2012-12-23, Warszawa
Młody Książę gra w badmintona

Obraz prezentowany tutaj jest fotografią portretu „Młodego Księcia grającego w badmintona” (fot.), namalowanego przez Adama Manyokiego, który najwyraźniej kwestionuje teorię, że nasza gra była pierwszy raz zaprezentowana zachodniemu światu w Anglii przez brytyjskich oficerów wracających z Indii.

Adam Manyoki, mieszkając w Europie Środkowej w końcu XVII i na początku XVIII wieku, namalował ten portret 100 lat przed pokazem gry w Badminton Hall w pałacu księcia Beaufort w Gloucestershire w roku 1873.

Nazwa gry pochodzi od nazwy Badminton Hall, a ta, w którą grano w Polsce, gdzie portret został namalowany, była znana pewnie pod inną nazwą (wolant). Ale ten drogocenny obraz pokazuje, że jakakolwiek byłaby nazwa: badminton czy poona (pod taką gra była znana w Indiach) czy też lotka - badminton jest jedną z najstarszych znanych nam gier.

Manyoki urodził się w roku 1673 w Szokolya na Węgrzech, a zmarł w roku 1756 w Dreźnie. W czasie, kiedy namalował ten portret, Manyoki był nadwornym malarzem Rodziny Królewskiej w Polsce.

Obecni właściciele tego obrazu mieszkają poza granicami Polski, mając obraz w swoich zbiorach. Ten wielce interesujący i drogocenny obraz stanowi niewątpliwie uzupełnienie Historii Badmintona, a informację o nim przesłał do Bird Charter Juliusz Daniec 72-75 Yellowstone Boulevard Forest Hills Long Island, New York.


Przesyłam tę krótką informację dotyczącą badmintona, który jest naszą ulubioną grą, a jego „kariera”, jak się okazuje, ściśle związana jest z Polską.

Może właśnie dlatego uznaliśmy ten fakt za dobry omen i — na wniosek Polskiego Związku Badmintona — jeden z najlepszych polskich medalierów Edward Gorol wykonał medal (fot.), a wybiła go bardzo starannie Mennica Polska. Medal przez długie lata był wręczany podczas najważniejszych imprez krajowych i zagranicznych w kraju.

Życzę Wszystkim Wesołych, Zdrowych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia,

Fot. © Jadwiga Ślawska-Szalewicz (archiwum)

Jadwiga Ślawska-Szalewicz

© BadmintonZone.pl | zaloguj