2019-01-27, Dżakarta
Antonsen nie zna pojęcia "mission impossible"
Anders Antonsen (fot.) dokonał czegoś, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe. Klasyfikowany obecnie na 20. miejscu rankingu BWF 21-letni Duńczyk w finale Daihatsu Indonesia Masters (HSBC BWF World Tour Super 500) pokonał numer 1 listy światowej, aktualnego mistrza świata, Kento Momotę (Japonia).

Antonsen przeanalizował przebieg przegranych w Dżakarcie Z Momotą pojedynków Indonezyjczyka Anthony'ego Gintinga oraz swojego kolegi Viktora Axelsena i najwyraźniej wyciągnął właściwe wnioski taktyczne. Mimo straty drugiego seta doprowadził finałowy pojedynek do zwycięskiego końca. To największy sukces w karierze Antonsena, którego pamiętamy ze świetnych juniorskich występów również w Polsce.

Dla gospodarzy najważniejszy był pożegnalny występ ich gwiazdy, 33-letniej Liliyany "Butet" Natsir. Indonezyjka wygrała w mikście prawie wszystko, co można. W zeszłym roku próbowała wraz ze swoim partnerem, Tontowim Ahmadem, uzupełnić kolekcję o brakujący tytuł mistrzowski igrzysk azjatyckich, ale zakończyło się na brązie.

Teraz w finale w Dżakarcie rywalami Natsir i Ahmada byli najmocniejsi obecnie miksiści świata, Zheng Siwei/ Huang Yaqiong (Chiny). Chińczycy ostatnio nie przegrywają prawie nigdy i na pewno nie mieli ochoty uświetnić święto Liliyany swoją porażką. Mimo to indonezyjski mikst, grając momentami koncertowo, był bliski sukcesu, przegrywając trochę "na własne życzenie".

Przedsmak tego, co nastąpiło później, stanowił przebieg pierwszej partii, kiedy miejscowi od prowadzenia 19:12 pozwolili się dogonić i zwycięstwo (21:19) przypieczętowali w ostatniej chwili.

W drugim secie "Butet" i "Owi" mieli od początku inicjatywę, ale nie potrafili — także wskutek niefrasobliwych zagrań (jak anemiczne "kończące" zbicie Ahmada znad siatki) odskoczyć na bezpieczną odległość od rywali. W końcu, kiedy znowu byli po okresie błyskotliwej bliscy tego, prosty błąd Indonezyjczyka zamiast 19. punktu dla nich, dał 15. punkt Chińczykom. Od tej chwili Natsir i Ahmad zamiast zwycięsko zakończyć mecz zdobyli zaledwie jeden punkt. A trzeci set przebiegał już pod kontrolą Zhenga i Huang.

O ile Natsir mogła odczuwać lekki niedosyt z powodu niedomknięcia kariery finałowym zwycięstwem w kultowej hali Istora Senayan, to bardziej przykro zakończył się pojedynek dla Hiszpanki Caroliny Marin. Mistrzyni świata od pierwszej akcji objęła prowadzenie i całkowicie kontrolowała przebieg meczu, ale nie swoje... kolano. Niespodziewana kontuzja zmusiła utykającą Marin do rezygnacji z gry przy prowadzeniu 10:4.

Gospodarze mieli swój finał w deblu mężczyzn, gdzie grały ich dwie pary. Wygrali faworyci, numer jeden na liście światowej, Marcus Fernaldi Gideon i Kevin Sanjaya Sukamuljo, nie dając większych szans utytułowanym weteranom, Mohammadowi Ahsanowi i Hendrze Setiawanowi.

W deblu pań Japonki Misaki Matsutomo i Ayaka Takahashi wygrały w finale z koreańskim deblem Kim So Yeong/ Kong Hee Yong. Jak widać, w każdej kategorii tytuł przypadł reprezentantowi/reprezentantom innego kraju. Tak równy podział głównych trofeów zdarza się w World Tour niezbyt często.

Wyniki finałów (27.01.2019)
Gra pojedyncza mężczyzn
Anders ANTONSEN (Dania) — Kento MOMOTA (Japonia, 1) 21:16 14:21 21:16 (1:19).
Gra pojedyncza kobiet
Saina NEHWAL (Indie, 8) — Carolina MARIN (Hiszpania, 5) 4:10 rezygnacja (0:10).
Gra podwójna mężczyzn
Marcus Fernaldi GIDEON/ Kevin Sanjaya SUKAMULJO (Indonezja, 1) — Mohammad AHSAN/ Hendra SETIAWAN (Indonezja, 8) 21:17 21:11 (0:25).
Gra podwójna kobiet
Misaki MATSUTOMO/ Ayaka TAKAHASHI (Japonia, 2) — KIM So Yeong/ KONG Hee Yong (Korea) 21:19 21:15 (0:41).
Gra mieszana
ZHENG Siwei/ HUANG Yaqiong (Chiny, 1) — Tontowi AHMAD/ Liliyana NATSIR (Indonezja, 4) 19:21 21:19 21:16 (0:56).   
     
Zob. też:
Carolina Marin gra na nerwach kibiców.
Dobry dzień czerwono-białych w Dżakarcie.
Jonatan Christie nie zawiódł rodaków.
Bohaterowie z Kuala Lumpur są zmęczeni.
Wszystkie obiektywy skierowane na Natsir.

Masters Indonezji w badmintonie. DAIHATSU Indonesia Masters 2019. 15-20 stycznia 2019. Dżakarta (Indonezja). Istora Senayan. Turniej HSBC BWF World Tour Super 500. Pula nagród: 350 tys. dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj