2019-05-13, Kanton
Badminton polowy wkracza do akcji
Światowa Federacja Badmintona (BWF), wspólnie z partnerem strategicznym — bankiem HSBC, ogłosiła wdrożenie "polowego badmintona" (AirBadmintona).

Taka odmiana sportu ma posłużyć jeszcze szerszemu upowszechnieniu gry w badmintona, w który będzie można z powodzeniem grać na powietrzu: w parkach, na placach zabaw czy plażach. Innowacja opiera się na nowej wersji plastikowej i cięższej lotki oraz nieco zmienionych przepisach gry. W polbadminton będzie można za to grać dotychczas dostępnymi rakietkami.

Przygotowanie specjalnej wersji lotki, nazwanej oficjalnie AirShuttle, trwało pięć lat. "Polowa Lotka" (polotka) powstawała w Instytucie Badań Sportowych na Politechnice Nyanyang w Singapurze. Przede wszystkim założono, że polotka:
- musi latać przy wietrze do 12 km/godz. po odpowiedniej trajektorii;
- właściwie reagować na podkręcanie;
- powodować wrażenia akustyczne podobne do tradycyjnej lotki;
- musi być trwała i odporna na wilgoć, a także tania.

Przetestowano ponad 30 prototypów, w 2018 r. zatwierdzono najlepszy z nich, a następnie testowano w niezależnych ośrodkach uniwersyteckich w Hiszpanii i Malezji wśród zawodników grających na różnym poziomie zaawansowania — od początkujących do profesjonalistów. Złożono również zgłoszenie patentowe chroniące kluczowe właściwości AirShuttle. W lutym br. władze BWF zwróciły się do producentów sprzętu badmintonowego z prośbą o dalsze testy i ulepszenia, zmierzające do wdrożenia komercyjnego.

Innowacja dotycząca wymiarów boiska w polbadmintonie będzie polegać na wyłączeniu z gry środkowej ("martwej") części kortu (dotychczasowa przestrzeń długości 4 m pomiędzy liniami krótkiego serwu), która jest traktowana jako miejsce poza kortem (aut) w całej grze. Kort jest też nieco dłuższy (16 m vs 13,4 m) i węższy (6 m vs 6,1 m) niż w badmintonie halowym.

Przy maksymalnej szerokości boiska w polbadmintonie poza singlami, deblami czy mikstami można również zagrać w tripla — grę potrójną. Troje graczy, w tym co najmniej jedna kobieta, gra naprzemiennie — jeżeli jeden/jedna z nich odbierał/a, to w kolejnej wymianie odbiera inny partner lub partnerka. Nie ma tu linii dzielącej kort na prawą i lewą część, ponieważ serwuje się z dowolnego miejsca od linii serwu — oznaczonej specjalnym markerem w odległości 3 m od "martwej strefy", a odbiera z dowolnego miejsca kortu. Siatka zawieszona jest na wysokości 1,5 m (nad twardą powierzchnią) lub 1,45 w przypadku kortu na piasku. Zalecana jest punktacja: 5 setów do 9 punktów, z możliwością przedłużenia do maksymalnie 12 punktów.

BWF nie ujawniło jeszcze, gdzie będzie można kupić nową lotkę.

Zob. też nasze wcześniejsze doniesienia na temat polowego badmintona:

Pierwsze poważne testy badmintona plażowego (25.07.2016).
Rehabilitacja kometki: Copacabana czeka na badmintonistów? (14.07.2016)

Źródło: BWF

ap

© BadmintonZone.pl | zaloguj