2018-12-01
Konflikt w duńskim badmintonie
Źle się dzieje w państwie duńskim! Od dziś zawodnicy kadry Danii stracili wszelkie przywileje; nie mają nawet wstępu do hali, w której do tej pory codziennie trenowali. Powód: konflikt na linii związek-zawodnicy. Brzmi znajomo?

W wielkim skrócie. Duńska kadra liczy ok 30 osób. Od kilku lat trenują oni w Centrum Elity w Brondby, właśnie w ramach programu „Elita”. Koszty tego programu to 16 mln duńskich koron rocznie!!! Ok. dziewięć mln to budżet Team Danmark, który jest programem olimpijskim i badminton to jedna z dyscyplin, która wchodzi w jego skład. Siedem mln pochodzi z duńskiego związku badmintona — Badminton Danmark.

Zawodnicy podpisali w 2013 roku umowę wraz z partnerami tego programu elita. Ostatnie zmiany wprowadzono w 2016 roku, ale od tego czasu jest wiele punktów w tejże umowie, które są kością niezgody między zawodnikami a Badminton Danmark.

Jako że przez te lata związek nie doszedł z zawodnikami do porozumienia, to pod koniec sierpnia umowa ta została zawodnikom wypowiedziana. Termin jej wypowiedzenia upłynął wczoraj, tj. 30 listopada. Mimo wielu spotkań nie udało się dojść do porozumienia i nowa umowa nadal nie została podpisana. Efekt? Zawodnicy zostali wyrzuceni z Centrum Elity. Umawiają się prywatnie na treningi w dwóch grupach, w okolicznych miasteczkach. Nie mają także dostępu do trenerów, specjalistów, oraz wszelkiej pomocy. — Jesteśmy zawiedzeni i rozczarowani decyzją Badminton Danmark — mówi Hans-Kristian Vittinghus (fot.), który jest reprezentantem w negocjacjach ze strony zawodników. — Wydawało nam się, że ostatnie spotkanie było udane i jesteśmy bliscy porozumienia — kwituje.

Innego zdania jest Badminton Danmark, który zablokował wszelką pomoc dla zawodników. I czeka na podpisanie umowy. Związek wyraża swoje obawy, że jeśli ustąpi w kilku kwestiach to ze sponsorowania wycofają się sponsorzy.

A co takiego jest w tej umowie, że budzi ona takie emocje?

Szczególnie dwa punkty są mocno dyskutowane.

1. Zawodnicy chcą mieć większy wpływ na planowanie wszelkich aktywności w ramach programu Elita. Badminton Danmark stoi na stanowisku, że dopóki ten program jest finansowany przez nich, to decydujące zdanie ma związek i trenerzy związku.
2. Prawa i obowiązki komercyjne zawodników i sponsorów. Co mogą i czego nie mogą zawodnicy/sponsorzy.

Następne spotkanie stron zaplanowano na 5 grudnia.

Tymczasem kolejni zawodnicy opuszczają duńską kadrę. M. in. Mathias Boe i Mads Conrad-Petersen. O tym w następnym tekście.

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

Magdalena Kojder

© BadmintonZone.pl | zaloguj