2019-05-05, Auckland
Kim-Kong i juniorka młodsza An zwyciężyli w Super 300
Niemal równo z początkiem okresu kwalifikacji olimpijskich rozpoczął się w Nowej Zelandii wliczany w nie turniej World Tour, który przyciągnął część czołówki światowego badmintona (w tym 11 zawodników lub par z pierwszej piątki rankingu BWF, 23 z pierwszej dziesiątki i 13 medalistów olimpijskich).
Barfoot & Thompson New Zealand Open (Super 300) przyniósł także szereg zaskakujących rozstrzygnięć. Dwa sensacyjne poznaliśmy w trakcie niedzielnych finałów.

Rewelacyjna koreańska juniorka młodsza, 17-letnia An Se Young (fot. 1.), pokonała w finale mistrzynię olimpijska z Londynu (ciężko kontuzjowaną podczas igrzysk w Rio), Chinkę Li Xuerui. To pierwsza wygrana Koreanki, a nawet finał w większym indywidualnym turnieju międzynarodowym, niemającej nawet dużego doświadczenia w zawodach tej rangi. W drodze do finału w Auckland musiała pokonać takie gwiazdy jak Beiwen Zhang (USA, 11. BWF) i Aya Ohori (Japonia, 18. BWF).

Tymczasem koreański debel żeński Kim So Yeong/ Kong Hee Yong w ciągu tygodnia wyrósł na poważne zagrożenie dla japońskiej dominacji w tej kategorii. Koreanki w trakcie turnieju pokonały w sumie cztery topowe pary japońskie, w tym w ćwierćfinale aktualne mistrzynie świata, a w finale aktualne mistrzynie olimpijskie — Misaki Matsutomo i Ayakę Takahashi. 

W finale singla panów Jonatan Christie (Indonezja) pokonał Ng Ka Long Angusa (Hongkong). To pierwsza wygrana turnieju World Tour w karierze Christiego (ma on jednak na koncie inne znaczące dokonania).

W finale gry podwójnej mężczyzn dwukrotni mistrzowie świata, Mohammad Ahsan i Hendra Setiawan (Indonezja) okazali się lepsi od złotych medalistów tegorocznych mistrzostw Azji, duetu Hiroyuki Endo/ Yuta Watanabe (Japonia).

Wielkich emocji dostarczył finał miksta. Chan Peng Soon/ Goh Liu Ying (Malezja) wygrali trzeciego seta z indonezyjską parą Praveen Jordan/ Melati Daeva Oktavianti 29:27, a mecz trwał blisko 1.5 godziny.
W Nowej Zelandii wystartowało sporo zawodników, którzy grali wcześniej w Polsce. Między innymi wyróżnił się młody Chińczyk Sun Feixiang, który w tym roku w Częstochowie dotarł do półfinału, a w Auckland w kwalifikacjach i turnieju głównym wygrał pięć pojedynków, przegrawszy dopiero w ćwierćfinale z późniejszym tryumfatorem, Jonatanem Christie. Chińczyk (klasyfikowany na razie w drugiej setce rankingu BWF) zdołał nawet wyeliminować numer 18 listy światowej, Tajlandczyka Khosita Phetpradaba.

Również do ćwierćfinału dotarł zwycięzca z Bierunia w 2017 roku, Malezyjczyk Lee Zii Jia. Przegrał minimalnie z późniejszym wicemistrzem, Ng Ka Long Angusem z Hongkongu. Zwyciężczyni tegorocznego Polish Open, Wei Yaxin (Chiny), klasyfikowana obecnie w trzeciej setce rankingu światowego, przeszła przez kwalifikacje, ale w drugiej rundzie nie dała rady rozstawionej z numerem 1 Japonce Akane Yamaguchi (4. BWF). Zwycięzcy debla męskiego z Częstochowy w tym roku, Lee Jhe-Huei / Yang Po-Hsuan (Tajwan), przegrali w drugiej rundzie z późniejszymi finalistami, Endo/Watanabe (Japonia).

To tylko ciekawsze przykłady. Mniej spektakularny był start grającego w tym roku w Częstochowie Nowozelandczyka Abhinava Manoty (fot. 2., 131. BWF). Reprezentant gospodarzy został dopuszczony dzięki dzikiej karcie do turnieju głównego, gdzie w pierwszej rundzie natrafił na największą gwiazdę zawodów, Chińczyka Lin Dana (fot. 3.). Dwukrotny mistrz olimpijski był dobrze dysponowany: nie pozwolił pograć Manocie (szczęśliwemu jednak z okazji do nauki), wyeliminował turniejową jedynkę, Indonezyjczyka Anthony'ego Gintinga, ale w półfinale przegrał z Hongkończykiem.

Wyniki finałów (5.05.2019)

Gra pojedyncza mężczyzn
Jonatan CHRISTIE (Indonezja, 3) — NG Ka Long Angus (Hongkong, 6) 21:12 21:13 (0:39).
Gra pojedyncza kobiet
AN Se Young (Korea) — LI Xuerui (Chiny, 6) 21:19 21:15 (0:43).
Gra podwójna mężczyzn
Mohammad AHSAN/ Hendra SETIAWAN (Indonezja, 2) — Hiroyuki ENDO/ Yuta WATANABE (Japonia, 3) 20:22 21:15 21:17 (1:07).
Gra podwójna kobiet
KIM So Yeong/ KONG Hee Yong (Korea) — Misaki MATSUTOMO/ Ayaka TAKAHASHI (Japonia, 2) 21:15 21:18 (0:49).
Gra mieszana
CHAN Peng Soon/ GOH Liu Ying (Malezja, 2) — Praveen JORDAN/ Melati Daeva OKTAVIANTI (Indonezja, 5) 21:14 16:21 29:27 (1:24).

Otwarte mistrzostwa Nowej Zelandii w badmintonie. Barfoot & Thompson New Zealand Open 2019. 30 kwietnia — 5 maja 2019. Auckland (Nowa Zelandia). Eventfinda Stadium. Turniej HSBC BWF World Tour Super 300. Pula nagród 150 tys. dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © Luke Lee — BadmintonPhoto.com i Jonathon Stone — Badminton New Zealand (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj