2019-02-09, Suwałki
"Duopol" przełamany (finał polskiej ekstraklasy)
ABRM Warszawa zwyciężył w wielkim finale ekstraklasy SKB Litpol-Malow Suwałki i po raz pierwszy zdobył tytuł drużynowego mistrza Polski w badmintonie.
Do finału awansowali zwycięzcy rozegranych kilka godzin wcześniej półfinałów, wyżej wymienieni faworyci ligi.

Początkowo z suwalskiego kortu niemal wiało nudą. Po pierwsze w trzech pojedynkach singlowych można było z góry wskazać zwycięzców. Gwiazda SKB, Duńczyk Emil Holst nie mógł mieć żadnych problemów z pokonaniem Miłosza Kaima (ABRM). Gwiazda europejskiego badmintona, Szkotka Kirsty Gilmour (fot., ABRM), nie miała prawa przegrać z młodziutką Białorusinką Anastazją Chomicz (SKB). Rosjanka Olga Archangielska (ABRM) była stuprocentową faworytką w starciu z Moniką Bieńkowską (SKB), specjalizującą się w grach podwójnych.

Po drugie zestawienie składów wskazywało na szansę szybkiego zwycięstwa ABRM. Suwałczanom nie udało się ściągnąć na finał swojej drugiej duńskiej gwiazdy, Mette Poulsen (w piątek przegrała w półfinale debla swoich mistrzostw krajowych). co postawiło ich z góry w słabej pozycji względem rywali (prezes SKB Suwałki Jerzy Szleszyński w wywiadzie zamieszczonym parę dni wcześniej na YouTube nie wykluczał występu Dunki). Zachodziło prawdopodobieństwo szybkiej wygranej gości w stosunku 4:1, pod całkiem realnymi warunkami. Dokładnie tydzień temu Mateusz Dubowski (ABRM) wygrał w ćwierćfinale indywidualnych mistrzostw Polski z Mateuszem Świerczyńskim (SKB). Gdyby powtórzył to zwycięstwo (co prawda w lidze obowiązuje inny system punktacji niż w IMP, gra się sety do 11 punktów, a to robi niektórym badmintonistom różnicę), to debla męskiego — gdzie ABRM wystawia topową parę Miłosz Bochat/ Adam Cwalina — pretendenci do tytułu mistrzowskiego graliby już przy prowadzeniu 3:1, czyli mógłby to być ostatni mecz finału.

Jednak Świerczyński — w trochę nerwowym pod względem obrazu gry pojedynku — zrewanżował się Dubowskiemu za Gniezno i poprawił szanse gospodarzy na 18. tytuł w dziejach.

Po grach pojedynczych był remis 2:2. Wtedy doszło do konfrontacji wspomnianego debla ABRM z nietypową kombinacją w osobach świetnego weterana Michała Łogosza i wybitnego singlisty Emila Holsta. Ci ostatni, niezgrani ze sobą, radzili sobie już na początku zadziwiająco dobrze, jednak w pierwszej partii nie wykorzystali kilku setboli i przegrali ku zawodowi miejscowej publiczności. Kiedy przegrali wyrównanego drugiego seta i wysoko przegrywali w trzecim, wydawało się, że duży, trzeci punkt zaraz zdobędą przyjezdni. Jednak zryw debla SKB odebrał seta przeciwnikom. W czwartym najlepszy polski debel męski opanował sytuację ("pilnujący gry" po stronie suwalskiej Łogosz jakby nie wytrzymał ostrego tempa) i dostarczył drużynie cenny trzeci punkt.

Rozpędzony ekspres pod nazwą ABRM zdawał się mknąć po efektowną wygraną, gdy Gilmour i Magdalena Świerczyńska wygrały dwa sety z Chomicz i Kamilą Augustyn. W trzecim deblistki SKB jednak uzyskały właściwy rytm i wkrótce wyrównały na 2:2 w setach. W piątym zeszły na przerwę przy prowadzeniu 6:4. Końcówkę przegrały jednak "na własne życzenie". Wydawało się, że świetnie spisująca się od trzeciego seta nastolatka Chomicz, stojąc o krok od sukcesu, nie wytrzymała presji.

Wskutek wygranej debla żeńskiego ABRM nie rozgrywano już miksta, w którym doszłoby do ciekawej konfrontacji złotych medalistów indywidualnych mistrzostw Polski w 2018 roku (para Łogosz/Augustyn) z potrafiącym grać miksta Cwaliną i doświadczoną weteranką Archangielską.

