2015-12-04, Kuala Lumpur
Mróz doceniony przez centralę światowego badmintona
Bartek Mróz został nominowany przez Światową Federację Badmintona (World Badminton Federation, BWF) do tytułu Parabadmintonisty Roku. Do tej nagrody nominowano zaawodników i zawodniczki po raz pierwszy w dziejach.
Nominowani do tytułu Parabadmintonisty Roku to: Malezyjczyk Cheah Like Hou (kat. SU 5), Koreańczyk Lee Sam Seop (WH 1) i wspomniany Bartłomiej Mróz (SU 5). Nominowane do tytułu Parabadmintonistki Roku to: Angielka Rachel Choong (SS 6), Norweżka Helle Sofie Sagoy (SL 4) i Dunka Julie Thrane (SU 5).

- Jestem zaskoczony i bardzo mi miło. Jest to zaszczyt być nominowanym do takiej nagrody. Tytuł zawodnika roku jest ogromnym sukcesem i docenieniem całorocznej pracy nie tylko na treningach i zawodach ale i też pracy nad rozwojem dyscypliny — stwierdził w wypowiedzi dla BadmintonZone.pl Bartek Mróz.

Z kolei trener kadry narodowej w parabadmintonie Tomasz Zioło powiedział nam: - Z ogromną radością i dumą przyjąłem wiadomość, że Bartek otrzymał nominację jako jeden z trzech zawodników do nagrody i tytułu zawodnik roku w kategorii parabadminton.
Sama nominacja, której dokonuje BWF, jest już ogromnym wyróżnieniem. Bartek realizuje scenariusz bycia najlepszym w swojej dyscyplinie, pracuje na to z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem. Ma wokół siebie osoby wspierające go w tym wysiłku. To trenerzy, począwszy od klubowych, później w SMS Głubczyce a skończywszy na trenerach w ośrodku kadry narodowej w Warszawie, ale przede wszystkim to rodzice, pomagający w każdej chwili i przeżywający każdy jego start. To także sponsorzy, bez których Bartek nie byłby w stanie tak szeroko rozwinąć skrzydeł. BWF nominując Bartka do nagrody dała sygnał: Bartek, jesteś dobry, jesteś dobrym człowiekiem, twój wysiłek idzie w dobrym kierunku i my to doceniamy.
Polski parabadminton, a dzięki temu też badminton ma świetną markę, to Bartłomiej Mróz z Kędzierzyna-Koźla.
Dodam, że Bartek został również przez BWF zaproszony do udziału w szkoleniu młodych animatorów sportu na rzecz pokoju na świecie, pod auspicjami ONZ. Odbędzie się ono w lutym 2016 r. w Hamburgu.
A w jutrzejszych "Wysokich Obcasach" — dodatku do "Gazety Wyborczej" ukaże się wywiad z Bartkiem
— zapowiedział trener Zioło.

Światowa Federacja Badmintona wyliczyła następujące dokonania Bartka mające wpływ na nominację:
numer 2 na świecie;
dwukrotny wicemistrz świata 2015;
dwukrotny złoty medalista Peru International 2015;
dwukrotny złoty medalista Ireland International 2015;
dwukrotny brązowy medalista Spanish International 2015;
srebrny i brązowy medalista China International 2015;
srebrny medalista Indonesia International 2015;
zaangażowanie w projekt Shuttle Time.
 
Nominacja Bartka i pozostałych wymienionych parabadmintonistów to fragment większej całości. Jeszcze przed stoczeniem bitwy na finałach światowej Superserii w Dubaju (Dubai World Superseries Finals) niektórzy z najlepszych zawodników tego roku zetrą się na pustyni o inne upragnione nagrody — BWF Players of the Year Awards — w tym — jak wspomnieliśmy — po raz pierwszy dla parabadmintonistów, jak i dla najbardziej obiecującego badmintonisty.

W kategorii Zawodnika Roku, numer 1 singla mężczyzn Chen Long (Chiny) — który zdobył ów tytuł w poprzednim sezonie — został nominowany obok swojego rodaka występującego w grach podwójnych, Zhang Nana i porywającego duetu koreańskiego, Lee Yong Dae i Yoo Yeon Seong.

Chen zdominował scenę singlistów, gromadząc pięć tytułów mistrzowskich World Superseries, nie wspominając o utrzymaniu tytułu mistrza świata i odegraniu głównej roli  w obronie przez jego kraj Pucharu Sudirmana (Sudirman Cup) na własnym terenie w Dongguan. W tym czasie Zhang brylował w deblu i mikście. Zhang i Fu Haifeng czterokrotnie dotarli do finałów Superserii w deblu, a w mikście Zhang Nan i Zhao Yunlei panowali niepodzielnie ze swoimi sześcioma tytułami mistrzowskimi Superserii i złotym medalem mistrzostw świata.

Lee i Yoo upajali się w drugiej połowie 2015 roku swoją wystrzałową formą, zgarniając cztery tytuły mistrzowskie World Superseries z rzędu: w Japonii, Korei, Danii i Francji. Dodając dwa inne tytuły mistrzowskie Superserii w Australii i Hongkongu, Lee i Yoo zgromadzili najwyższą liczbę punktów World Superseries, przewyższając wszystkie inne pary i singlistów. Zdobyli ponadto brąz na mistrzostwach świata i złoto na mistrzostwach Azji w badmintonie.

Jeśli chodzi o kobiety, nominowano wiodące przedstawicielki w singlu, Carolinę Marin (Hiszpania) i Sainę Nehwal (Indie). Kolejna wybitna zawodniczka, która zwyciężyła już w rywalizacji o nagrody w 2014 r., Zhao Yunlei, ponownie liczy się w wyścigu o tytuł Zawodniczki Roku, podobnie jak jej koleżanka z drużyny, Bao Yixin.

Jasno świeci tu gwiazda Caroliny Marin, która wygrała w marcu Yonex All England Championship oraz w listopadzie Yonex-Sunrise Hong Kong Open. W międzyczasie liderka rankingu światowego zgarnęła trzy inne tytuły mistrzowskie Superserii i obroniła indywidualne mistrzostwo świata.

Zhao to wybitna specjalistka gier podwójnych, w których zwyciężała też podwójnie, w mikście i deblu. Łącznie zdobyła w tym roku osiem tytułów mistrzowskich Superserii oraz podwójne mistrzostwo świata.

Do nagrody Najbardziej Obiecującego Zawodnika Roku  (Eddy Choong Award) nominowano przedstawicieli Chin (4) i Japonii (1). Trzy kobiety – Saena Kawakami (Japonia) i Chinki He Bingjiao i Chen Qingchen – oraz dwóch mężczyzn (Chińczycy Huang Kaixiang i Zheng Siwei) będą rywalizować o ten zaszczyt honorujący wyróżniające się młode talenty światowego badmintona.

Laureaci zostaną ogłoszeni 7 grudnia w Dubaju, gdzie zostaną rozegrane finały Superserii z udziałem największych gwiazd światowego badmintona.

Zob. też Czempioni i nastolatka z Japonii.
Czterokrotnie udekorowani.

Fot. Para-Badminton Poland

jr, BWF

© BadmintonZone.pl | zaloguj