2018-10-15, Kuala Lumpur
BWF pomaga w budowaniu uczciwości
Światowa Federacja Badmintona (BWF) stale pracuje nad wzmocnieniem krajowych programów służących budowaniu uczciwości.

Podczas dwudniowych warsztatów, które odbyły się 14-15 października w Kuala Lumpur, BWF zgromadził sekretarzy generalnych i członków zarządów w związkach badmintona Indii, Indonezji, Malezji i Tajlandii, by dzielić się wiedzą opartą na czterech kluczowych filarach uczciwości: systemach reguł, świadomości i edukacji, monitoringu i badaniach, jak również postępowaniach sądowych.

W ramach tego pilotażowego projektu BWF przeanalizowano obecne struktury krajowe dotyczące zabezpieczenia uczciwości badmintona i sposobu budowania zdolności w tym obszarze oraz zapobiegania korupcji. Zaproszone cztery organizacje członkowskie BWF przedstawiły wspólne problemy i rozważyły kolejne kroki w rozwoju swoich programów uczciwości. Wśród tematów zgłoszonych do Ośrodka Uczciwości (Integrity Unit) BWF znalazły się m.in.: Podział ról i odpowiedzialności za uczciwość, Zasady etyczne BWF, Ramy narodowych reguł badmintona, Zewnętrzny system zasad oraz ich zgodności, Edukacja oparta na wartościach, Rynek zakładów sportowych, Organizacje monitorujące zakłady sportowe, Gromadzenie informacji oraz Organy sądownicze.

Podczas posiedzenia prowadzonego wspólnie przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) oraz Międzynarodową Organizację Policji (INTERPOL) zaakcentowano, jak ważne jest, by sportowcy wiedzieli, jak mają się zachowywać, gdy spotkają się z korupcją w badmintonie. Zgromadzenie miało również na celu wskazanie ról i odpowiedzialności obu organizacji, jak też powiązań między przestępczością a sportem, podejścia do sportowców oraz kluczowych działań przeciwko korupcji w krajowych federacjach badmintona.

- To jest ważny i pozytywny krok w angażowaniu naszych członków w główne tematy powiązane z uczciwością badmintona. Sytuacja na szczeblu światowym jest opanowana, teraz jest czas na wzmocnienie zdolności organizacji krajowych do zarządzania tymi skomplikowanymi kwestiami – przyznał prezydent BWF Poul-Erik Høyer. Po posiedzeniu chcemy uzyskać informację zwrotną od uczestników wobec naszych kompleksowych zasad i wdrażać je również w szerszym gronie krajowych związków badmintonadodał Høyer.

Dziękując MKOl i INTERPOLOWI za ich wartościowy wkład, Høyer ujawnił, że uczestnicy czterech wspomnianych związków będą również brać — wkrótce w Malezji — udział w wielostronnym spotkaniu MKOl-u i INTERPOL-u na temat uczciwości w sporcie. Jednodniowe warsztaty są elementem starań BWF, by pomóc krajowym związkom w zmierzeniu się z nowym kryminalnym procederem, jakim są m.in. manipulowanie wynikami czy inne zagrożenia uczciwości badmintona. Warsztaty te odbywają się na całym świecie i służą wzmacnianiu współpracy między służbami egzekwowania prawa a narodowymi komitetami olimpijskimi, krajowymi związkami sportowymi, władzami publicznymi (takimi jak ministerstwa sprawiedliwości, edukacji czy sportu), branżą zakładów sportowych oraz innymi uczestnikami działań związanych z zapobieganiem infiltracji przestępczości do sportu, w szczególności tej związanej z nieuczciwą konkurencją.

Fot.: Członkowie kierownictw BWF i Interpolu na dwudniowych warsztatach w Kuala Lumpur (Malezja). Od lewej: sekretarz generalny BWF Thomas Lund, wysocy rangą specjaliści Interpolu ds. szkolenia na rzecz uczciwości w sporcie: Dieter Braekeid i Claudia Draghici, kierownik projektu Interpolu na rzecz uczciwości w sporcie Claudio Marinelli i prezes BWF Poul-Erik H
øyer.

Fot. © BWF (live)

mż, ap, jr, BWF

© BadmintonZone.pl | zaloguj