2018-02-14, Kuala Lumpur
Badminton na drodze do potęgi - innowacje BWF
Władze BWF szykują innowacje, które mają ostatecznie doprowadzić badminton do potęgi w świecie sportu.

W maju Światowa Federacja Badmintona (BWF) zbierze się na dorocznym walnym zjeździe członków, by przyjąć kilka zmian dotyczących dyscypliny sportu, za którą odpowiada w wymiarze globalnym. Owe zalecenia tworzone są, by wspomóc badminton, który w ciągu kilku lat stał się znacznie popularniejszy i w wielu krajach zdystansował niektóre inne, liczące się dyscypliny.

Na listopadowym zebraniu, zarząd BWF wdrożył wiele inicjatyw, których celem było wzmocnienie marki, jaką jest badminton. Niektóre z nich zostały już zrealizowane, a uruchomienie niedawno HSBC BWF World Tour (cykl 26 topowych turniejów pod egidą  Światowej Federacji Badmintona) jest znakomitą platformą, by zaprezentować nowe pomysły. Głównym celem władz BWF jest optymalizacja prezentacji badmintona na jak najwyższym poziomie. BWF opracowała strategię, która zakłada m.in:
- przyciągnięcie nowych fanów, z naciskiem na młodych ludzi;
- promowanie gwiazd i wyłanianie się nowych talentów;
- wzrost wartości badmintona jako produktu rynkowego;
- wzmocnienie rozpoznawalności badmintona na całym świecie jako nowatorskiej dyscypliny sportu;
- poprawienie jakości produktów rozpowszechnianych przez media elektroniczne;
- wprowadzenie innowacji dotyczących przepisów gry.

Rozpowszechniono specjalne wydanie biuletynu BWF — Shuttle World, tłumaczące zmiany dokonane przez władze BWF. Uwzględnione zostały m.in: nakierowanie na budowę napięcia podczas meczu (chodzi o większą dramaturgię), skrócenie długości meczów i redukcję psychicznego i mentalnego stresu zawodników. Pod nagłówkiem zatytułowanym Enhancing Badminton’s Future (wzmocnienie przyszłości badmintona) podkreślono również inne opcje nawiązujące do zwiększenia znaczenia reklamy czy prezentacji badmintona.

W towarzyszącym materiałom piśmie do 189 członków organizacji jej prezes Poul-Erik Høyer podkreślił, że BWF nie może teraz pozwolić sobie, by spocząć na laurach, natomiast powinna być silna i dążyć do kolejnych innowacji.

Naszym celem jest wzmocnienie, wzbogacenie i urozmaicenie naszej dyscypliny sportu. Dzięki dużemu wachlarzowi działań, które pozwolą wykorzystać ogromny globalny potencjał tkwiący w badmintonie i doprowadzi go do bezprecedensowo wysokiej pozycji pod każdym względem.

Musimy kontynuować przyciąganie kibiców i dostarczanie im emocji, mają bowiem oni niezliczoną liczbę innych niezwykłych dyscyplin sportu, z których mogą wybierać na konkurencyjnym światowym rynku”.

- Teraz jest czas na zmiany: czas, by osiągnąć nowe szczyty, bardziej ekscytujące i zwiększyć przekaz za pomocą mediów elektronicznych i atrakcyjność dla kibiców — powiedział Høyer, wzywając swoich kolegów, by zaakceptowali zmiany i zrobili, co najlepsze dla badmintona.

Wśród głównych udoskonaleń, które doroczne walne zgromadzenie ma wprowadzić są:

- nowy i udoskonalony system punktowy: 5 setów do 11.
Ściślej mówiąc, aby wygrać mecz, trzeba zaliczyć na swoją korzyść trzy sety. W przypadku gdy wystąpi remis 10:10, będzie dogrywka na obecnych zasadach, nie dalej niż do 15. punktu. W 5., decydującym secie zmiana stron nastąpi przy 6. punkcie.

Zmiany w systemie punktowym ze specjalnym wskazaniem na najważniejsze zawody międzynarodowe są niezbędną częścią nowej strategii, stanowią wielowymiarowy plan zmierzający do zrewolucjonizowania zasad gry. Dzięki nim mecze staną się bardziej intensywne, wzrosną emocje kibiców oraz skróci się czas trwania zmagań zawodników. Warto podkreślić, że plan udoskonalenia systemu punktowego został już wcześniej zaproponowany (już 4 lata temu), jednak dopiero dziś — po wielu wnikliwych analizach, statystykach i obliczeniach — BWF postanowiła wprowadzić pomysł w życie. Pomimo wielu protestów i obaw, że zawodnicy będą zmuszeni przystosować się do wielu zmian w tak krótkim czasie, BWF jest przekonana, że gracze są wystarczająco elastyczni, by szybko i sprawnie przyzwyczaić się do nowych zasad gry. Wierzy się również, że owe zmiany w przyszłości zaowocują redukcją fizycznego obciążenia zawodników, ochroną ich zdrowia, a ponadto zwiększy się ich możliwość startu w większej liczbie turniejów.
 
- ograniczenie coachingu podczas meczu
Wprowadzenie możliwości wzięcia czasu (jeden raz plus dodatkowo w 5. secie) przez zawodnika jeżeli zajdzie taka potrzeba.

- zmiany zasad serwowania (wprowadzenie stałej wysokości, z której jest wykonany)
Zaproponowane by poprawić obiektywność i jednolitość oceny przez sędziów. Zob. też: Eksperymentalne serwy od marca 2018.

- przyspieszenie tempa gry
Wprowadza się zmiany dotyczące długości trwania rozgrzewki, brak możliwości testowania rakiety po jej zmianie oraz ustanowienie limitu czasu na wykonanie serwu. Wszystko po to by zwiększyć szybkość i intensywność rozgrywanych meczów.

Zob. materiały BWF:
Podsumowanie stanowiska Rady BWF.
Schemat graficzny.
Specjalne wydanie "Shuttle World".

mż, BWF

© BadmintonZone.pl | zaloguj