel kobiet 40+ (gr. 2)
1. Monika Bieńkowska, 2. Justyna Herman, 3. Justyna Słomka I Anna Kocimska
Debel mężczyzn 40+ (gr. 2)
1. Robert Kowalczyk/ Krzysztof Maślanka (2), 2. Sławomir Hetmański/ Mirosław Marek, 3/4. Krzysztof Gontarski/ Radosław Walas (1) i Michał Suski/ Grzegorz Włodarczyk (2)
Debel kobiet 40+ (gr. 2)
1. Urszula Grządzielska-Zblewska/ Joanna Szleszyńska-Łogosz, 2. Dorota Danielak/ Bożena Wołkowycka, 3. Magdalena Koziar/ Mariola Szczykutowicz
Mikst 40+ (gr. 2)
1. Jerzy Dołhan/ Monika Bieńkowska, 2. Sławomir Hetmański/ Dorota Danielak, 3/4. Marcin Grzywacz/ Dorota Grzejdak (1) i Krzysztof Grabek/ Małgorzata Średnicka (2)   
Singel mężczyzn 45+ (gr. 3)
1. Dariusz Zięba, 2.Paweł Pieluszyński (3), 3/4. Krzysztof Walenda (2) i Andrzej Dadas,
Singel kobiet 45+ (gr. 3)
1. Dorota Grzejdak, 2. Danuta Korbel (1), 3. Anna Pustelnik
Debel mężczyzn 45+ (gr. 3)
1. Maciej Piekło/ Artur Tukendorf, 2. Marek Gałczyński/ Tomasz Stopa (1), 3/4. Andrzej Dadas/ Grzegorz Radecki (2) i Dariusz Zięba/ Zbigniew Zięba
Debel kobiet 45+ (gr. 3)
1. Anna Białasiewicz/ Ewa Młynarska, 2. Barbara Jaskólska/ Danuta Korbel, 3. Anna Koczur/ Anna Pustelnik
Mikst 45+ (gr. 3)
Maciej Piekło/ Barbara Kulanty, 2. Krzysztof Walenda/ Magdalena Koba (1), 3. Jerzy Szałapski/ Anna Białasiewicz (2)
Singel mężczyzn 50+ (gr. 4)
1. Jacek Hankiewicz, 2. Jacek Prędki (4), 3/4. Robert Bieganowski (1) i Rafał Bogdański (2)
Debel mężczyzn 50+ (gr. 4)
1. Jerzy Dołhan/ Jacek Hankiewicz, 2. Jacek Prędki/ Piotr Łuszkiewicz, 3. Zbigniew Przyjemski/ Stanisław Wikło i Rafał Bogdański/ Piotr Sobotka
Debel kobiet 50+ (gr. 4)
1. Danuta Foryta/ Sonia Wachowska (2), 2. Elżbieta Fularczyk/ Iwona Sobotka, 3. Agnieszka Brojek/ Ewa Zając (1)
Mikst 50+ (gr. 4)
1. Robert Bieganowski/ Ewa Młynarska (1), 2. Wojciech Romańczuk/ Ewa Golańska (2),
3/4. Grzegorz Pradela/ Danuta Foryta (3) i Stanisław Wikło/ Maria Brzeźnicka (4)
Singel mężczyzn 55+ (gr. 5)
1. Jerzy Murach (1), 2. Cezary Hryciuk, 3/4. Krzysztof Myalski (2) i Jarosław Marciniak
Singel kobiet 55+ (gr. 5)
1. Ewa Golańska (2), 2. Maria brzeźnicka (1), 3. Anna Sadowska
Debel mężczyzn 55+ (gr. 5)
1. Cezary Hryciuk/ Jerzy Murach (1), 2. Maciej Bysikiewicz/ Jarosław Ociepa (4), 3. Krzysztof Latawski/ Krzysztof Myalski (2)
Singel mężczyzn 60+ (gr. 6)
1. Krzysztof Latawski (1), 2. Mirosław Mordasiewicz (3), 3. Krzysztof Chmielewski
Debel mężczyzn 60+ (gr. 6)
1. Mirosław Mordasiewicz/ Marek Szcześniewski (3), 2. Krzysztof Chmielewski/ Andrzej Kaftański (2), 3. Andrzej Bittner/ Bolesław Cichocki i Zdzisław Kozłowski/ Janusz Rudziński
Mikst 60+ (gr. 6)
1. Marek Szcześniewski/ Anna Sadowska (1), 2. Marek Rosa/ Małgorzata Woźniak (3), 3. Janusz Rudziński/ Grażyna Stefańska i Andrzej Kaftański/ Krystyna Cielecka
Singel mężczyzn 65+ (gr. 7)
1. Jerzy Rybicki (2), 2. Jacek Szafrański (1), 3. Andrzej Struensee i Marian Matusewicz
Singel kobiet 65+ (gr. 7)
1. Krystyna Cielecka, 2. Zdzisława Prędka, 3. Grażyna Bełus (1)
Debel mężczyzn 65+ (gr. 7)
1. Jerzy Lański/ Jerzy Rybicki, 2. Marian Matusewicz/ Lech Zacharzewski (1), 3. Jacek Pękacki/ Andrzej Struensee
Singel mężczyzn 70+ (gr. 8)
1. Władysław Księżyk (3), 2. Andrzej Antosiewicz (1), 3. Wojciech Borzęcki i Przemysław Grzeszkowiak
Debel mężczyzn 70+ (gr. 8)
1. Andrzej Antosiewicz/ Władysław Księżyk (1), 2. Wojciech Borzęcki/ Przemysław Grzeszkowiak, 3. Andrzej Kowalski/ Maciej Żmudziński
Singel mężczyzn 75+ (gr. 9)
1. Paweł Gasz (1), 2. Leopold Tukendorf (2), 3. Jerzy Stachowski
Debel, mężczyzn 75+ (gr. 9)
1. Paweł Gasz/ Leopold Tukendorf (1), 2. Czesław Gwiazda/ Jerzy Stachowski (2), 3. Kazimierz Prędki/ Jerzy Wrzodak
Singel mężczyzn 80+ (gr. 10)
1. Jan Toczek, 2. Jerzy Wrzodak (1), 3. Janusz Rżewski.

Zob. też:
Na pamiątkę z Częstochowy.
Seniorzy pod Jasną Górą.

Fot. 1.: Maciej Ociepa (z lewej) udziela wywiadu
Fot. 2.: Jerzy Dołhan i Monika Bieńkowska
Fot. 3.: Paweł Gasz
Fot. 4.: Od lewej: Barbara Kulanty, Krzysztof Walenda, Magdalena Koba i Maciej Piekło
Fot. 5.: Dariusz Zięba
Fot. 6.: Od lewej: Radosław Walas. Urszula Zielińska, Krystyna Polakowska, Rafał Kasprów
Fot. 7.: Od lewej: Wojciech Romańczuk, Ewa Golańska, Ewa Młynarska i Robert Bieganowski
Fot. 8.: Od lewej: Robert Aleksandrowicz, Kamil Turonek, Zbigniew Jasiulewicz i Tomasz Lipski
Fot. 9.: Robert Kowalczyk
Fot. 10.: Od lewej: Emilia Korpus, Magdalena Okupniak, Marlena Szkudlarczyk i Klaudia Rogalska

40. Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów w Badmintonie. 31 maja — 2 czerwca 2019. Częstochowa. Hala Sportowa Częstochowa, ul. Żużlowa 4. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © Janusz Rudziński, BadmintonZone.pl (live)

Magdalena Kojder, ap, jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj