2022-05-11, Bangkok
Duńczycy lepsi od Chińczyków, emocje rosną
Chociaż losy kwalifikacji do fazy pucharowej w finałach TotalEnergies BWF Thomas and Uber Cup 2022 zostały już prawie rozstrzygnięte, w środę trwały emocjonujące mecze w obu turniejach drużynowych. Sporych wrażeń dostarczały zawodniczki i zawodnicy niekoniecznie z pierwszych miejsc światowego rankingu. Dania (na fot. drużyna męska) potwierdziła świetne przygotowanie.

O ile najlepsze ósemki wyłoniły się już w grupach dzień wcześniej (Indonezja, Korea, Dania, Chiny, Tajpej, Indie, Japonia zagrają w obu pucharach, Malezja tylko w pucharze Thomasa, a Tajlandia w pucharze Uber), o tyle rozstawienie i losowanie do gry pucharowej nastąpiło dopiero po rozegraniu wszystkich meczów w grupach.

Można by sądzić, że mecze były rozgrywane o przysłowiową "pietruszkę", jednak kwestia dominacji czy też przewagi nad przeciwnikiem miała duże znaczenie nawet w tej przedfinałowej fazie. Swoje pierwsze miejsca, a zatem zapewnione rozstawienie, potwierdził zespół męski Indonezji, który pokonał Koreę 3:2. Wysokich emocji dostarczył widzom piąty — rozstrzygający mecz singlistów. Walczyli w nim reprezentaci siódmej setki rankingu BWF, prezentując jednak grę na najwyższym poziomie. Zwyciężył Indonezyjczyk Syabda Perkasa Belawa (fot. 2), a jego mecz z Lee Yun Gyu liczył trzy sety i trwał ponad godzinę.

Najdłużej rozstrzygało się jednak miejsce w grupie B, gdzie o dominację spierały się drużyny Danii i Chin. Dopiero w piątym — singlowym — spotkaniu doszło do wyłonienia najlepszego teamu. 

Doświadczony 36-letni, znany z determinacji, Hans-Kristian Solberg Vittinghus (fot. 3) skutecznie odpierał ataki Weng Hong Yanga, leworęcznego 23-latka, i zapewnił Danii rozstawienie w fazie pucharowej.

Nieciekawie wiodło się Japończykom w starciu z Malezyjczykami, z którymi przegrali 2:3. Już na początku światowa, choć kontrowersyjna, gwiazda singla Kento Momota musiał wycierpieć nawet punktową blokadę w drugim secie, gdy malezyjski mistrz Lee Zii Jia ogrywał go już 11:0. Ostatecznie uległ łatwo w dwóch setach, a drużyna Malezji zapewniła sobie rozstawienie.

Podobna sytuacja porażki Japonii miała miejsce w pucharze Uber — starcie rozpoczęło się od przegranej obecnie najlepszej rakiety świata Akane Yamaguchi w meczu przeciwko debiutantce mistrzostw, Bilqis Prasiscie (fot. 4), zajmującej 333 miejsce w światowym rankingu. Prasista wygrała oba sety do 19 punktów. Talent 18-latki może mieć powiązanie z sukcesami rodziców, którymi są badmintoniści: mistrz świata w singlu (1993) Joko Suprianto oraz deblistka Zelin Resiany.


Wyniki turnieju finałowego Pucharu Thomasa (dzień 4.), 11.05.2022

Indonezja — Korea 3:2
Tajpej — Indie 3:2
Tajlandia — Singapur 3:2
Niemcy — Kanada 3:2
Malezja — Japonia 3:2
Anglia — USA 4:1
Francja — Algieria 5:0
Dania — Chiny 3:2

Wyniki turnieju finałowego Pucharu Uber (dzień 4.), 11.05.2022
Japonia — Indonezja 4:1
Korea — Indie 5:0
Niemcy — Francja 3:2
Kanada — USA 3:2

Zob. też:
Ostrożny test Caroliny Marin
Dwugodzinna batalia Lu Guang Zu z Christo Popovem

Mistrzostwa świata drużyn męskich (Puchar Thomasa — Thomas Cup) i żeńskich w badmintonie (Puchar Uber — Uber Cup). TotalEnergies BWF Thomas & Uber Cup Finals 2022. 8-15 maja 2022. Bangkok (Tajlandia). Kategoria: Grade 1 — Team Tournaments. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Mikael Ropars, Raphael Sachetat, Erika Sawauchi © BadmintonPhoto.com (live)

ap

© BadmintonZone.pl | zaloguj