2019-02-03, Gniezno
Kto chciał się pokazać w TVP? (Finały IMP elity)
Finały indywidualnych mistrzostw Polski w badmintonie rozpoczęły się od debla kobiet. Był to rewanż za ubiegłoroczny finał, w którym siostry Agnieszka i Aneta Wojtkowskie (Hubal Białystok) pokonały w dwóch setach Wiktorię Dąbczyńską (Orlicz Suchedniów) i  Aleksandrę Goszczyńską (Milenium Warszawa).
Panie uczestniczące w tegorocznym finale postanowiły chyba zaprezentować się szerszej widowni niż im to zamierzano zafundować. Rozpoczęcie ich meczu zaplanowano na godzinę 9, podczas gdy TVP Sport z bezpośrednią transmisją na głównej antenie wchodziła dopiero o 10, kiedy w zasadzie można się już było spodziewać singla mężczyzn. Badmintonistki pokrzyżowały niejako ten harmonogram, grając jeszcze dłuższy czas podczas transmisji.

Wprawdzie rozgrywając najdłuższy mecz turnieju (78 minut) deblistki potwierdziły opinię, że gra podwójna kobiet jest statystycznie najdłuższa, ale przy okazji przełamały stereotyp, że zarazem najnudniejsza. Tym razem — robiące stałe postępy, ale mniej doświadczone — Dąbczyńska i Goszczyńska wydały trzysetową bitwę, w której do zwycięstwa zabrakło im jednej wygranej lotki. Siostry Wojtkowskie obroniły tytuł. Piękne widowisko miało jednak odwrotną stronę medalu. Agnieszkę i Wiktorię czekały jeszcze finałowe występy w mikście (Wojtkowska) i singlu (Dąbczyńska) i zachodziło pytanie, czy tak długi i męczący debel nie uszczuplił znacząco ich sił.

W przeciwieństwie do deblistek singliści zagrali swój finałowy pojedynek jakby wbrew tradycji. Był to również rewanż za poprzedni finał mistrzostw. Wtedy Michał Rogalski pokonał w trzech setach Adriana Dziółkę (obaj Hubal). Teraz nadspodziewanie szybko, bo w dwóch setach, wygrał Adrian, mile rozczarowany takim obrotem sprawy.
Finał gry mieszanej nie mógł być rewanżem za zeszły rok choćby z tego powodu, że obrońcy tytułu (Kamila Augustyn i Michał Łogosz) nie zgłosili się teraz do miksta. Do finału dotarli natomiast rozstawieni z numerem jeden ubiegłoroczni wicemistrzowie, Paweł Śmiłowski (Hubal) i Magdalena Świerczyńska (UKS Baranowo) oraz rozstawieni z dwójką Paweł Pietryja (Plesbad Pszczyna) i wspomniana Agnieszka Wojtkowska.

Nerwowo grający brązowi medaliści mistrzostw Europy juniorów z 2017 roku, aktualnie notowani na 58. miejscu rankingu światowego, nie sprostali bardziej doświadczonej parze. Wprawdzie Agnieszka Wojtkowska ustanowiła chyba tego dnia historyczny rekord mistrzostw Polski w liczbie błędów serwisowych wywołanych przez sędziów (w obu finałach!), ale przede wszystkim to tylko ona w tym roku zdobyła dwa złote medale IMP.

Finał męskiego debla to udana obrona tytułu przez duet stanowiący mieszankę generacji: Miłosz Bochat (23 lata) i Adam Cwalina (34 lata) reprezentujący ABRM Warszawa wygrali po wyrównanej walce z weteranami w osobach Michała Łogosza (41 lat) z SKB Litpol-Malow Suwałki i Przemka Wachy (38 lat) z Technika Głubczyce.

Ostatni finał to już jaskrawe starcie pokoleń. Ubiegłoroczna brązowa medalistka mistrzostw (ale — uwaga — mistrzyni elity z 2017 roku), Wiktoria Dąbczyńska (Orlicz Suchedniów) dała z siebie wszystko — mimo obciążenia wcześniejszym finałem debla — w pojedynku z obrończynią tytułu, zresztą multimedalistką minionych czempionatów, Kamilą Augustyn (SKB). Rywalki dzieli 17 lat i tym razem rutyna raz jeszcze wzięła górę: Wiktoria musiała drugi raz tego dnia zadowolić się srebrem.

Finały (3.02.2019)
Gra pojedyncza mężczyzn
Adrian DZIÓŁKO (Hubal Białystok, 1) — Michał ROGALSKI (Hubal, 2) 21:17 21:15 (0:26).
Gra pojedyncza kobiet
Kamila AUGUSTYN (SKB) — Wiktoria DĄBCZYŃSKA (Orlicz Suchedniów, 1) 21:19 21:19 (0:38).
Gra podwójna mężczyzn
Miłosz BOCHAT/ Adam CWALINA (ABRM, 1) — Przemysław WACHA/ Michał ŁOGOSZ (Technik Głubczyce/ SKB) 23:21 21:18 (0:46).
Gra podwójna kobiet
Agnieszka WOJTKOWSKA/ Aneta WOJTKOWSKA (Hubal) — Wiktoria DĄBCZYŃSKA/ Aleksandra GOSZCZYŃSKA (Orlicz/ Milenium Warszawa, 1) 20:22 21:17 25:23 (1:18).
Gra mieszana
Paweł PIETRYJA/ Agnieszka WOJTKOWSKA (Plesbad/Hubal, 2) — Paweł ŚMIŁOWSKI/ Magdalena ŚWIERCZYŃSKA (Hubal/ UKS Baranowo, 1) 21:19 20:22 21:14 (0:55).

Nieoficjalna klasyfikacja medalowa klubów
1. Hubal Białystok, 2,5 zł. — 1,5 sr. — 2 br.
2. SKB Litpol-Malow Suwałki, 1 — 0,5 — 0 
3. ABRM Warszawa, 1 — 0 — 2,5
4, Plesbad Pszczyna, 0,5 — 0 — 1
5. Orlicz Suchedniów, 0 — 1,5 — 0
6. UKS Baranowo, 0 — 0,5 — 0,5
7.-8. Milenium Warszawa 0 — 0,5 — 0
Technik Głubczyce, 0 — 0,5 — 0
9. Legia Warszawa Badminton 0 — 0 — 1,5
10. AZS UM Łódź 0 — 0 — 1
11.-13. Unia Bieruń 0 — 0 — 0,5
UKS Ząbkowice Dąbrowa Górnicza 0 — 0 — 0,5
Beninca Feniks Kędzierzyn-Koźle 0 — 0 — 0,5.


55. Indywidualne Mistrzostwa Polski elity w badmintonie. 31 stycznia — 3 lutego 2019. Gniezno. Hala widowiskowo-sportowa GOSiR im. Mieczysława Łopatki, ul. Sportowa 3. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. Oficjalny profil WOZBad na Facebooku. Wydarzenie na Facebooku. Transmisje na YouTube (Badminton Polska).


jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj