2018-11-19, Markham
Rodzynka z Europy w finałach
W niedzielę zakończył się turniej indywidualny mistrzostw świata juniorów (Li-Ning BWF World Junior Championships 2018). Oprócz jednej Dunki na podium stanęli jedynie zawodnicy z potężnej Azji. Drugie miejsce reprezentantki Danii w singlu to sensacja w juniorskim badmintonie.

W singlu kobiet Goh Jin Wei (fot. 1., Malezja) pokonała jedyną pozostałą w finałach Europejkę, Linę Christophersen (Dania), 21:13 21:11. Zdobywając drugie miejsce, Christophersen stała się pierwszą Europejką, która zdobyła srebrny medal na mistrzostwach świata Juniorów. Tym samym Dunka stała się przykładem do naśladowania dla zawodniczek trenujących w Europie. 18-latka w bieżącym roku wygrała mistrzostwa Europy juniorów w Tallinie, a w 2017 roku na Italian International zajęła drugie miejsce. Co więcej w drodze do finału pokonała rozstawioną z numerem 2 Tajlandkę Phittayaporn Chaiwan.

Złota medalistka, Goh Jin Wei, mistrzostwo świata juniorów zdobyła już w wieku 15 lat (zob. Malezyjki lepsze od Japonek i… Chinek). Potem jej rozwój stanął jakby w miejscu, ale w tym roku wygrała igrzyska olimpijskie młodzieży (Youth Olympic Games). W Markham, w mistrzostwach drużynowych, okazję gry przeciwko okrzykniętej niegdyś cudownym dzieckiem malezyjskiego badmintona Goh mieli Julia Pławecka i… Mikołaj Wrzalik, bo Malezyjka wystąpiła w mikście (zob. Szybka lekcja od Malezji i twardy mecz z Ukrainą).

Kunlavut Vitidsarn (fot. 2., Tajlandia), faworyt i zwycięzca z poprzedniego roku, pokonał bez większych problemów Kodai’ego Naraokę (Japonia) 21:9 21:11. Tajlandczyk zapewne spróbuje podtrzymać passę i zdobyć mistrzostwo świata juniorów także w przyszłym roku, trzeci raz z rzędu – pozwoli mu jeszcze na start metryka.   
   
W deblu juniorek turniejowa jedynka z Chin — Liu Xuanxuan/ Xia Yuting — zwyciężyła malezyjską parę Pearly Koong Tan/ Ee Wei Toh 21:16 21:16.

Debla mężczyzn wygrała również rozstawiona z numerem jeden chińska para Di Zijian/ Wang Chang, tocząc wyrównany mecz z Koreańczykami Tae Yang Shin/ Chan Wang 21:19 22:20.

W finale miksta spotkały się dwie pary z Indonezji. Leo Rolly Carnando/ Indah Cahya Sari Jamil pokonali duet rodaków, Rehan Naufal Kusharjanto/ Sjti Fedia Silva Ramadhanti 21:15 21:9.

Zob. też:
Z Europy pozostały niedobitki.
Polacy zakończyli występ na MŚ juniorów.
Szwedki silniejsze od Biało-Czerwonych.
Kolejna wygrana Joanny Podedworny na MŚ juniorów.

20. indywidualne mistrzostwa świata juniorów w badmintonie (Eye Level Cup). Li-Ning BWF World Junior Championships 2018. 12-18 listopada 2018. Markham (Kanada). Markham Pan Am Centre. Zawody kategorii BWF: Grade 1 - Team Tournaments. Wyniki Polaków. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © BadmintonPhoto.com (live)

mż, jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj