2016-02-24
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
EUROPEJSKA MOBILIZACJA
24.02.2016. Sprawa konfliktu między EBU (obecnie — Badminton Europe — przyp. red.) a IBF (obecnie — BWF — przyp. red.) staje się coraz głośniejsza. EBU apeluje do swoich członków, aby nie ulegali naciskom wywieranym przez szefa IBF — Gunalana.
W wystosowanym w środę do członków unii liście EBU wprost mówi o tym, że IBF zamierza przejąć kontrolę nad europejską organizacją. Przygotowywaniem gruntu było już spotkanie Gunalana z niektórymi europejskimi członkami federacji w Salonikach. Zaproszeni zostali: Roger Johansson (Szwecja), Anne Smillie (Szkocja), Emilia Fountas (Grecja), Puzant Kassabian (Bułgaria) oraz Dieter Kespohl (Niemcy). Jednak nikt nie pomyślał ani o odpowiedzialnym za region europejski z ramienia IBF Torstenie Bergu (fot., Dania), ani o dyrektorze finansowym Horście Kullniggu (Austria).

Wedle przewidywań EBU, na następnym zebraniu członków EBU, które ma się odbyć w kwietniu w Eindhoven, IBF będzie próbowała doprowadzić do wyboru nowego prezydenta unii. Zamiast broniącego interesów Europy Toma Bachera, miejsce to miałby zająć nikomu nieznany, popierany przez Gunalana Rosjanin — Siergiej Michajłowicz Szachraj. Plany Gunalana może pokrzyżować Arbitrażowy Trybunał Sportowy (CAS), który odmawia uznania związku badmintonowego, z którego wywodzi się Szachraj. Gunalan posiada jednak alternatywną kandydaturę swojego człowieka z Bułgarii.

Szef IBF pragnie wprowadzić w europejskim badmintonie zmiany organizacyjne na wzór Azji — zdecentralizować region i podzielić na 7 części. Jak szeroko zakrojone są działania Gunalana, można wnioskować z jego posunięć na listopadowej konferencji, w której uczestniczyły federacje badmintonowe z obu Ameryk. Gunalan usiłował wówczas wymienić zarząd i obsadzić tam swoich ludzi. Dalszym aspektem tego konfliktu jest rozstrzygnięcie, która z rosyjskich drużyn (delegowana przez RBF — Russian Badminton Federation czy NBFR — National Badminton Federation of Russia) uprawniona była do startu w drużynowych mistrzostwach Europy zakończonych w miniony weekend w Salonikach. Przypomnijmy — EBU zaakceptowało drużynę RBF, natomiast zespołowi reprezentującemu NBFR odmówiła prawa startu, jako że NBFR nigdy nie była czlonkiem IBF. Podstawą tej decyzji było rozstrzygnięcie CAS. Czytaj również niżej: SPISEK GUNALANA (23.02.2006).

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

pola, jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj