2012-11-07
35 lat minęło
7 listopada mija 35. rocznica powołania do życia Polskiego Związku Badmintona.

Z tej okazji poprosiliśmy honorowego prezesa PZBad, Jadwigę Ślawską-Szalewicz (fot.), o przywołanie wspomnień związanych z narodzinami PZBad. 

Polski Związek Badmintona powołano w dniu 7 listopada 1977 r. podczas I Walnego Zjazdu, który odbył się tego właśnie dnia w sali Klubu „Olimp” OPO Warszawa na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Zanim jednak do tego doszło i zanim zebrano wszelkie dokumenty, w tym samym roku w dniu 29 maja spotkali się w Głubczycach działacze, przedstawiciele klubów i podpisali deklaracje o przystąpieniu do Polskiego Związku Badmintona.
Jak napisał w relacji z tego spotkania Julian Krzewiński: ”… gdy przewodniczący zebrania Jerzy Wrzodak zaprosił do podpisania deklaracji członkowskich założycieli PZBad, przedstawicieli 9 klubów sportowych, nastąpiła przez moment wiele mówiąca cisza. W tej doniosłej chwili starszym działaczom zwilżyły się oczy, a na twarzach młodych wyczytać można było radość i zadowolenie, że nareszcie, że to prawda, że będą traktowani na równi ze swymi kolegami z innych dyscyplin sportowych, że ich dyscyplina nie będzie gorsza od innych...".
Deklaracje członkowskie w kolejności podpisali przedstawiciele następujących klubów: Bolesław Zdeb (ZKS Polonia Głubczyce), Mieczysław Zyśk SKS (Start Gdynia), Roman Słota (KS Stal Brzezinka Mysłowice), Jerzy Suski (KS Stal FSO Warszawa), Andrzej Szalewicz (KS Stal FSO Warszawa), Marian Krasowski (BZKS Chrobry Opole), Eugeniusz Jaromin (KS Unia Bieruń Stary), Jerzy Szuliński (GHKS Bolesław Bukowno), Wiesław Tomaszewski (AZS Katowice), Janusz Musioł (AZS AWF Wrocław).
Na zebraniu przyjęto także projekt statutu związku. Poinformowano również wszystkich obecnych o sprowadzeniu z Chin przez CHPiS w Łodzi lotek piórkowych „Pioneer” — 60 000 granatowych przeznaczonych do treningu i 60 000 zielonych przeznaczonych do gier turniejowych.
27 lipca w Restauracji „Adria” w Warszawie tymczasowy Zarząd PZBad w składzie: Andrzej Szalewicz (fot.), Julian Krzewiński, Jerzy Wrzodak (w skład tymczasowego Zarządu wchodzili też: Janusz Musioł, Eugeniusz Jaromin) spotkali się z sekretarzem generalnym Polskiego Związku Szermierczego, Jadwigą Ślawską, aby nakłonić ją do profesjonalnego poprowadzenia nowo powstającego Związku. Było to decydujące spotkanie.
W dniu 27 sierpnia 1977 r decyzję nr 6010/397/77 III Wydział Spraw wewnętrznych Urzędu m.st. Warszawy postanowił wpisać do rejestru stowarzyszeń i związków pod numerem 1011 POLSKI ZWIĄZEK BADMINTONA.
I tak zaczęły się przygotowania do I Walnego Zjazdu powołującego Polski Związek Badmintona, zarząd i komisję rewizyjną, który odbył się 7 listopada 1977 roku, 35 lata temu.

Więcej wspomnień i refleksji sportowych Jadwigi Ślawskiej-Szalewicz można przeczytać na blogu: Okiem Jadwigi.

Fot. © Paweł Staręga (archiwum)

pola

© BadmintonZone.pl | zaloguj