Tak oto początkowo nudnawe widowisko przeistoczyło się w dramat z niespodziewanymi zwrotami akcji. Ostatecznie zdetronizowano czempiona. Mistrzowski tytuł dla ABRM Warszawa oznacza, że po raz pierwszy od 26 lat stołeczna drużyna zdobyła prymat w drużynowych mistrzostwach Polski (uprzednio był to Polonez). Finał zakończył udany sezon ligowy, w którym wzięło udział 15 drużyn. Rywalizacja nabrała rumieńców. W drużynach występowali często z jednej strony również obiecujący polscy juniorzy, a z drugiej zagraniczne gwiazdy (co prawda widzowie oglądaliby je chętnie w trakcie całego sezonu, a nie tylko w jednej rundzie lub samym finale, jak to się zdarzało). ABRM przełamał w tym sezonie spektakularnie "duopol" suwalsko-białostocki (drużyny SKB Litpol-Malow Suwałki i Hubal Białystok odskoczyły od reszty stawki dawno temu i rozstrzygały sprawę tytułu mistrzowskiego pomiędzy sobą, białostoczanom udało się wyjątkowo wygrać ligę w 2013 roku).

W spotkaniu o trzecie miejsce Hubal Białystok rozgromił 4:0 OSSM-SMS Białystok, z którym miał jeszcze niedawno duże kłopoty w ostatniej kolejce fazy "każdy z każdym" naszej ekstraklasy (wtedy wygrał niemal cudem 4:3).

Wcześniej w sobotę rozegrano w Suwałkach półfinały. W meczach niemal bez historii ABRM pokonał Hubala 4:1, a SKB — w tym samym stosunku — OSSM-SMS. Na uwagę zasługuje, że Wiktoria Dąbczyńska (OSSM-SMS) zrewanżowała się — grającej tym razem bardzo słabo — Kamili Augustyn za porażkę w finale indywidualnych mistrzostw Polski sześć dni wcześniej.

Finał (9.02.2019)
ABRM Warszawa — SKB LITPOL-MALOW Suwałki 4:2
Miłosz KAIM — Emil HOLST 4:11 6:11 1:11 (0:14), Mateusz DUBOWSKI — Mateusz ŚWIERCZYŃSKI 9:11 6:11 11:9 4:11 (0:39), Kirsty GILMOUR — Anastazja CHOMICZ 11:9 11:4 11:1 (0:17), Olga ARCHANGIELSKA — Monika BIEŃKOWSKA 11:2 11:5 11:5 (0:12), Miłosz BOCHAT/ Adam CWALINA — Emil HOLST/ Michał ŁOGOSZ 11:10 11:9 10:11 11:5 (0:44), Kirsty GILMOUR/ Magdalena ŚWIERCZYŃSKA — Kamila AUGUSTYN/ Anastazja CHOMICZ 11:8 11:9 5:11 7:11 11:9 (0:50), Adam CWALINA/ Olga ARCHANGIELSKA — Michał ŁOGOSZ/ Kamila AUGUSTYN — nie rozgrywano.

O 3. miejsce (9.02.2019)
UKS Hubal Białystok — OSSM-SMS Białystok 4:0
Michał ROGALSKI — Szymon MACIĄG11:4 11:5 11:7 (0:17), Maciej POULAKOWSKI — Robert CYBULSKI 11:4 7:11 11:3 11:4 (0:29), Mikkela AIRI — Anna DUDA 11:5 11:4 11:0 (0:16), Tereza SVABIKOVA — Wiktoria DĄBCZYŃSKA 11:8 11:8 11:5 (0:23), Paweł ŚMIŁOWSKI/ Wojciech SZKUDLARCZYK — Konrad PŁOCH/ Dominik ZIĘTEK, Mikkela AIRI/ Edyta ROGALSKA — Wiktoria DĄBCZYŃSKA/ Aleksandra GOSZCZYŃSKA i Paweł ŚMIŁOWSKI/ Tereza SVABIKOVA — Wiktoria ADAMEK/ Robert CYBULSKI — nie rozgrywano.

Zob. też:
Do gry wchodzą aktorzy ostatniego aktu ekstraklasy 2018/19.
SKB i ABRM poznali rywali w play-off.
Piąta runda naszej ekstraklasy.
Suwałki o krok od "pole position".
Suwałki lepsze w meczu na szczycie.
Asy ekstraklasy.
Już tylko dwa zespoły bez porażki w ekstraklasie.
Świerczyńska wygrała ze Śmiłowskim.
Pierwsza runda ekstraklasy za nami.
Aktywna Piątka zaskoczyła Hubala.

Polska Liga Badmintona. 46. Drużynowe Mistrzostwa Polski w badmintonie. Ekstraklasa. Play-off. 9 lutego 2019. Suwałki. Hala OSiR. Facebookowa strona Polskiej Ligi Badmintona. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. Transmisja TVS24 na YouTube.

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj