2023-05-17, Suzhou
Lider Malezyjczyków nie zawodzi na DMŚ
Malezyjczyk Lee Zii Jia (8. BWF) jak na razie imponuje formą na finałowym turnieju mistrzostw świata drużyn mieszanych w badmintonie (Puchar Sudirmana — TotalEnergies BWF Sudirman Cup 2023). Nie stracił dotąd ani jednego seta, wygrał między innymi z byłym wicemistrzem świata Srikanthem Kidambim (Indie), a potem z wyżej od siebie notowanym w rankingu Tajwańczykiem Chou Tien Chenem (5. BWF). To właśnie w zwycięskim pojedynku z Chou (21:14 23:21) Lee popisał się między innymi nieprawdopodobną obroną, która mu przyniosła punkt (fot. 1).

Najlepszy obecnie singlista Malezji w początkach swej kariery został międzynarodowym mistrzem Polski (Bieruń 2017), a teraz — jako 25-latek ma na koncie m.in. wygrane na All England (2021) i indywidualnych mistrzostwach Azji (2022).


Malezja pokonała ostatecznie Tajpej 4:1 i będzie rozstawiona w ćwierćfinale jako zwycięzca grupy C. Tajwańczycy awansowali do ćwierćfinałów z drugiego miejsca i będą dolosowani do jednego z czterech zwycięzców grup.

W spotkaniu niemającym znaczenia dla awansu z grupy C Australia prowadziła już z pognębionymi dwiema klęskami na tym turnieju Indiami 1:0 po wygranej miksta Gronya Somerville, Kenneth Zhe Hooi Choo (fot. 2) z parą Tanisha Crasto, Sai Pranheek.K 17:21 21:14 21:18. Potem Indie opanowały sytuację i wygrały 4:1, ale poczucie klęski na mistrzostwach (kontrastującej z apetytami) zapewne szybko nie minie.

Zwycięstwo w grupie D w wielkim stylu odniosła Korea, która rozgromiła Japonię 5:0. Spotkanie rozpoczęło się obiecująco dla reprezentacji Kraju Kwitnącej Wiśni.
Mikst Yuta Watanabe, Arisa Higashino wygrał pierwszego seta z groźną parą koreańską Kim Won Ho, Jeong Na Eun (fot. 3). W drugim lepsi byli Koreańczycy, a w trzecim nastąpiła już całkowita katastrofa Japonii (przegrana 5:21). Potem okazało się, że set wygrany na samym początku przez japońskich miksistów był jedynym zwycięskim dla ich drużyny w całym spotkaniu.

Większych emocji nie dostarczył nawet singel kobiet, w którym jedynka światowego rankingu (Akane Yamaguchi) przegrała gładko z dwójką (An Se Young). Tak więc do tej pory w mistrzostwach nie odnotowano ani razu wyniku 3:2, bo w środę jeszcze Francja rozgromiła Anglię 5:0 (co w dzisiejszych czasach wielką sensacją już nie jest). Może inaczej będzie w czwartek, kiedy o pierwsze miejsce w grupach będą grać Chiny z Danią i Indonezja z Tajlandią?

Wyniki meczów grupowych (17.05.2023)
Grupa C
Malezja — Tajpej 4:1
Indie — Australia 4:1
Grupa D
Korea — Japonia 5:0
Francja — Anglia 5:0

Zob. też:
Sudirman jak na razie dla faworytów
Malezja pogrzebała nadzieje Indii
Aktualny czempion potwierdził przewagę nad byłym
Tylko bez sztuczek serwisowych! Puchar Sudirmana.

18. mistrzostwa świata drużyn mieszanych w badmintonie (Puchar Sudirmana — TotalEnergies BWF Sudirman Cup 2023; BWF World Mixed Team Championships. Kategoria BWF Grade 1 — Team Tournament. 14-21 maja 2023. Suzhou (Chiny). Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Erika Sawauchi, Jnanesh Salian © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj