2018-10-23, Warszawa - Wesoła
Czy Czesi wezmą rewanż w Warszawie?
W najbliższy weekend przeprowadzony zostanie w Warszawie międzynarodowy turniej badmintona w kategoriach juniorów, juniorów młodszych i młodzików.
Będzie on organizowany już piętnasty raz z rzędu. Jest to XV Grand Prix International Warszawski Otwarty Festiwal Badmintona.
 
Udział w turnieju wezmą niemal dwie setki zawodników z terenu całej Polski oraz z zagranicy. Udział brać będzie większość zawodników ze ścisłej czołówki polski juniorów, juniorów młodszych i młodzików, w tym zawodnicy kadr Polski tych kategorii wiekowych.  Zobaczymy medalistów rozegranych trzy tygodnie wcześniej indywidualnych mistrzostw Polski juniorów. Reprezentowanych będzie ponad pół setki polskich klubów badmintona, w tym wszystkie najpoważniejsze ośrodki badmintonowe kraju. Swój udział zgłosiło też kilka ekip zagranicznych z czterech krajów — po jednej z Ukrainy i Białorusi oraz aż trzy z Czech. Są wśród nich także zawodnicy należący do kadr narodowych swych krajów.

Szczególnie ciekawie przedstawiać się może udział zawodników czeskich. Bowiem po ubiegłorocznym, niezbyt fortunnym wynikowo występie zawodników z Pilzna zapowiedzieli oni, że w tym roku przyjadą mocniejszym składem, by spróbować wziąć rewanż. Widzą już bowiem, że jest to turniej o bardzo wysokim poziomie zawodniczym. A ponadto wystartują też gracze z jednego z najsilniejszych i najliczniejszych ośrodków czeskiego badmintona, czyli z Mostu. Tradycyjnie też możemy liczyć na silnych zawodników z ekip Ukrainy i Białorusi, którzy co roku w bezpośredniej konfrontacji stawiają naszej czołówce wysokie wymagania.
 
Miejscem rozgrywek będzie hala sportowa SP 385 (d. Gimnazjum nr 119) w Wesołej — Starej Miłosnej, przy ul. Klimatycznej 1 (Warszawa — Wesoła) jako hala główna dla gier Grand Prix Juniorów (U19) i młodzików (U15). Halą drugą, gdzie rozgrywane będą zawody w kat. juniora młodszego (U17), jest hala sportowa SP 172 w Wesołej — os. Zielona, przy ul. Brata  Alberta.

Początek gier w hali głównej nastąpi w piątek 26 października o godzinie 15.30. W ten dzień grać będą tylko młodzicy, czyli kategoria U15. Która to tradycyjnie — jak na wszystkich tego typu turniejach — jest najliczniej obsadzoną kategorią wiekową. Otwarcie turnieju  Grand Prix Juniorów (U19) nastąpi w sobotę 27 października o godzinie 9 w hali głównej. Po otwarciu — od godziny 9.30 — rozpoczną się gry juniorów. W kolejnych rundach meczów sobotnich powrócą tam do gry młodzicy. Sobotnie rozgrywki tych obu kategorii trwać będą do wieczora (ok. 21.30). Wznowienie gier w niedzielę nastąpi o godzinie 9, a finały odbywać się będą najprawdopodobniej we wcześniejszych godzinach popołudniowych.

Kategoria juniorów młodszych (U17) rozpocznie swoje rozgrywki w sobotę od godziny 11. Oni grać będą w hali drugiej, czyli w SP 172. Ich mecze sobotnie także trwać będą tam do wieczora.

Wspólnym miejscem noclegów dla zawodników przyjezdnych jest hotel "Bella Vista" oddalony o ok. 700 m od hali głównej. Tu też odbędzie się sobotnie wieczorne spotkanie trenerów, organizatorów, sędziów itd. Patronem tego spotkania będą tradycyjnie "Polskie Potrawy Regionalne".

Każdy z zawodników ma podczas turnieju prawo startu najwyżej w dwóch rodzajach gier. System gry jest grupowo-pucharowy. Najpierw we wszystkich rodzajach gier rozegrane zostaną mecze w grupach eliminacyjnych. Po ich zakończeniu nastąpią mecze rundy pucharowej, gdzie grać dalej będą zawodnicy/pary, z pierwszych  drugich miejsc w grupach grupach eliminacyjnych. Wyniki turnieju oczywiście są zaliczane do listy klasyfikacyjnej PZBad.

Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdym rodzaju gry każdej kategorii otrzymają medale oraz nagrody rzeczowe o wartości określonej, zależnej od poziomu zajętego miejsca. Łączna wartość nagród rzeczowych wynosi ponad 8000 zł. Nagrody rzeczowe otrzymają także zdobywcy pierwszych czterech miejsc w klasyfikacji drużynowej — klubowej. Sponsorem zawodów są RSL oraz Forza.

Relację na żywo z turnieju trwającą non-stop od początku do finałów zapewnia kanał YouTube "Badminton Polska". Niezależnie od tego wszyscy chętni zobaczenia rozgrywek całkowicie na żywo są zaproszeni do hali turniejowej. Wstęp wolny.

Organizatorem jest Środowiskowy Klub Badmintonowy "Harcownik" Warszawa, a wspierają i dofinansowują tę sportową imprezę: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Miasto st. Warszawa. Patronem medialnym zawodów jest BadmintonZone.pl. Sędzią  głównym turnieju jest sędzia certyfikowany Badminton Europe Tomasz Rogowski. Dyrektorem organizacyjnym turnieju — Marek Krawczyk.

Na fot. hala główna z ubiegłorocznego turnieju 14 GP International — Warszawskiego Otwartego Festiwalu Badmintona. Turniej tegoroczny rozgrywany będzie w tym samym miejscu.

Fot. mat. prasowe

Mat. organizatora

© BadmintonZone.pl | zaloguj