2016-10-19, Beek
Gotowi do mistrzostw Europy
Już za tydzień rozpoczną się Mistrzostwa Europy w Parabadmintonie w Beek w Holandii. Pierwszą częścią zawodów są klasyfikacje, które dotyczą nowych zawodników.
Tej procedurze musi się poddać nasz zawodnik, pochodzący z Imielina, Tomasz Szwedo. Klasyfikacja ma potwierdzić możliwość gry Tomasza w klasie SL3.
Reprezentacja Polski, która wystąpi w Beek, składa się z 10 osób. Są to: Jakub Sikorski WH1, Katarzyna Ziębik SL3 (fot. 1.), Tomasz Szwedo SL3, Denis Grzesiuk SL4, Bartłomiej Mróz SU5 (fot. 1.), Maria Bartusz SS6 (fot. 2.), Łukasz Baran (fot. 3.)– fizjoterapeuta, Tomasz Zioło (fot. 4.) – trener oraz dwoje asystentów osób niepełnosprawnych, którzy biorą udział w ME na własny koszt – Anna Sikorska i Ireneusz Kapler.

Dla Bartka Mroza będą to już trzecie mistrzostwa, dla pozostałych start będzie debiutem w imprezie tej rangi.
W trzech grach wystąpi 4 zawodników. Oprócz singla zagrają:
Jakub Sikorski (fot. 5.) – debel z Timem Quartelem (Holandia), mikst z Henriett Koosz (Austria);
Katarzyna Ziębik – debel z Megan Hollander (Holandia), mikst z Bartłomiejem Mrozem
Maria Bartusz – debel z Emmą Farnham (Irlandia), mikst z Isaakiem Dalglishem (Anglia)

Bartłomiej Mróz – debel z Ilkerem Tuzcu (Turcja) i mikst z Katarzyną Ziębik.
Tomasz Szwedo i Denis Grzesiuk (fot. 6.) oprócz singla zagrają wspólnie w debla.

Układ par w grach podwójnych determinuje regulamin rozgrywek parabadmintona, określający tzw. sumę numerów klas. Np. w mikście osób stojących ta suma wynosi 8. Oznacza to, że możliwe pary to SL3+SU5 (jak nasza), SL3+SL4, oraz SL4+SL4.

Szanse medalowe Polaków są spore, ale — jak to w sporcie bywa — nie ma pewniaków. O tym, kto wróci z medalem i jakiego koloru, dowiemy się w niedzielę 30 października.

Na pewno, mimo braku zgrupowań, atmosfera wśród jadących na mistrzostwa jest bojowa i każdy zagra na maksimum tego co potrafi. Chcemy się dobrze pokazać, przekazując wiadomość, że jest nas znów więcej i podnosimy poziom swoich umiejętności.

Ważnym elementem pobytu w Beek będzie udział naszego fizjoterapeuty w kursie na klasyfikatora poziomu krajowego. Łukasz Baran będzie miał wiedzę i uprawnienia do wstępnego ustalenia, czy dana osoba spełnia kryteria parabadmintona. Nie będą to jeszcze uprawnienia dające zawodnikom prawo do gry w turniejach, bo takie ma tylko komisja klasyfikatorów poziomu międzynarodowego.

Po mistrzostwach, w grudniu lecimy jeszcze do Kolumbii na ostatni turniej w tym roku. Tam zagra tylko Bartek Mróz.

BWF opublikowała już kalendarz turniejów na 2017 r. Jest ich dziewięć i to największa jak do tej pory liczba zawodów. Dojdą jeszcze mistrzostwa świata, których data i miejsce zostaną podane do wiadomości w listopadzie.

Liczymy, że wsparcie ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki od nowego roku wyraźnie się poprawi, wiedząc, że w perspektywie są Igrzyska Paraolimpijskie w 2020 r. i oprócz treningów naszym parabadmintonistom potrzebne są liczne starty, by mieć możliwość konfrontowania się z rywalami w swoich klasach.

Zob. też:
Zaproszenie dla trenerów parabadmintona.

Mistrzostwa Europy w parabadmintonie. European Para-Badminton Championships. Beek (Holandia). 25-30 października 2016. Strona mistrzostw. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © Archiwum klubowe

Tomasz Zioło

© BadmintonZone.pl | zaloguj