2017-02-18, Lubin
Historyczny sukces Rosjan
Reprezentacja Rosji po raz pierwszy w dziejach awansowała do finału mistrzostw Europy drużyn mieszanych. Szczęśliwa dla drużyny prowadzonej osobiście przez głównego trenera reprezentacji rosyjskiej, Klaudię Majorową, okazała się hala RCS w Lubinie.
Mikst Jekaterina Bołotowa/ Władimir Iwanow uporał się pomimo krytycznej sytuacji w końcówkach obu partii z renomowaną parą Chris Adcock/ Gabrielle Adcock (8. BWF). Rosjanie obronili w pierwszej odsłonie dwie lotki setowe, a w drugiej — trzy i wygrali 23:21 23:21.

Majorowa w wypowiedzi dla strony internetowej swojej rodzimej federacji określiła genezę wygranej swoich podopiecznych: Rodzinny duet Chrisa i Gabrielle Adcocków jest bardzo silny — są w pierwszej dziesiątce listy światowej! Ale przy tym znamy ich cechy psychologiczne — oni często nie wytrzymują presji. Tym się posłużyła nasza para. Oczywiście nasi także popełniali błędy, ale za to kiedy indziej zdziałali cuda.

Porażka miksta nie przekreśliła jeszcze szans Anglików, tym bardziej że Toby Penty odrobił straty, pokonując Anatolija Jarcewa, który podobnie jak w spotkaniu ćwierćfinałowym z Francja nie zdołał wywalczyć dla swojej drużyny punktu w grze pojedynczej.
Jednak Rosjanie objęli ponownie prowadzenie po wygranej Jewgienii Koseckiej (fot. 2.) z Chloe Birch (fot. 3.). Trenerka Rosji uważa, że tajemnica zwycięstwa leżała we właściwej taktyce: W grze pojedynczej Żenia mogła wygrać w dwóch setach, ale w drugim zaczęła niepotrzebnie atakować, zaostrzać grę, a to nie najlepsza taktyka wobec tej przeciwniczki. Potem się uspokoiła, zaczęła wypełniać wskazówki taktyczne i wszystko się udało.

Rosjanom brakowało jeszcze do szczęścia jednego punktu i przyniosła go gra podwójna mężczyzn. Władimir Iwanow i Iwan Sozonow (fot. 1.) byli na papierze faworytami w starciu z Marcusem Ellisem i Chrisem Langridgem (fot. 4.), mając dodatni bilans konfrontacji (1:0) i lepszy ranking.
Trzeba jednak było jeszcze udowodnić swoją moc w starciu z brązowymi medalistami igrzysk w Rio de Janeiro. I to się udało, choć z kłopotami, które następująco zreferowała trenerka Klaudia Majorowa:
Męska para była bardzo nerwowa, dlatego że Wania długo nie potrafił wejść w grę, a Wołodia był zmęczony po pierwszym meczu i w jego atakach nie było właściwej dla niego ostrości. Ale w drugim i trzecim secie już wszystko było w normie! Dodajmy, że Iwanow potrafił poradzić sobie sam z Anglikami w czasie, kiedy partner wymieniał w trakcie gry rakietę.

W wieczornym spotkaniu półfinałowym Danii z Niemcami jedynym słabszym punktem faworytów zdawała się być gra pojedyncza pań, gdzie Niemka, Fabienne Deprez, miała remisowy bilans z Dunką, Line Kjaersfeldt (fot. 5.), ale ostatni pojedynek — w zeszłym roku — wygrała. Tymczasem coś nieoczekiwanego nastąpiło przy prowadzeniu drużyny duńskiej po wygranym mikście. Niedawno kreowany mistrz Niemiec Fabian Roth (fot. 6.), nr 68. BWF, który w tamtejszym finale ograł numer 10 listy światowej, Marca Zwieblera, tym razem porwał się na kogoś usytuowanego jeszcze wyżej, brązowego medalistę z Rio i trzeciego w rankingu światowym, Viktora Axelsena (fot. 7.). I to się udało w trzech setach. (zob. album Viktor Axelsen w półfinale European Mixed Team Championships na FB Badzine Poland).

Gdyby Deprez powtórzyła ubiegłoroczny wynik pojedynku z Kjaersfeldt, Niemcy objęliby nawet prowadzenie z faworyzowanymi Duńczykami 2:1. Jednak Niemka zagrało dobrze tylko w pierwszym, wygranym secie.

Kropkę nad i postawili Mathias Boe/ Carsten Mogensen (fot. 8.), pokonując dzielnie walczących deblistów niemieckich — Marka Lamsfussa i Joschego Zurwonne.

Wyniki półfinałów (18.02.2017)
Rosja — Anglia 3:1
Jekaterina Bołotowa/ Władimir Iwanow — Chris Adcock/ Gabrielle Adcock 23:21 23:21 (0:39), Anatolij Jarcew — Toby Penty 16:21 16:21 (0:31), Jewgienia Kosecka — Chloe Birch 21:16 13:21 21:12 (0:49), Władimir Iwanow/ Iwan Sozonow — Marcus Ellis/ Chris Langridge 18:21 21:17 21:18 (1:01), Jekaterina Bołotowa/ Anastazja Czerwiakowa — Lauren Smith/ Sarah Walker — nie rozgrywano.

Dania — Niemcy 3:1
Joachim Fischer Nielsen/ Christinna Pedersen — Mark Lamsfuss/ Isabel Herttrich 21:12 21:17 (0:38), Viktor Axelsen — Fabian Roth 18:21 21:10 18:21 (0:52), Line Kjaersfeldt — Fabienne Deprez 14:21 21:11 21:7 (0:43), Mathias Boe/ Carsten Mogensen — Mark Lamsfuss/ Josche Zurwonne 21:17 21:13 (0:38), Kamilla Rytter Juhl/ Christinna Pedersen — Isabel Herttrich/ Carla Nelte — nie rozgrywano.
  

Zob. też:
Rosja i Dania w wielkim finale!
Rosyjska dominacja w finałach Polish International U17.
Debel męski (i mikst) to za mało na Niemców.
Odpoczynek z Rosjanami, a czekają Niemcy.
Polska wygrywa, Rosja szykuje siurpryzy.
Za tydzień festiwal badmintona w Lubinie.
Dania do Polski bez Jorgensena.
Majorowa: mecz z Polską będzie trudny.
Zagramy z Hiszpanią i Rosją.
Na szlaku do Lubina.

Festiwal Badmintona, Lubin (Polska). Zob. stronę zawodów i Facebooka:
Mistrzostwa Europy Drużyn Mieszanych w badmintonie. 2017 European Mixed Team Championships. 15-19 lutego 2017. Zob. wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.
Międzynarodowe mistrzostwa Polski juniorów młodszych (Polish U17 International Championships). 15-18 lutego 2017. Zob. wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.
Puchar Dolnego Śląska w grach pojedynczych U9, U11, U13, U15. Zob. regulamin (PDF). Zob. wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © Janusz Rudziński, BadmintonZone.pl (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj