2019-01-31, Gniezno
Najlepsi badmintoniści w Polsce grają w Gnieźnie
W Gnieźnie rozpoczęły się kwalifikacje do turnieju głównego indywidualnych mistrzostw Polski elity w badmintonie.

Miejscem tegorocznej rywalizacji badmintonowej elity jest Pierwsza Stolica Polski, gdzie 31.01-3.02.2019 r. odbywają się 55. Indywidualne Mistrzostwa Polski elity w badmintonie w nowej hali widowiskowo-sportowej im. Mieczysława Łopatki przy ul. Sportowej 3.

Badminton w Gnieźnie ma swoje początki już w latach 40. poprzedniego wieku. Inicjatorem ówczesnych rozgrywek było Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. Lata 1967-72 to okres, kiedy Gniezno miało trzech reprezentantów w czołowej szesnastce kraju: F. Kościelskiego, G. Grzybowskiego, J. Przybysza. Ten ostatni był dwukrotnym mistrzem Polski w deblu w latach 1968 i 1970. Był też epizod ligowy, gdy skład: W. Cichocki, J. i Z. Nawroccy, M. Grzybowski, A. i A. Śliwińscy wywalczył sportowy awans do rozgrywek II ligi w drużynie MKS MDK Gniezno. Ci pierwsi regularnie występowali też w najwyższej klasie rozgrywkowej, rywalizując z najlepszymi w Polsce. W mieście obecnie badmintona trenuje kilkadziesiąt osób oraz prowadzone jest aktywne szkolenie dzieci i młodzieży.

Przetarciem dla imprezy mistrzowskiej był turniej Stolotka, który odbył się w tej samej hali 15 grudnia 2018 r. Z relacji zawodników wynikało, że zarówno środowisko jak i warunki do organizacji turniejów na wysokim poziomie w mieście są odpowiednie – co potwierdziła również decyzja Polskiego Związku Badmintona co do przyznania pierwszej stolicy Polski imprezy mistrzowskiej.

W zawodach bierze udział blisko 150 najlepszych polskich badmintonistów. Każdy z zawodników otrzyma pakiet startowy wraz z pamiątkową koszulką. Najlepsi zostaną nagrodzeni medalami i pucharami.

Finały będą 3 lutego 2019 r. (godz. 10-12) transmitowane na żywo na antenach TVP Sport, a bieżąca transmisja z każdego kortu w gnieźnieńskiej hali będzie przeprowadzona online na kanale Badminton Polska na platformie Youtube.

Organizatorem jest Wielkopolski Okręgowy Związek Badmintona, sponsorem głównym firma Enea. Mistrzostwa otrzymały patronat honorowy prezydenta miasta Gniezna, Tomasza Budasza. BadmintonZone.pl jest patronem medialnym zawodów.

Mistrzostwa można śledzić na oficjalnym profilu WOZBad na Facebooku, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje na temat 55. Indywidualnych Mistrzostw Polski elity w badmintonie.

55. Indywidualne Mistrzostwa Polski elity w badmintonie. 31 stycznia — 3 lutego 2019. Gniezno. Hala widowiskowo-sportowa GOSiR im. Mieczysława Łopatki, ul. Sportowa 3. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. Oficjalny profil WOZBad na Facebooku. Wydarzenie na Facebooku.



Mat. organizatora, jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj