2018-12-07, Katowice
W czym badminton przypomina kabaret?
W Katowicach trwa szczyt klimatyczny, wielkie wydarzenie międzynarodowe z udziałem tysięcy zagranicznych gości. Ale w sierpniu przyszłego roku Katowice i ich Spodek będą miejscem innego światowego szczytu, tym razem o charakterze sportowym.
Nawet ponad trzy tysiące badmintonistów z kilkudziesięciu krajów przyjedzie w przyszłym roku na World Senior Badminton Championships, czyli mistrzostwa świata seniorów. Organizacja turnieju jednak nie jest celem samym w sobie. – Naszą big idea jest popularyzacja badmintona – mówi Wojciech Palikij (na fot. 1. drugi z lewej), dyrektor turnieju.

W piątek w Katowicach odbyła się konferencja prasowa. Uczestniczył w niej m.in. ambasador mistrzostw, artysta kabaretowy Mariusz Kałamaga (na fot. 1. pierwszy z prawej). – Staram się regularnie grać w badmintona. Jest kojarzony z lekkim odbijaniem, relaksikiem, a tak naprawdę to kawał wysiłku. To sport może nie zabawny, ale daje wiele radości i w tym sensie jest podobny do kabaretu – mówi Kałamaga kojarzony z kabaretem Łowcy.B. Nie ukrywa, że jednym z jego największych sukcesów jest wymiana stu uderzeń z córką. Grał także w turnieju amatorów i chciałby wystąpić na turnieju towarzyszącym mistrzostwom świata (obok nich ma być bowiem rozegrany po raz pierwszy w dziejach Światowy Festiwal Seniorów).

W Katowicach zawodnicy będą rywalizować od 4 do 11 sierpnia 2019 roku w 8 kategoriach wiekowych, od 35+ do 70+. Właśnie w tej ostatniej wystartuje aktualny mistrz Europy seniorów 76-letni Paweł Gasz (fot. 2.), badmintonista z katowickiego Nikiszowca. Będzie bronił brązowego medalu zdobytego przed dwoma laty (w kategorii 70+) w Koczinie w Indiach, tym razem w dodatkowej roli ambasadora turnieju. Na drugim biegunie wśród ambasadorów imprezy jest utalentowana 13-letnia reprezentantka Polski na niedawnych mistrzostwach świata juniorów, Joanna Podedworny (Unia Bieruń).

Turniej odbędzie się w Spodku, w hali przy Spodku oraz na płycie lodowiska. Organizatorzy przewidują, że w samych tylko ramach World Senior Badminton Championships powstanie 29 kortów, na których odbędzie się 1800 meczów. Przewidują oni, że do gier zostanie zużytych aż 12 600 lotek.

Zob. gazetę Let's Play.

9. mistrzostwa świata seniorów w badmintonie. BWF World Senior Badminton Championships 2019. 4-11 sierpnia 2019. Katowice (Polska). Kategoria: BWF Major Event. Strona Silesia Badminton na Facebooku.

Fot. © Paweł Święs (live)

jr, mat. organizatora

© BadmintonZone.pl | zaloguj