2017-11-16, Montego Bay
Katowice zainaugurują MŚ w nowym stylu
Katowice będą gościć w 2019 roku mistrzostwa świata seniorów (BWF World Senior Championships), pierwsze, które zostaną zorganizowane w zupełnie nowej oprawie — festiwalu badmintona.


Miasto w województwie śląskim uzyskało prawo organizacji popularnego turnieju z podziałem na grupy wiekowe, który jest rozgrywany co dwa lata pod egidą Światowej Federacji Badmintona (Badminton World Federation — BWF).

Zgromadzeni na swoim ostatnim w tym roku posiedzeniu, na Jamajce, członkowie Rady BWF głosowali na rzecz Katowic, kosztem duńskiego miasta Kolding. Poprzedziły to prezentacje ofert przez Polski Związek Badmintona i Badminton Denmark, zarysowując zarówno plany właściwych mistrzostw, jak i festiwalu badmintona z imprezami towarzyszącymi, podczas których członkowie społeczności lokalnych i goście mogliby również grać.

Natomiast mistrzostwa świata juniorów (BWF World Junior Championships 2019) zostały przyznane stolicy Czech, Pradze. Członkowie rady zaakceptowali ofertę Czeskiej Federacji Badmintona, by tam zorganizować dwutygodniową imprezę, która obejmuje mistrzostwa drużyn mieszanych i turniej indywidualny.

- Chciałbym pogratulować  obu związkom, które odniosły sukces, ich zwycięskich prezentacji. Jest szczególnie miło widzieć nasze główne imprezy jako budzące zainteresowanie ze strony miast i krajów, do których nie udawaliśmy się tradycyjnie — powiedział prezes BWF, Duńczyk Poul-Erik Høyer.

- To kolejny pozytywny sygnał, że badminton dobrze się rozwija i rozszerza swój globalny zasięg. Opierając się na technicznych, logistycznych i społecznych elementach zaakceptowanych ofert, spodziewamy się imprez najwyższej jakości w Katowicach i Pradze, które spodobają się wszystkim zawodnikom - dodał prezes BWF.

Reprezentujący Polski Związek Badmintona Zorika Mikołajczak i Irek Górniok przedstawili szczegółowo zamiary organizatorów ulokowania głównego turnieju MŚ seniorów w katowickiej hali widowiskowo-sportowej Spodek, która ma 11 tys. miejsc, jak ujawniając plany festiwalu, który miałby się rozpocząć już w przyszłym roku i trwać do 2019, kończąc po mistrzostwach świata seniorów.

- Uczynimy wszystko, aby przygotować wspaniałe wydarzenie. Festiwal będzie dla każdego, w tym najmłodszych i starszych amatorów. Chcemy, by włączyło się w to całe miasto — powiedział Górniok, członek miejscowego komitetu organizacyjnego.

BWF niedawno zapowiedziała wielopoziomowy festiwal — jako część MŚ seniorów — mający na celu wykorzystanie kapitału tkwiącego w tradycyjnej towarzyskiej atmosferze wokół tego turnieju, w którym rywalizują setki zawodników od 35+ do 75+, często z rodzinami i przyjaciółmi towarzyszącymi im jako widzowie i urlopowicze. Koncepcja zakłada stworzenie dla innych osób (poza seniorami startującymi w MŚ) możliwości pogrania w badmintona w ramach scenerii festiwalu.

- MŚ seniorów będą wciąż głównym punktem całej imprezy, ale dostrzegamy możliwość podniesienia walorów wydarzenia i ogólnego wrażenia — dodał Høyer.

Czeska Federacja Badmintona także jest zapalona do zapewnienia turnieju wysokiego kalibru, skoro mistrzostwa świata juniorów zostaną rozegrane w liczącej 8000 miejsc Tipsport Arenie.

- Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi. Chcemy wspaniale zaprezentować badminton naszemu krajowi, a nasze miasto i kraj — zagranicznym zawodnikom i kibicom, którzy tam przybędą - powiedział wiceprezes Czeskiej Federacji Badmintona Jan Mikulka, dodając, że urzędnicy miejscy dali już swoje błogosławieństwo tej inicjatywie.

Rada BWF odłożyła natomiast decyzję co do miasta-gospodarza mistrzostw świata w parabadmintonie w 2019 roku (BWF Para-Badminton World Championships 2019) do czasu przeprowadzenia dalszych dyskusji.

Fot.:
1. Delegacje Polskiego Związku Badmintona — Zorika Mikołajczak (druga od prawej) i Ireneusz Górniok (pierwszy z prawej) — oraz Czeskiej Federacji Badmintona — Martin Osicka (drugi od lewej) i Jan Mikulka (pierwszy z lewej) pozują do zdjęcia z prezesem BWF Poulem-Erikiem Hoyerem po ogłoszeniu miast gospodarzy głównych imprez BWF w 2019 roku.
2. Prezes BWF Poul Erik-Høyer (z lewej) naradza się z przewodniczącym BWF ds. imprez, Peterem Tarcalą, podczas prezentacji ofert.

Zob. też W 2019 MŚ juniorów w Pradze, seniorów w Katowicach?

Fot. BWF


BWF, jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj