2017-12-22
Zachwiana tradycja (odwołanie Polish Open)
Jeszcze wczoraj w kalendarzu imprez widocznym na stronie Światowej Federacji Badmintona (BWF) widniał turniej Polish Open 2018 (22-25 marca) z pulą nagród 25 tysięcy dolarów i kategorią International Challenge. Dziś widzimy dopisek Cancelled (odwołany).

Kulisy wycofania się Polski z organizacji imprezy wyjaśnia w wywiadzie dla portalu Igrzyska 24 prezes Polskiego Związku Badmintona Marek Zawadka.

Decyzję uzasadnia bezpośrednio względami finansowymi, a przede wszystkim logistycznymi. Pośrednią przyczyną jest jego zdaniem zadłużenie PZBad wobec ZUS, które powstało dość dawno, ale nie było spłacane przez poprzednie władze związku:
W październiku 2016 roku ówczesny Zarząd przekazał Fundacji, którą zarządzał prawa do Polish Open. My nie planowaliśmy organizacji tej imprezy. Gdy Fundacja, która zmieniła już w międzyczasie nazwę na Narodowy Badminton, zrezygnowała, zostaliśmy postawieni w sytuacji trudnej — referuje Zawadka Bartoszowi Szafranowi.
Zabrakło około 200 tysięcy złotych.
Mając na uwadze, że spłacamy 100 000 zł ZUS-u, którego nie spłacały poprzednie Zarządy, nie chcemy brnąć w kłopoty. Spłacamy łącznie milion, a w 2018 rata wynosi 100 000. I nie ma szans byśmy mogli naruszyć dochody własne i nimi ryzykować.

Zawadka dodał, że dużą chęć pomocy wyraził jeden z samorządów, ale akurat tam występowały duże problemy logistyczne.

Odwołana impreza weszła do międzynarodowego kalendarza w 1981 roku. Od 1985 roku należała do systemu EBU Circuit (obecnie: BEC Circuit). Od 1992 roku weszła do systemu światowego, co oznaczało np. wliczanie do rankingu kwalifikacji olimpijskich. Od 1996 roku uzyskała nazwę "Polish Open" (otwarte mistrzostwa Polski), przejściowo wchodząc nawet do kategorii World Grand Prix z pulą nagród 35 tysięcy dolarów (1996).

Poziom turnieju był różny. Najwyższy — co cztery lata, w momencie kwalifikacji olimpijskich. Startowali w nim niejednokrotnie późniejsi mistrzowie świata lub igrzysk olimpijskich.

Nadal jednak w kalendarzu BWF na 2018 rok widnieje inny turniej w Polsce: Polish International 2018 (20-23 września), o niższej o jeden stopień kategorii i puli nagród. I w tej sytuacji  to właśnie ten turniej w Bieruniu — jeśli (miejmy nadzieję) nie zostanie również odwołany -będzie w 2018 roku jedynym kontynuatorem tradycji zapoczątkowanej w 1981 roku jako właśnie międzynarodowe mistrzostwa Polski.

Polish International (jako uboższy krewny Polish Open) udanie zadebiutował w 2012 roku dzięki organizatorom z Lubina (zob. Lubin otwiera nowy rozdział w historii).

Ilustracje: internetowa strona Badminton World Federation

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj