2024-07-16, Chiny
Chińscy mięsożercy kontra badminton
W Chinach ceny wysokiej jakości lotek do badmintona wzrosły w ostatnim czasie o ok. 40 proc. Wynika to z powodu... niskich cen wieprzowiny — podaje portal CNA (Channel News Asia). Takie lotki robione są z piór gęsich i kaczych, a ich cena powiązana jest z popytem na wieprzowinę.

Jeszcze pół roku temu ceny opakowania 12 lotek kształtowały się na poziomie 210 juanów (ok. 112 złotych), a obecnie zaczynają się od 275 juanów wzwyż, co w ostatnim czasie wywołało szereg dyskusji w kraju, gdzie badminton jest postrzegany jako sport narodowy i jest drugą najczęściej uprawianą dyscypliną.

Wysokiej klasy lotka jest zazwyczaj wykonana z 16 nachodzących na siebie piór, zwykle gęsich lub kaczych, i korka pokrytego warstwą skóry.

- Głównym czynnikiem skoku cen jest wzrost kosztów takich piór, ale nie tylko — pisze singapurski nadawca CNA, przytaczając wypowiedzi kilku ekspertów rynkowych. Jest on powiązany ze spadkiem cen wieprzowiny, co wynika z wzajemnego powiązania elementów łańcuchów dostaw. Powoduje to swoisty efekt domina.

- Jeśli cena mięsa wieprzowego jest niższa niż (cena mięsa) kaczki lub gęsi, to popyt na wieprzowinę wśród konsumentów wzrośnie, co powoduje, że mniej rolników będzie chciało hodować kaczki i gęsi, a zatem pióra staną się droższe — wyjaśnia tę zależność szanghajski dziennik "Jiefang Ribao".

CNA przypomina, że Chiny są największym na świecie producentem, konsumentem i importerem wieprzowiny. Oficjalne statystyki mówią, że w kraju konsumuje się ok. 700 mln świń rocznie. Według danych chińskiego rządu, cena żywca wieprzowego spada nieprzerwanie od listopada 2022 r., osiągając najniższy poziom 14,95 juana (ok. 8,2 zł) za kilogram w marcu br. To prawie połowa z 28 juanów (17,6 zł) za kilogram tuż przed rozpoczęciem spadku.

Cytowany przez CNA zbieracz piór powiedział, że pióra kacze kosztują obecnie ok. 20 juanów (ok. 10,7 zł) za 500 gramów, podczas gdy pióra gęsie są wyceniane na 40 juanów (ok. 21 zł). Ich ceny w skupie wzrosły odpowiednio o 10 i 20 juanów rok do roku, a to z kolei oznacza, że sprzedawcy prawdopodobnie będą pobierać większe opłaty od fabryk, co będzie miało wpływ na koszt produktu końcowego.

Co najmniej trzy firmy producenckie: Yonex, RSL i Ling-Mei, wydały pod koniec czerwca zawiadomienia powiadamiając dystrybutorów, że ceny lotek zostaną podniesione ze względu na zwiększone koszty produkcji. Jeden z popularnych modeli, Yonex AS-05, kosztował w lutym 210 juanów, a obecnie wzrósł do 275 juanów, co stanowi wzrost o 30%. Inne modele również kosztują teraz więcej – niektóre o ponad 40 procent – ​​po tym, jak firmy dokonały korekt cen w kwietniu i czerwcu.

Podwyżki cen lotek wywołały wiele dyskusji i żartów w Internecie, a niektórzy chińscy internauci żartowali, że badminton „stał się sportem królewskim”. Hashtagi takie jak „inny ty przed i po podwyżce cen lotek” oraz „zaledwie 20 000 juanów miesięcznych dochodów nie wesprą twojego hobby badmintona” miały ponad 8 milionów wyświetleń.

- Mój przełożony używa czerwonych specjalnych lotek Chao Pai (klasa turniejowa). Zmienia je, gdy tylko opadną pióra, nawet jeśli nie są połamane. Następnym razem wybierze używane – stwierdził użytkownik Weibo (chiński odpowiednik platformy X — przyp. red.). Inny zadeklarował: — Zacznę używać plastikowych. Jeszcze inny zauważył: — Może powinienem zacząć hodować gęsi.

Doniesienia o wzroście cen potwierdził pracownik Chaopai Sporting Goods: — Wzrosły ceny piór gęsich i kaczych, które są czynnikiem produkcji – wyjaśnił.

Większość ogłoszeń różnych marek lotek podkreślała wzrost kosztów „czynników produkcji” jako powód podniesienia cen. Spadające ceny wieprzowiny mogą być przyczyną wzrostu cen pierza kaczego i gęsiego, zasugerował Sun Xiongfeng, założyciel ośrodka szkoleniowego badmintona. - Jeśli ceny wieprzowiny wzrosną, więcej rzeźni i gospodarstw ustali roczny cel produkcyjny w zależności od cen drobiu. Przy niższej cenie wieprzowina będzie miała większy popyt wśród konsumentów, co spowoduje, że porównując z nią, mniej rolników będzie chętnych do hodowli kaczek i gęsi” – wyjaśnił specjalista badmintona.

Fot. Alan Spink, Erika Sawauchi © BadmintonPhoto.com (archiwum)

Onet, CNA, ap

© BadmintonZone.pl | zaloguj