2017-03-04, Białystok, Lublin
SKB i Hubal o złoto, AZS AGH i OSSM-SMS o brąz
Zakończyła się faza grupowa rozgrywek polskiej ekstraklasy (Drużynowe Mistrzostwa Polski). W nieznanym jeszcze terminie (wcześniej ustalony na 26.03.2017 został anulowany z powodu konfliktu z terminem Yonex Polish Open). O złote medale zagrają zawodnicy SKB Litpol-Malow Suwałki (obrońca tytułu) i Hubala Białystok (aktualny wicemistrz).

O brąz zagrają: trzeci w ubiegłym sezonie AZS AGH Kraków i OSSM-SMS Białystok.

W sobotnich meczach turnieju w Białymstoku SKB Litpol-Malow i Hubal wygrały wysoko wszystkie spotkania (a bezpośrednio ze sobą grały już wcześniej i mecz zakończył się wygraną SKB).

W drużynie suwalskiej wystąpił tym razem Szkot Kieran Merrilees (fot.), wygrywając zdecydowanie wszystkie swoje pojedynki.   

W drużynie Hubala Białystok jak zwykle wystąpiła (zresztą skutecznie — same wysokie zwycięstwa w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej) Białorusinka Alesja Zajcewa. Jej występ budzi jednak pewne zdziwienie. Wprawdzie Białorusinka gra w Hubalu całkowicie legalnie, ale zaskakujące jest, że jej grę w polskiej ekstraklasie tolerują Francuzi. Zajcewa gra w tym sezonie w barwach francuskiego klubu Badminton Associatif Choletais w grupie 1 Nationale 1 (jest to zaplecze francuskiej ekstraklasy, w przybliżeniu odpowiednik np. 2. Bundesligi).

Regulamin lig francuskich nie dopuszcza gry jej zawodników w tym samym okresie w ligach zagranicznych. Dlatego np. polscy badmintoniści grający w lidze francuskiej (TOP 12: Robert Mateusiak, Nadia Zięba z BC Chambly Oise;  Mateusz Świerczyński, Przemek Wacha, Piotr Wasiluk, Agnieszka Wojtkowska z Club Badminton Aulnay Sous Bois;  Mateusz Dubowski z Asso Badminton Champenois. Nationale 1: Małgorzata Janiaczyk z Bethune BC, który gra w tej samej grupie co klub Zajcewej; Joanna Stanisz z Racing Club de France) nie występują równolegle w innych ligach, w tym w polskiej. Czyżby ta klauzula nie dotyczyła badmintonistów białoruskich?

Jeśli chodzi o walkę o zakwalifikowanie się do meczu o brąz, to OSSM-SMS Białystok wyprzedził AZS UM Łódź. W bezpośrednim meczu obu drużyn padł remis 3:3, co — przy porażkach łodzian z SKB i Hubalem — wystarczyło białostoczanom do zajęcia czwartego miejsca gwarantującego grę z krakowianami o trzecie miejsce w mistrzostwach. AZS AGH wygrał wszystkie mecze III rundy, dzięki czemu awansował na trzecie miejsce w tabeli.

Tabela ekstraklasy po zakończeniu fazy grupowej

1. SKB Litpol-Malow Suwałki 22 pkt., 60:6
2. Hubal Białystok 20 pkt., 58:8
3. AZS AGH Kraków 17 pkt., 46:20
4. OSSM-SMS Białystok 16 pkt., 40:26
5. AZS UM Łódź 14 pkt., 40:26
6. Szlif-Pol Unia Bieruń 11 pkt., 29:37
7. Stal Nowa Dęba 10 pkt., 25:41
8. Sportowa Politechnika Gdańsk 6 pkt., 22:44
9. Aktywna Piątka Przemyśl 6 pkt., 20:46
10. Plesbad Pszczyna 4 pkt., 23:43
11. AZS UWM Olsztyn 4 pkt., 19:47
12. Yonex Team Lublin 2 pkt., 14:52

Zob. też:
Przetasowania w czołówce ekstraklasy.
Mocny powrót ekstraklasy badmintona do Bierunia.
AZS AGH i SKB Litpol-Malow bez porażki w lidze.

Drużynowe Mistrzostwa Polski w Badmintonie. III runda ekstraklasy. 4 marca 2017. Białystok, Lublin. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj